Korzár logo Korzár
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

Nikdy predtým sa náš hokejový legionár nepobil, no chlebík si treba za hranicami strážiť i päsťami

Košice - Takto pred rokom nemal najšťastnejšie obdobie bývalý košický hokejista Daniel Sedlák (na fotografii). Druhá sezóna v Maďarsku sa preňho

skončila predčasne, od novembra už nefiguroval v budapeštianskom tíme Ferencváros. Bolo to preto, že sa v klube objavili finančné problémy a náš legionár nemienil čakať ďalej, kým sa prísľuby o vyplatení podlžností zmenia na skutky. Potom sa rozhodol skúsiť to vo Švajčiarsku, ale na skusoch v tíme Chaux de Fonds nepochodil, lebo kormidelník zo Švédska si povedal, že uprednostní radšej svojich krajanov. Sedlák uvažoval, že by sa prípadne predsa len vrátil do hlavného mesta Maďarska, keby mu vyplatili peniaze, no keďže sa tunajší predstavitelia nemali k činu, zostal radšej doma a hokej dal na pár mesiacov na vedľajšiu koľaj. Vtedy ešte nevedel, kde bude pokračovať vo svojej kariére. Myslel i na to, že by sa znovu ukázal v drese košického HC, odkiaľ predtým odišiel rovnako z dôvodu meškania vyplatenia finančných náležitostí. Napokon sa ale situácia zmenila a tento obranca sa rozhodol pre odchod za hranice. Tentoraz ale zamieril iným smerom, západným, a pobral sa do Francúzska, kde sa stal hráčom Megéve.

Tento celok pôsobí v druhej najvyššej súťaži, ale v uplynulej sezóne šesť účastníkov prešlo z elitných zápolení do I. ligy. "Tak sa mi zdá, že sa nedohodli kluby na niektorých veciach, preto je to teraz rozdelené. Dovedna v našich zápoleniach je štrnásť celkov," rozhovoril sa D. Sedlák po tom, čo sme ho zastihli doma v Košiciach, kde sa ukázal prvý raz odvtedy, ako je galským kohútom. Na Nový rok sa už zberal znovu na cestu späť, lebo tento týždeň liga beží ďalej. Mal za sebou poznatky zo štrnástich odohraných kôl, čo je dosť málo vzhľadom na naše pomery. Je to i tým, že súťaž sa rozbehla koncom septembra a okrem toho zápasy nie sú na programe dva razy v týždni, ale iba raz - v sobotu. Inak je systém obvyklý, každý sa stretne s každým doma aj vonku, po základnej časti nasleduje play off. Do vyraďovacej časti, ktorá štartuje desiateho apríla, postupuje osem najlepších kolektívov, posledný poltucet si zmeria sily v baráži. Vypadáva jeden tím.

Váš klub figuruje na deviatej priečke. Je s týmto umiestnením spokojnosť?

"Pred vari piatimi rokmi bol tento tím majstrom, takže sa situácia zmenila. Ekonomicky sa neskôr klub položil, neutiahol prílev legionárov, hlavne Kanaďanov, ktorí mali lukratívne kontrakty. Tie ale klubovú kasu nadobro vyčerpali. Máme na súpiske iba dvoch cudzincov. Okrem mňa háji farby Megéve ešte Ďuro Horňák z Prešova. Ostatné celky disponujú aj deviatimi legionármi, v súťažnom meraní síl môže nastúpiť šesť hráčov z iného štátu, pričom hokejisti z krajín Európskej únie sa do tejto kvóty nerátajú."

Podľa toho, čo hovoríte, to vyzerá tak, že v Megéve asi neoplývajú príliš plným mešcom...

"To je pravda, patríme skôr medzi chudobnejšie kluby. Lenže na druhej strane toto obdobie je iba prechodné, pretože od budúceho ročníka vznikne nový klub Mont Blanc a z troch tímov, ktoré sa zlúčia v jeden, zodpovední povyberajú najlepších hráčov, ktorých zaradia do tohto mužstva. To by malo byť kvalitné a bude konkurovať špičke. Prirodzene, Megéve zmizne z hokejovej mapy."

Zmluvu ste uzatvárali na jednu sezónu. Čo bude po jej skončení s vami?

"Už som dostal ponuku na nastávajúci ročník, ale ešte sme sa nebavili o podmienkach. Rovnako z ďalších troch klubov sa ohlásili prezidenti. Bolo to vtedy, keď sme proti nim nastúpili. Zrejme som im padol od oka, lebo ma oslovili s otázkou, či by som nechcel hrať za nich. Nateraz som sa ešte nerozhodol, ktorú alternatívu uprednostním, ale do konca januára by som chcel mať vo veci nového angažmán jasno. Pravdu povediac tunajší hokej má príliš nenapĺňa, teda nie natoľko, aby som sa orientoval na Francúzsko na dlhší čas. Nazdávam sa, že mám výkonnostne na viac. Preto premýšľam, či zostať vonku, ale v najvyššej súťaži, alebo sa prípadne orientovať na slovenskú extraligu. I keď na druhej strane zárobok v cudzine a doma sa nedá porovnávať...Veľakrát som však nervózny, rozladený. Poviem príklad - dám tri góly, ale čo z toho, keď nasledujúca päťka, ktorá ide na ľad, štyrikrát inkasuje."

