Korzár logo Korzár
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Sneh a vietor včera skomplikovali život na severovýchdoe Slovenska

Poprad/Kežmarok/Veľký Slavkov Od včerajšej štvrtej hodine rannej trvá na cestách okresov Poprad a Kežmarok kalamitná situácia. Počas celej noci

fúkal na území silný severný vietor, ktorý sa neskôr zmenil na západný a niektoré úseky ciest navial niekoľko metrové záveje snehu. Sneh zavial i časť tratí Tatranských elektrických železníc (TEŽ).

Už od utorkovej noci bola mimo prevádzky trať TEŽ

v úseku Poprad Starý Smokovec. Blokáciu trate spôsobila nová električková súprava, ktorá ostala stáť v snehovom záveji asi 700 od stanice Veľký Slavkov v smere na Starý Smokovec. V nočnom spoji, ktorý z Popradu vyrazil dvadsať minút pred ôsmou ostalo uväznených asi 60 cestujúcich. Podľa informácií Viliama Čikovského, z úseku riadenia dopravy Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), uviaznutých cestujúcich sa podarilo zo zafúkanej električky vyslobodiť po troch hodinách. "Museli sme si prekliesniť cestu frézou, pričom sme do nej naložili aj cestujúcich, " doplnil V. Čikovský. Ako ďalej dodal, problematická bola aj doprava cestujúcich do cieľovej stanice. Prístupové komunikácie do Veľkého Slavkova boli totiž zaviate, nezjazdnou sa stala aj cesta z Popradu do Starého Smokovca.

Na "oslobodení" električkovej súpravy sa takmer nepretržite pracovalo od utorňajšej noci. "Objednali sme najvyšší počet ľudí a vlastných mechanizmov. Práce nám však sťažuje silný vietor. Stačí, že raz prejde fréza a o päť minút tam máte sneh znovu," Opísal nám situáciu V. Čikovský. Včera okolo desiatej ráno bolo na trať nasadených 20 vojakov Železničného vojska zo Spišskej Novej Vsi, ktorí sa lopatami pokúšali dostať stroj zo snehových klieští. Po okná zaviatu električku sa nakoniec podarilo vyslobodiť tesne pred dvanástou hodinou. Súpravu odtiahli do stanice Veľký Slavkov a na trati bola obnovená prevádzka.

Na trati medzi Štrbským Plesom a Starým Smokovcom električky premávali. Premávka fungovala aj na úseku Starý Smokovec Tatranská Lomnica. Električky však nejazdili podľa riadneho grafikonu. Zjazdná bola aj železničná trať v smere Poprad Studený Potok Tatranská Lomnica. "Frekvencia spojov je obdobná ako v prípade riadneho grafikonu. Chceli sme nasadiť aj autobusy, ale zaviate cesty nám nedovolili ich použitie," konštatoval železničiar.

Po tom, čo sa podarilo vyprostiť električku neďaleko Veľkého Slavkova, došlo k ďalšej nepríjemnej situácii na trati ozubnicovej železnice Štrba Štrbské Pleso. Na koľajniciach sa objavil spadnutý strom. Podľa informácii prednostu železničnej stanice v Poprade Vincenta Bobuľu, išlo iba o drobnú nehodu a zubačka začala znova premávať už o hodinu.

Cestári zápasia s vetrom a snehovými závejmi už od utorka. Prvé kolízie nastali na úseku Veľký Slavkov Nová Lesná, kde v utorok v noci uviazlo v závejoch asi 10 vozidiel. Cesta je stále neprejazdná, autá boli odtiahnuté. Najväčšie problémy však nastali ráno. Dvojmetrové záveje úplne zakryli cestu z Popradu do Starého Smokovca, doprava sa nehýbala ani na úseku cesty medzi Matejovcami a Veľkou Lomnicou. V silnej snehovej búrke tu ostalo stáť niekoľko medzimestských spojov. Niektoré autobusy stáli na ceste bez pohybu od pol šiestej rána. Kolóna sa vytvorila aj v smere na Kežmarok. Ničím výnimočným nebolo tri a pol hodinové čakanie. Vodiči boli samozrejme rozčúlení. "Po iné roky boli na tomto úseku cesty zátarasy proti snehu. Teraz tú už nie sú. Neviem prečo ich odstránili," povedal nám jeden z vodičov v kolóne.

