pochopiť situáciu, v ktorej stále pretrvávajú nedoriešené problémy, ako je vysoká nezamestnanosť, či toľko sľubovaná reforma zdravotníctva, školstva a sociálnej sféry.
Pripomenul zároveň, že bez tvrdých ekonomických reforiem nemôžeme vytvoriť trvalý ekonomický rast a postupné zvyšovanie životnej úrovne našich občanov. "Je preto potrebné, aby ich vláda urýchlene dokončila. Myslím si, že sľubov už bolo dosť. Teraz občania očakávajú od vlády rázne kroky," konštatoval prezident Schuster.
Podľa neho rok 2002 je pre Slovensko veľmi významný po prvé preto, že je rokom parlamentných volieb a po druhé je aj rokom, kedy sa uskutoční pražský summit NATO. Hlava štátu predpokladá, že na ňom aj SR dostane pozvanie do tohto politicko-vojenského zoskupenia.
Prezident verí, že politické strany, ktoré sa budú uchádzať o priazeň svojich voličov, sa neznížia k nekorektnému predvolebnému boju a zachovajú politickú kultúru zodpovedajúcu postaveniu občanov demokratického štátu. "Aj u nás by malo byť bežnou praxou, že po parlamentných voľbách odovzdáme politickú moc kultúrnym spôsobom tým, ktorým voliči vyslovili dôveru, to znamená bez revanšov či písania čiernych kníh," uviedol prezident Schuster v novoročnom príhovore občanom.
Presvedčený je, že obavy ohľadom zmeny strategického smerovania krajiny, ktoré pred parlamentnými voľbami v SR v minulosti prejavovali zahraniční partneri, sa už nevyskytnú. Zárukou by mala byť aj skutočnosť, že vstup do EÚ podporuje väčšina občanov. "Som presvedčený, že vládnutie po roku 2002 bude o inom ako po roku 1994 alebo 1998. Spoločnosť, ale aj politické strany prešli vlastným vývojom a, verím, že nadobudli patričné skúsenosti," uviedol prezident SR.
V hodnotení roku 2001 prezident Schuster konštatoval, že z hľadiska zahranično-politického smerovania Slovensko dosiahlo ďalší pokrok, najmä v euroatlantickom integračnom procese. Poukázal pritom na napĺňanie podmienok pre náš vstup do NATO. Rovnako dobrú pozíciu Slovensko získalo aj v integračnom procese do Európskej únie, kde sa dokázalo vrátiť medzi prvú skupinu kandidátov.
Osobitnú časť príhovoru prezident venoval jeho májovému prejavu o stave republiky. Konštatoval, že jeho vystúpenie sa u drvivej väčšiny občanov stretlo s pochopením a uznaním. Iný názor však mali niektorí členovia vlády a poslanci vládnej koalície. "Za pomoci niektorých médií naštartovali hon na čarodejnice, ktorý sa skončil osobnými útokmi proti mne a mojej rodine," uviedol. Dodal, že podľa odborníkov sa v máji nemýlil, čo potvrdila aj novembrová správa Európska komisia.
Na druhej strane vláde a parlamentu priznal aj pozitíva, ktoré od jeho vystúpenia v Národnej rade dosiahla. "Do budúcnosti by však bolo dobré, keby vláda bola pozornejšia k upozorneniam nezávislých odborníkov či inštitúcií, ale aj k upozorneniam a námetom prezidenta," uviedol Rudolf Schuster v novoročnom príhovore občanom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.