Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Slováci do štvrťfinále z prvého miesta

Pardubice - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov remizovali v poslednom stretnutí v pardubickej A-skupine na MS hráčov do 20 rokov s USA 4:4

a v základnej skupine obsadili prvé miesto. Vo štvrťfinále sa stretnú v utorok o 14.30 v Pardubiciach so štvrtým tímom B-skupiny.

SOBOTA:

Švédsko - Slovensko 2:2 (0:1, 0:0, 2:1)

Obe mužstvá začali opatrne a hra sa odohrávala prevažne v strednom pásme. K prvej strele sa dostal až v piatej minúte Bäcker, ale Hamerlík jeho pokus zlikvidoval. O minútu pálil v presilovke od modrej Velebný a odrazený puk trafil Skladaný rovno do lapačky švédskeho brankára. Prvú radosť do slovenského tábora vniesol v 13. minúte Svatoš, keď pri hre štyroch proti štyrom prebral na modrej prihrávku od Kopeckého a po sólovom nájazde strelil svoj tretí gól na šampionáte. V druhej časti mohol v presilovke vyrovnať Bäcker, ale opäť stroskotal na pozornom slovenskom brankárovi. V 24. minúte netrafil úplne sám pred Lundqvistom Gajdoš. Potom krvavo zasiahol Gräsberg hokejkou tvár Kolaříka a dostal päťminútový trest a do konca stretnutia. S ním navyše na trestnú lavicu putoval aj Sundqvist. Početnú výhodu piatich proti trom a potom ani päťminútovú presilovku však Slováci nevyužili, naopak Eriksson trafil ľavú žrď. V 44. minúte prišla ďalšia veľká slovenská chvíľka. V presilovke zachytil na útočnej modrej Jurčinov pas rýchly Svatoš a na jeho blafák bol Lundqvist krátky. V pohode hrajúci Slováci mohli náskok ešte zvýšiť, ale Pohanka sólo nepremenil. Päť minút pred koncom išiel na trestnú lavicu Kristín a Švédi jeho vylúčenie potrestali, keď v 56. minúte Nordqvistovu strelu tečoval pred Hamerlíkom Hedlund a znížil na 1:2. V 58. minúte vylúčili Kopeckého, Švédi niečo vyše minúty pred koncom odvolali brankára a 22 sekúnd do klaksónu vyrovnal po skrumáži Nordqvist.

Góly: 56. Hedlund (Nordqvist), 60. Nordqvist (Hedlund) - 13. Svatoš (Kopecký), 44. Svatoš (Jurčina). Vylúčení: 8:13 na 2 min, navyše: Gräsberg (Švéd.) 5+DKZ za nebezpeč. hru vysokou hokejkou so zranením - Hamerlík (SR) na 10 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Favorin (Fín.) - Brunnen (Kan.), Stricker (Švaj.) - 3093 divákov.

Švédsko: Lundqvist - Jonsson, Ejdepalm, Andersson, Sundqvist, Hedlund, Helmersson - Gräsberg, Nordqvist, Samuelsson - Eriksson, Bäcker, Widing - Karlsson, Lundqvist, Sjöström - Hagos, Öberg, Jämtin.

SR: Hamerlík - Velebný, Fru:hauf, Jurčina, Stehlík, K. Sloboda, Hudec, R. Sloboda, Malec - Skladaný, Macho, Kristín - Svatoš, Gajdoš, Holečko - Pohanka, Kopecký, Oravec - Jaško, Koložváry, Kolařík.

Bo Lennartsson, tréner Švédska: "Začali sme veľmi zle, naši hráči nehrali to, čo sme si pred zápasom povedali. Vieme však hrať aj lepšie ako dnes. Hráči sa často na ľade nevideli a Slováci nás bez problémov bránili. V závere nám trochu prialo aj šťastie."

Július Šupler, tréner SR: "Myslím, že to bolo veľmi dobré stretnutie, v ktorom sme v závere nemali šťastie. Mrzia nás chyby pri power play, pri ktorej sme inkasovali vyrovnávajúci gól. Vylúčenie Kopeckého v závere však nebolo fair play."