Vyslobodenie prišlo až niečo po desiatej. Dve frézy, jedna z Kežmarku a druhá z Popradu, prerazili snehový zátaras. Včera o ôsmej zasadala na Okresnom úrade havarijná komisia, ktorá skonštatovala, že zatiaľ nenastala mimoriadna situácia. Pripravený je však záchranný zbor Civilnej ochrany. Podľa pracovníkov dispečingu SSC by terajšia situácia z neprejazdnosťou ciest nemusela nastať, nebyť nedisiplinovanosti vodičov. "Deväťdesiat percent našej práce je vyťahovanie zapadnutých vozidiel zo závejov. Robíme, čo môžeme. Vonku máme takmer všetky vozy a frézy," konštatoval. Prioritami ostávajú cesty prvej triedy. Cesty druhej triedy budú sprejazdnené len v prípade, že ide do obce neexistuje iná komunikácia.

Vo večerných hodinách sa na území podtatranského regiónu vyskytlo ešte niekoľko dopravných nehôd. K reťazovej zrážke došlo vo Veľkej Lomnici, zapadnuté automobily sú aj pri Hranovnici. Podľa posledných informácií z dispečingu SSC sú väčšinou nezjazdné úseky ciest tretej triedy. Jedinou nezjazdnou komunikáciou druhej triedy je cesta Z Popradu do Starého Smokovca. Tú však pre stály vietor nemohli pracovníci SSC zatiaľ prekliesniť.

Kolóna áut čakala aj na hraničnom priechode Tatranská Javorina Lysá Poľana. Čakacie doby sa k večeru vyšplhali na tri hodiny. Ako nám povedal službukonajúci colník, prejazd je možný iba so snehovými reťazami. Na vstupe ani na výstupe sa v priebehu včerajška neobjavil žiaden kamión.

(olo)

Kalamitnú situáciu vyhlásili okresy Svidník a Stropkov

Svidník - Po prvýkrát tejto zimy svidnícki cestári boli nútení vyhlásiť prvý stupeň kalamitnej situácie. Stalo sa tak včera po výdatnom snežení, ktoré začalo o 3. hodine ráno a na chvíľu prestalo pred obedom. Do toho času v okresoch Svidník a Stropkov spadlo 40 až 50 centimetrov nového snehu. Lenže aj poobede sneženie ustávalo len na minútu a z oblohy sa "sypalo" ďalej.

"Beháme dookola so snehovými pluhmi, ale nič neposypujeme, len odhŕňame sneh," vyjadril sa riaditeľ Slovenskej správy ciest vo Svidníku Ján Rico. Za neustáleho hustého sneženia posypávanie ciest je zbytočnou námahou a plytvaním materiálom. "Snehový pluh išiel smerom na Fijaš, ale keď sa po polhodine vracal, tak nebolo ani stopy po tom, že sme tu odhŕňali sneh," podelil sa s včerajším pracovným poznatkom cestárov J. Rico.

Snehová nádielka včera nebola rovnaká vo všetkých okresoch Prešovského kraja. Napríklad v okrese Vranov nad Topľou do uvedeného času napadlo len päť až desať centimetrov nového snehu. Podľa vyjadrenia dispečera SSC vo Vranove nad Topľou Petra Belasa však žiadne problémy nemali a situáciu mali pod kontrolou: "Zafukovalo, ale zvládli sme to." V inej situácii sa ocitli pracovníci SSC vo Svidníku, ktorí napriek nasadeniu všetkej techniky nestíhali zvládnuť nový prídel snehu a preto sa včera okolo 9. hodiny J. Rico rozhodol vyhlásiť kalamitnú situáciu na cestách okresov Svidník a Stropkov. Aj vďaka ich neustálej snahe cesty 1. a 2. triedy boli udržiavané prejazdné. Nezabúdali ani na cesty 3. triedy, hoci práve na nich sa vytvárali problémové úseky.

V jednu chvíľu bol problém na ceste medzi obcami Kurimka a Vápeník a na ceste do Cigly, odkiaľ na svidnícky dispečing volali, že sa nemôžu dostať autom k lekárovi. Skrížený kamión zdržal na chvíľu cestársky posypovač v Radome a poobede na štiavnických serpentínach bol prejazdný len jeden pruh vozovky kvôli kamiónu smerujúcemu na Duklu. Vodič zrejme pozabudol, že vchádza do drsnejšieho kraja a nenasadil na kolesá snehové reťaze. Aj poobede sa okresom Svidník preháňali snehové búrky. "Kolega sa pred chvíľou vrátil z vonku a vraví, že musel zastaviť, pretože nič nevidel. Sú úseky, kde je búrka. Až keď prejde, tak sa autá ďalej pohnú," povedala nám dispečerka SSC vo Svidníku Anna Denisová.

