možné prekonať pomocou miestnych zdrojov, preto je špecifickým záujmom predstaviteľov tohto okresu rozvoj cestovného ruchu. Podmienky na to sú. Hlavne využiť by sa mohla rekreačná oblasť Domaša. Pokračovanie jej desať rokov stagnujúceho rozvoja by bolo lukratívnou záležitosťou nielen okresu Stropkov, ale celého Prešovského kraja.
Najťažšie je pohnúť z miesta dianie v tejto oblasti podnikania. Ale prvé kroky sú už spravené. Keďže Domaša sa rozprestiera na území okresov Stropkov a Vranov nad Topľou, bolo vytvorené združenie Veľká Domaša, ktoré spája obce pri tejto vodnej nádrži, podnikateľov v cestovnom ruchu a inštitúcie z oboch okresov. Spoločne vypracovaný projekt na vybudovanie infraštruktúry okolo Domaše sa úspešne uchádzal o podporu programu Phare, lenže známa kauza eurofondov a rozhodnutie Bruselu zmraziť časť finančných prostriedkov pre Slovensko pribrzdila tieto rozvojové snahy. Všetci však dúfajú, že v tomto roku sa okolo Domaše konečne bude rozliehať stavebný ruch.
K tomu však bude treba prekonať ešte jednu domácu prekážku. Je ňou stavebná uzávera na Domaši. Tá by mala platiť do konca júna a všeobecným prianím predstaviteľov regiónu je jej nepredĺženie. S konečnou platnosťou by o tom mala rozhodnúť vláda, lenže postoj bratislavských úradníkov je nevyspytateľný. "Narážame ešte trocha na problémy. Mám taký pocit, že Domaša sa ešte stále vníma ako náhradný zdroj pitnej vody. Pokiaľ nevznikne veľká priehrada na Tichom Potoku v okrese Sabinov, tak bratislavskí úradníci sa k tomu vždy takto budú stavať," povzdychol si prednosta Okresného úradu (OÚ) v Stropkove Jozef Šimko (na obr.). V tomto roku sa však zástupcovia OÚ v Stropkove chcú ráznejšie zasadiť o doriešenie problému. Argumentovať budú aj tým, že pitná voda zo Stariny plne pokrýva potreby obyvateľov východného Slovenska.
Vyriešenie mnohých problémov aj v okrese Stropkov si Jozef Šimko sľubuje od zriadenia priemyselného parku v okolí Prešova, pretože subdodávateľská spolupráca s podnikmi okresu by pozdvihla hospodársky život aj v tomto okrese. Subdodávateľská spolupráca už teraz existuje medzi Teslou Stropkov a bratislavskou automobilkou, ako aj pri montáži autokáblov s formou Siemens a v prípade zriadenia priemyselného parku by sa možnosti takejto spolupráce ešte viac rozšírili. "Cítime tu určité napätie. Strašiak nezamestnanosti visí vo vzduchu aj pre tých, čo pracujú a ich pracovné miesta môžu byť ohrozené," dodal J. Šimko.
Zriadenie priemyselného parku v okolí Prešova však nezáleží od vôle miestnych predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, preto pri riešení problémov okresu sa J. Šimko spolieha aj na oživenie činnosti Rady pre hospodársky a sociálny rozvoj. Zatiaľ sa jej prácu nepodarilo dostať na želateľnú úroveň, keď na jej zasadnutia prichádzali z podnikov zväčša ľudia z druhého sledu, ktorí sa nevedeli k riešenej veci vyjadriť. "Toto ma mrzelo, pretože možno by sme spoločne prišli k riešeniu problémov nášho regiónu," poznamenal prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.