dve významné persóny histórie automobilového športu. O kom to hovorím?
Možno si ešte pamätáte dobu, keď sa rýchlym vodičom vravelo, že jazdia ako Fittipaldi. Charizmatický Brazílčan bol totiž v sedemdesiatych rokoch slávnejší, než jeho krajan Pele a svojim príkladom výrazne ovplyvnil aj legendárneho Ayrtona Sennu. No a práve Emerson Fittipaldi sa v závere roka objavil v novinových titulkoch hneď dvakrát! Prvýkrát to bolo v polovici decembra, keď si každý vážnejší fanúšik F1 spomenul na jeho okrúhle päťdesiate piate narodeniny (to by nebolo až také zvláštne), no druhýkrát v súvislosti s jeho ďalšou, priznajme si, tak trochu kurióznou haváriou. Čo sa stalo?
Tesne pred Vianocami sa totiž Emerson Fittipaldi (narodený 12.12.1946) vracajúc domov na bicykli zrazil priamo pred svojou vilou v Key Biscayne na Floride s ďalším bicyklistom! "Zvečerievalo sa a bola horšia viditeľnosť," vysvetľovala neskôr jeho manželka zvedavým novinárom, ktorí sa po hlásení polície vzápätí objavili na mieste. Patričnú dávku pikantnosti však celá situácia nabrala skutočnosťou, že ostrieľaný veterán najrýchlejších tratí sveta si pri tejto prozaickej nehode opäť zlomil kľúčnu kosť a ľavú ruku a musel byť znovu prevezený do jemu dôverne známej nemocnice Jackson Memorila hospital v Miami, kde sa zotavoval už po svojej hrôzostrašnej havárii v Michigane 1996.
Dúfajme, že to je už posledná Fittipaldiho havária, pretože v posledných rokoch bol Brazílčan ozaj skúšaný neúrekom. Začalo sa to už spomínanou haváriou V Michigane, kde sa hneď v druhej zákrute zrazil z nebohým Gregom Moorom a zlomil si chrbticu. Vytrénovaný pretekár sa našťastie rýchlo zotavil a začal uvažovať no návrate na pretekárske trate. Rok po havárii mu však zubatá ukázala varovný prst znovu. V septembri 1997 sa Fittipaldi zrútil so svojim lietadlom do pralesa, asi 350 km od Sao Paula, čo jeho zranenej chrbtici určite nepomohlo a aby sa nepovedalo, zlomil si aj panvu. Našťastie ho záchranári našli v močariskách skôr, ako ho stihli zožrať krokodíly a poučený dvojnásobný majster sveta F1 (1972 a 74), šampión série CART (1989) a víťaz prestížnej Indy 500 (1989 a 1993) siedmeho októbra 1997 ohlásil koniec svojej bohatej kariéry.
Druhým veteránom formuly jeden, ktorý sa nám v závere roka postaral o "zábavu" je argentínsky vicemajster sveta z roku 1981, Carlos Alberto Reutemann. Predpokladám, že väčšina z vás určite zaregistrovala kritickú situáciu v Argentíne, kde došlo ku kolapsu národného hospodárstva a krajina sa zmieta v občianskych nepokojoch. Prečo by to ale malo zaujímať fanúšikov F1? Dôvod je jednoduchý. Bývalý pilot najrýchlejších automobilov sveta sa totiž po skončení aktívnej kariéry dal na politiku a nielenže od roku 1991 zastáva post guvernéra provincie Santa Fé (po opakovanom zvolení mu funkčné obdobie končí v roku 2003), ale vzhľadom na hrozivú súčasnú situáciu v krajine sa objavil aj na zozname potencionálnych kandidátov na funkciu prezidenta! Reutemann už síce schopnosti dokázal ako guvernér (a nielen ako guverner, pretože aj do F1 vhupol doslova famóznym spôsobom, keď pri svojom debute dobil Pole position a skončil na výbornom siedmom mieste!), no tentoraz si to bude musieť poriadne rozmyslieť. Po odstúpení starého prezidenta bol totiž v Argentíne na polroka menovaný prezident nový, no on i jeho kabinet rezignovali už po týždni a každý ďalší kandidát si musí byť vedomý, že strká hlavu do slučky. Riskne to Carlos Reutemann a stane sa historicky prvým pretekárom F1, ktorý to dotiahol až na kreslo prezidenta?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.