SSC vo Svidníku okrem 12 stálych sypačov má v neustálej prevádzke aj jeden z troch rezervných. Na ostrý zásah je pripravená fréza a šípový pluh, keby náhodou silný vietor začal na cestách vytvárať záveje. Stroje zatiaľ nesklamali, hoci väčšina posypovačov má úctyhodný vek - v priemere 17 až 19 rokov. Horšie to môže byť so spotrebou posypového materiálu. Za posledné roky najtuhšia zima v tomto kraji bola pred dvoma rokmi, kedy cestári na 360 kilometrov ciest spotrebovali okolo 1 200 ton chemického materiálu. "Predpokladám, že keď bude taká zima aká tohto roku začala, tak bude rekord aj v spotrebe materiálu. Hlavne chemického," povzdychol si J. Rico.

Od 15. novembra nie je dňa, keby v týchto okresoch nezasnežilo a tak doteraz cestári už spotrebovali vyše 600 ton chemického posypového materiálu a asi 40 percent z pripravených zásob inertného materiálu. Pritom zima nie je ani v polovici. Svidnícki cestári však na skládke ešte majú 300 ton chemického materiálu a na budúci týždeň by mali dostať ďalších 200 ton. Aj nafty majú dostatok. "Len aby stroje vydržali. Niekedy zlyhá aj človek, nieto ešte stroj," dodal J. Rico.

(suš)

Neprejazdné úseky boli aj v okrese Bardejov

Bardejov - "Sú problémy, situácia je blízka kalamitnej. Máme aj nezjazdné úseky," uviedol včera dispečer zimnej údržby Slovenskej správy ciest z Bardejova Štefan Guter na našu otázku, týkajúcu sa vytrvalého sneženia. Za nezjazdné označil cesty tretej triedy v okolí Hervartova a Šarišského Čierneho. Problémy podľa neho nerobí sneženie, ale silný vietor, ktorý vytváral snehové jazyky. Dispečer zimnej údržby informoval aj o tom, že na Okresnom úrade v Bardejove zasadal krízový štáb. Prednosta bardejovského okresného úradu Ján Pataky nám potvrdil, že o 15.30 hodine bol v okrese vyhlásený mimoriadny stav. Informoval, že okrem Hervartova a Šarišského Čierneho je neprejazdná cesta do Brezovky, na Becherov a pred Smilnom sú skrižované kamióny. "Keďže je silný vietor, očakávame, že situácia sa ešte zhorší," dodal.

(meš)

Ani horný Zemplín neobišla snehová nádielka

Stakčín Včerajšie nepretržité sneženie v Poloninách, ktoré sa rozšírilo nad celú oblasť horného Zemplína, spôsobilo cestárom veľké problémy. "Na všetkých cestách je dvadsaťcentimetrová vrstva snehu. Na ceste je v nepretržitej permanencii technika a ľudia. Pluhy prerývajú čerstvo napadnutý sneh. Prioritou je cesta prvej triedy Humenné Snina Ubľa, štátna hranica. Všetky cesty v sninskom regióne sú zjazdné, ale vyžadujú zvýšenú pozornosť účastníkov cestnej premávky. kalamity," povedal nám včera popoludní Jozef Paraska, dispečer stakčínskeho strediska zimnej služby humenskej Slovenskej správy ciest (SSC). Stakčínskym cestárom výdatne pomáha technika zmluvných partnerov.

Medzilaborce Husté sneženie vytvorilo na cestách okresu súvislú dvadsaťcentimetrovú snehovú vrstvu, pokrývajúcu vozovky. "Napriek nasadeniu techniky a ľudí, nestačíme odstraňovať nový sneh. Najviac sú zasypané cesty z okresného mesta do Paloty, Čertižného a Výravy. Situáciu môže skomplikovať aj dvíhajúci sa vietor, ktorý vytvára snehové záveje. Napriek problémom, všetky cesty okresu sú zjazdné," priblížil situáciu v najsevernejšom okrese Zemplína Miroslav Pančura, vedúci strediska zimnej služby humenskej SSC. Na niektorých miestach okresu sú cesty zjazdné iba v jednom jazdnom pruhu. Vzhľadom na stav v okrese Medzilaborce bol vyhlásený prvý stupeň snehovej kalamity. Znamená to, že na cestách druhej triedy budú cestári odstraňovať sneh nad desať centimetrov a na cestách tretej triedy vybudujú tzv. "výhybne", miesta, kde sa môžu míňať vozidlá.

