vystraší najmä domácich miláčikov, zvlášť psov. Ako je známe, pes počuje mnohonásobne lepšie, ako človek, takže ohlušujúci rachot ho dokáže poriadne vystrašiť. Hororové "story" o úmrtiach psíkov zo silvestrovského stresu, pozná snáď každý majiteľ.
Našťastie ochrana našich chlpáčov je, ako i delobuchy taktiež v našich rukách.
Ako ochrániť svojich miláčikov pred stresujúcim ohlušujúcim vítaním Nového roka? Na to sme sa opýtali MVDr. Františka Hubu z veterinárneho združenia Cassover v Košiciach: "Psi a mačky majú zakódovaný strach pred streľbou. Snáď okrem poľovne vedených psov. Pri výbuchoch sú nepokojné, boja sa a hľadajú si tichý úkryt. Práve vtedy by mal byť pri nich majiteľ, ktorý by ich upokojil a zmiernil ich nepokoj. Väčšinou platí, že čím menšie plemeno, tým väčší strach prežíva. Aby sme u svojich miláčikov, čo najviac eliminovali pocit strachu, môžme použiť aj rôzne medikamenty. O nich sa však najprv poraďte so svojimi zverolekármi. Nie každý psík totiž reaguje na lieky rovnako. Samozrejme i počas sviatkov bude fungovať pohotovostná služba."
Podľa veterinárov je však úplne najlepšie, ak svojho psíka počas Silvestra, odvedieme do tichého prostredia. Ale to snáď ani nie je reálne, jedine ak sa so zvieraťom zavrieme na opustenú chatu. Ďalšia možnosť je medicínska.
"Majitelia môžu podať psovi aj bežné humánne prostriedky, ako ditiaeden, ale najvýhodnejšie a najúčinnejšie sú veterinárne špecifiká, ktoré môžu byť vo forme tabletiek, gelu alebo kvapky. Všetky veterinárne ambulancie majú k dispozícií liek sedalín, ktorý účinkuje už po 20 až 40 minutách a psa pritlmí na 6 až 8 hodín. Aj keď je pes utlmený, potrebuje prítomnosť majiteľa. O veterinárne upokojujúce prostriedky je medzi chovateľmi veľký záujem už niekoľko rokov," doplnil F. Huba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.