NEDEĽA:

Slovensko - USA 4:4 (2:3, 1:0, 1:1)

Slováci začali raketovým nástupom, keď už v druhej minúte unikol po pravom krídle rýchlik Svatoš a švihom otvoril skóre. O minútu mohol zvýšiť Pohanka, ale jeho strelu americký brankár vyrážačkou vytlačil nad bránku. V 8. minúte unikol opäť Svatoš, ale mieril tesne nad. V 13. minúte pri ďalšom oslabení Slovákov pohrozil Skladaný, ale hneď z protiútoku vymietol horný roh slovenskej bránky Lebda a poslal zámorských hokejistov do vedenia. Slováci sa však nepoložili a už o 30 sekúnd predviedol parádnu kľučku Svatoš a strelil svoj šiesty gól na šampionáte. V úvode druhej časti trestal Kanaďan na druhej strane a slovenskí hokejisti mali 55 sekúnd presilovku piatich proti trom. V nej sa ešte Slováci nepresadili, ale pri presilovke o jedného hráča si v pred americké bránkovisko nakorčuľoval obranca Frühauf a zúžitkoval presný Svatošov pas na vyrovnávajúci gól. Cez americkú obranu sa preštrikoval opäť Svatoš, ale Bacashihua mu nedovolil streliť hetrik. V rušnom zápase ďalej pohrozil Eaves a v 38. minúte nepremenil sólový nájazd Pohanka. V tretej tretine pálil bekhendom Holečko, ale jeho strelu zastavila lapačka amerického brankára. V 46. minúte vysunul Stehlík Koložváryho a ten po samostatnom nájazde a blafákovi strelil pomedzi nohy Bacashihua štvrtý gól Slovákov. V 54. minúte prešiel okolo Velebného Umberger a ponad ležiaceho Budaja dostal puk do slovenskej bránky. Stretnutie sa skončilo remízou, čo pre Slovensko znamená víťazstvo v skupine.

Góly: 2. Svatoš (Kopecký), 14. Svatoš (Skladaný), 25. Frühauf (Svatoš, Kristín), 46. Koložváry (Stehlík) - 6. Slater (Globke, Umberger), 13. Lebda (Eaves, Brown), 20. Whitney (Hollweg, Eaves), 54. Umberger (Hollweg). Pred 7530 divákmi rozhodovali: Hutchinson (Kan.) - Favorin J. (Fín.), Semionov (Est.). Vylúčení: 9:7 na 2 min, presilovky 1:3, oslabenia: 0:0.

SR: Budaj - Velebný, Frühauf, Jurčina, Stehlík, K. Sloboda, Hudec, R. Sloboda, Malec - Skladaný, Macho, Kristín - Svatoš, Kopecký - Holečko, Pohanka, Koložváry, Oravec - Jaško, Kolařík. USA: Bacashihua - Lebda, Lampman, Ballard, Reitz, Komisarek, Hope, Whitney - Brown, Eaves, Hollweg - Globke, Slater, Higgins - Larose, Umberger, Vernarsky - Helminen, Steckel, Johnson.

A - skupina: sobota: USA - Bielorusko 5:2 (0:1, 2:1, 3:1), góly: 24. Johnson, 36. Vernarsky, 48. Higgins, 50. Globke, 54. Ballard - 3. Harbavy, 29. Karšunov, nedeľa: ČR - Švédsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1), góly: 15. Hemský - 25. Hedlund, 60. Jemtin.

1. SLOVENSKO 4 2 2 0 14:7 6

2. Švédsko 4 2 2 0 11:5 6

3. USA 4 2 2 0 14:9 6

4. ČR 4 1 0 3 11:7 2

5. Bielorusko 4 0 0 4 4:26 0

B - skupina: sobota: Švajčiarsko - Francúzsko 8:0 (3:0, 4:0, 1:0), góly: 3. Gerber, 9. Monnet, 20. a 38. Nussli, 22. a 38. Raffainer, 24. Camenzind, 54. Bartschi, Kanada - Rusko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0), góly: 5. Stoll, 15. Weiss, 28. Cammaleri, 49. Aulin, 50. Kobasew - 21. Kňazev, 39. Polušin, nedeľa: Rusko - Švajčiarsko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0), góly: 15. Čistov, 16. Soin, 42. Frolov, 51. Kňazev.

1. Kanada 3 3 0 0 26:3 6

2. Fínsko 3 2 0 1 10:4 4

3. Rusko 4 2 0 2 12:8 4

4. Švajčiarsko 4 2 0 2 12:10 4

5. Francúzsko 4 0 0 4 1:34 0