Michalovce Na cestách bolo nepretržite deväť posypových vozidiel a osem radlíc. "V okolí Sobraniec je na cestách pätnásťcentimetrová vrstva nového snehu. Najviac snehu spadlo v podvihorlatských obciach. Medzinárodný cestný ťah E 50 Sečovce Michalovce štátna hranica Vyšné Nemecké je zjazdný. Po chemickom posype je vozovka mokrá," informoval nás Ján Janus, riaditeľ michalovskej SSC. Aj napriek tomu sú všetky zjazdné, ale v vyšších polohách, napríklad v lyžiarskom stredisku Inovce sa vodiči nezaobídu bez snehových reťazí.

V južnom Zemplíne včera snežilo, ale všetky cesty sú zjazdné.

(var)

V Prešove a Sabinove cestári stíhali

Prešov/Sabinov Husté ranné sneženie spôsobilo, že cestári v niektorých okresoch museli vyhlásiť pohotovosť. Aká situácia je okresoch Prešov a Sabinov, kde od skorého rána sneží a napadalo asi 6 centimetrov snehu, na to sme sa včera dopoludnia opýtali dispečera Slovenskej správy ciest (SSC) Strediska správy a údržby v Prešove Vladimíra Kosťuna. "Hoci v niektorých úsekoch husto sneží a vietor miestami nafúka záveje, najmä v okrese Sabinov smerom na Lipany, zatiaľ sú všetky cesty zjazdné. Doteraz nemáme hlásenie o tom, že by sa niekde vytvárali kolóny áut. V teréne pracuje 22 sypačov, 4 šípové pluhy a 4 nakladače." Zdá sa, že na toto množstvo snehu sú cestári pripravení, ale pani zima sa ešte len začína prejavovať.

Potvrdila to aj popoludňajšia snehová metelica so silným severným vetrom. Ako nám neskôr dispečer povedal, viditeľnosť bola len na 50 metrov a do boja so snehom museli pripraviť aj dve snehové frézy. "Situácia sa zhoršuje v okrese Sabinov, konkrétne v Bajerovciach, kde je veľmi zlá viditeľnosť a tvoria sa snehové záveje. Podobne je to v okrese Prešov smerom na Ruskú Novú Ves a Gregorovce," konštatoval dispečer popoludní a dodal, že napriek metelici je dopravná situácia stále uspokojivá a zo žiadneho úseku nehlásili neprejazdnosť.

Mestské komunikácie obhospodaruje v šarišskej metropole Správa a zimná údržba prešovských ciest, spoločnosť s ručením obmedzeným, v ktorej má mesto Prešov sedemdesiatpercentný podiel. "Zatiaľ nemáme kalamitný stav," povedal nám včera, približne o pol tretej popoludní, vedúca odboru pre zabezpečenie verejnoprospešných služieb Mestského úradu v Prešove Andrea Marcinková. Upresnila, že služba je zabezpečená 24 hodín a dispečeri, ani pracovníci spoločnosti v teréne nečerpajú dovolenky, a v službe je celý stav. "Mechanizmy chodia, stíhame posypávať i pluhovať. Neustále monitorujeme stav, no zatiaľ si vystačíme sami, lebo doteraz nebol avizovaný kalamitný stav, pri ktorom by bolo treba povolať na odpratávanie snehu aj iné zložky," uviedla Andrea Marcinková. V tom čase v Prešove husto snežilo, a počasie bolo premenlivé.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 4. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 5. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 032
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 216
 3. Od Česka až po Jadran 3 978
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 827
 5. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 427
 6. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 230
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 164
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 554
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 478
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 205
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Analýza INDEXU ukázala, že výber je obmedzený, ceny rastú.


26. júl
Zuzana Kepplová.

Kto to porúchal, ten nemá právo to teraz kontrolovať.


49m
Antigénové testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 16 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop