Január
15. - Najstaršia Slovenska na svete Vilma Šlepeková z Popradu sa dožila svojich 105. narodenín. Kedysi prekonala týfus, ale dnes je zdravá ako repa.
Február
2. - Čierne duše zmanipulovali hlasovanie v popradskom zastupiteľstve. Vďaka TD sa muselo hlasovať znova, osobnú zodpovednosť za to však pre istotu nikto nevyvodil.
9. - Vyše 40 percent novonarodených detí v Kežmarskom okrese sú Rómčatá. O desať rokoch ich bude viac ako polovica. Pre okres s 30-percentnou nezamestnanosťou je to povzbudivá perspektíva.
20. - Práve sa začala mediálna hra okolo snahy prezidenta vystúpiť na Gerlachovský štít. Tá trvala až do leta a potom bublina spľasla. Jeho zdravotný stav ani záujem pozvaných hostí totiž neboli na požadovanej úrovni.
Marec
9. - Obyvatelia Lechnice spísali petíciu, v ktorej žiadajú vládu, aby konečne vyriešila problém okolo mostov poškodených veľkou vodou pri minuloročnej povodni. Situácia sa dodnes nepohla ani o piaď.
16. - Na tratiach Tatranských elektrických železníc mala premiéru nová električka skonštruovaná na švajčiarsky spôsob.
28. - Odborári z kežmarského Tatraľanu sa vybrali revoltovať pred parlament. Ani to však nezabránilo uvaleniu konkurzu na firmu.
Apríl
9. - Ani obava z BSE či slintačky a krívačky nezabránila poľským chovateľom oviec aj tohoto roku prehnať svoje stáda cez štátnu hranicu na zamagurské pasienky. Tentokrát však cez rohože a dezinfekčné brody.
14. - Priatelia z Rádia Tatry definitívne končia. Po bezmála deviatich rokoch prehrali vojnu s mocnejšou konkurenciou z Bratislavy.
18. - Základnú školu v Spišskej Belej na Zimnej ulici museli zatvoriť. Statik vyhlásil, že môže spadnúť na žiakov.
23. - Konečne optimistická informácia - obava o rušenie okresných súdov pod Tatrami (Stará Ľubovňa, príp. Kežmarok) je až do nasledujúcich parlamentných volieb zažehnaná.
Máj
1.- Pltníci na Dunajci začali ďalšiu sezónu opätovným oživením starých sporov. Tie sa im posiahodlhých rokovaniach podarilo urovnať až na sklonku roku.
3. - Svitskí basketbalisti to opäť dotiahli až do finále najvyššej súťaže. Znova však stroskotali na dlhoročnom suverénovi slovenských paluboviek - Pezinku.
21. - Vláda rozhodla o pridelení štyroch miliónov korún na výstavbu chaty pod Rysmi na "novom" bezpečnejšom mieste.
31. - Turbulentný víchor, ktorý sa prehnal Slovenskou Vsou, zanechal po sebe doslova spúšť. Obyvatelia si mysleli, že vidia kŕdeľ vrán, vo vzduchu však lietali tehly.
Jún
9. - Ako vyplynulo z odborného monitoringu, telá rýb žijúcich v Štrbskom Plese sú kontaminované škodlivými látkami.
28. - Popradské pivo, do ktorého si český premiér Miloš Zeman odmietol odložiť čo i len protézu, získalo prestížne ocenenie - zlatú medailu Slovak Gold.
Júl
14. - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda na otvorení kežmarského EĽRO vyhlásil, že si váži manuálnu prácu, pretože sám od 14 rokov na železnici podbíjal podvaly.
23. - Krátka prehánka spojená so silným vetrom pripravila o strechu budovu železničnej stanice v Plavnici. Len o pár minút neskôr tu z vlaku vystúpilo niekoľko desiatok cestujúcich.
24. - Intenzívne zrážky a niekoľko obcí v Staroľubovnianskom okrese je razom odrezaných od sveta. Škody sú neskôr vyčíslené na viac ako štvrť miliardy korún.
25. - Ďalšia prietrž mračien a škody v Lučivnej a Štrbe presiahli 60 miliónov korún. Autá hubárov sa ocitli na stromoch, most v Štrbe je preč, hydina sa utopila na futbalovom štadióne.
August
6. - Chuť na turistov dostala mladá medvedica. V oblasti Rysov uhryzla troch ľudí.
16. - Učiteľka zo strednej zdravotnej školy Mária Raková zachránila dieťa topiace sa v potoku pretekajúcom Spišskými Hanušovcami.
22. - Tragický okamih - po páde v masíve Ganku navždy opustil rady členov Tatranskej horskej služby Vlado "Gypsy" Tatarka.
27. - Víťazmi Tatranského pohára sa uprostred leta stali prekvapujúco hokejisti z Popradu. Porazili dokonca aj sebavedomých Slovanistov.
September
18. - V Rakúsoch otehotneli tri žiačky základnej školy. Otcovia sú neznámi.
21. Aj keby na dôchodky nebolo, v Poprade vyrastie novučičká budova Sociálnej poisťovne za 127 miliónov korún.
27. - Popradský podnikateľ predstavil dva bicykle. Napriek ich zánovnému vzhľadu, jeden z nich je ochotný podarovať predsedovi vlády a druhý ministerke financií.
Október
19. - Horúčkovité rokovania o osude populárnej Rallye Tatry priniesli rozuzlenie. Minimálne v najbližších troch rokoch sa jej meno spojí s mestom Púchov a firmou Matador.
22. - Zbojnícka chata po troch rokoch rekonštrukcií opäť slávnostne otvorená.
November
14. - Pri čelnej zrážke dvoch kamiónov v Strážkach len zázrakom nevybuchlo bezmála sto fliaš s kyslíkom, argónom a propán-bhutánom. Podľa odborníkov, tento náklad by stačil na zlikvidovanie polovičky okresu Kežmarok.
22. - Sčítanie obyvateľstva prinieslo niekoľko prekvapujúcich údajov. Napríklad - až 211 občanov sa v rámci Kežmarského okresu prihlásilo ku Svedkom Jehovovým.
28. - Prezident Rudolf Schuster zatúžil na vlastné oči uvidieť prosperujúci podnik a tak zavítal do fabriky Chemosvit vo Svite. Hneď skraja sa opýtal miestneho odborárskeho predáka na počet štrajkov, ktoré v tejto úspešnej firme zorganizoval.
December
15. - Druhé kolo prvých regionálnych volieb rozhodlo o tom, že županom v Prešove sa stane Peter Chudík (HZDS). A to i napriek tomu, že pod Tatrami ho porazil pravičiar Juraj Kopčák (SDKÚ).
21. - Od primátora Popradu Štefana Kubíka sme sa dozvedeli, že mesto nevypisuje medzinárodné tendre na využitie svojich daností, pretože "na Slovensku býva investorom ten, kto prvý zaklope na dvere".
24. - Na Štedrý deň podávali pracovníčky SČK v Poprade kapustnicu pre sociálne slabších. Po obed si prišli až traja bezdomovci. Turisti v tom istom čase zobrali útokom tatranské chaty, vyhli sa len Zbojníčke. Naopak, domov netrafil istý Ždiaran, ktorý v 20-stupňovom mraze prenocoval vonku.
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.