Predpokladáme, že patríte medzi opory kolektívu, aká je vaša doterajšia bilancia v kanadskom bodovaní?

"Dal som osem gólov, asistencie nenosím v hlave. Som najproduktívnejší v mužstve. Účinkujem v prvej päťke, Horňák hrá obrancu v druhej formácii."

Niektoré zahraničné celky majú problémy s kvalitným obsadením kádra. Ako je to u vás?

"Hráme na tri päťky, hokejistov je relatívne dosť. Väčšina z nich pracuje alebo študuje. Profesionálne zmluvy máme nielen my, Slováci, ale i ostatní. Trénujeme denne vo večerných hodinách. Mne je to jedno, lebo som mal voľného času habadej. Stále som tam totiž sám, ale rodinka príde už tento mesiac za mnou. Mám k dispozícii apartmán, perfektne zariadený, v tomto smere je o mňa postarané."

Je o hokej značný záujem medzi verejnosťou?

"Mestečko je malé, má niečo viac ako päťtisíc obyvateľov. Zápasy absolvujeme na štadióne s kapacitou dvetisíc miest. Veľa fanúšikov dosiaľ na stretnutia nechodilo, zvyklo nás povzbudzovať okolo päťsto divákov. Teraz sa to ale zmení, lebo sa začala zimná turistická a lyžiarska sezóna. Počul som, že v tomto období sa tribúny oveľa výraznejšie zaplnia, zriedkavosťou nebude aj úplne plný dom."

Informácií máte o tunajších zvyklostiach dosť, od koho ste ich pochytili?

"Milan Jančuška, terajší tréner Košíc, tu účinkoval šesť rokov. Vlastne jeho zásluhou som sa sem dostal, on mi to celé sprostredkoval. Neľutujem, že som sa rozhodol pre tento krok, som spokojný."

Naháňať puk vo Francúzsku nie je pre našinca taká výnimočná udalosť, na ľade sa pohybuje už dosť Slovákov.

"Pravdaže. Čo si narýchlo spomínam, tak som zaregistroval Popradčanov Boržíka a Brincka, Kuklu z Nitry, ďalej Košičanov Pažáka v Bijone, Faitha v Moulouse v najvyššej súťaži, Trebatického. Pokiaľ mi to čas umožní, chodievam do Grenoble na každé stretnutie elitných zápolení, je to pomerne blízko, necelých šesťdesiat kilometrov, takže som s chalanmi v kontakte. Mimochodom, najvyššiu súťaž vedie Rouen, ten je naozaj dobrý. Grenoble figuruje na druhom stupienku, tretí je Reims."

Po hokejovej stránke ste našli dostatok priestoru na realizáciu a využívate svoje danosti i potenciál, ktorý ste predtým nazbierali v našich bojoch o body?

"Prvá liga má účastníkov približne takých silných, ako sú u nás celky v extralige na jej konci. Som, rád, že po uplynulej sezóne, ktorá bola rozpačitá a nedokončená, hrám teraz pravidelne a naozaj sa môžem vyžiť do sýtosti."

Štýl hry je bezpochyby podmienený hlavne tým, koľko a odkiaľ má konkrétne mužstvo legionárov.

"Presne tak. Veľa mužstiev angažovalo Fínov, preto sa orientujú na európsky spôsob hokeja. Niekde však uprednostnili zámorských borcov a preto preferujú skôr agresívny hokej, kontaktný, nastreľovanie puku a hru na telo. Aj z toho dôvodu je široká škála hokejovej taktiky, prelínajú sa viaceré prvky, je to aspoň zaujímavejšie."

Čím je charakteristický hokej vo vašom podaní?

"Doma si počíname približne rovnako ako kedysi v Košiciach v ére trénera Jána Selveka, keď sme boli majstri: spoliehame sa na zabezpečenú obranu, z ktorej vyrážame do kontier. Týmto spôsobom sa nám podarilo vyhrať niekoľko duelov. Mimochodom, výsledky vo všeobecnosti sú spravidla tesné, víťazstvá sa rodia maximálne rozdielom dvoch-troch gólov."

Na Slovensku ste boli navyknutý na disciplínu, dodržiavanie vytýčenej línie. Je to tak i vo Francúzsku?

"Tam je to o niečom inom. Predovšetkým vyspelosť Francúzov nie je na takej úrovni ako u nás, neberú to natoľko profesionálne, ako by som si to ja predstavoval. Hlavne napĺňanie taktických pokynov hapruje. Kouč niečo povie, zverenci sa koncentrujú na to desať minút, ale potom si zase robia po svojom, čo ich napadne. Chýba mi pravá hokejová zrelosť. Inak, ja ako tridsiatnik som v mužstve tretí najstarší, ostatní spoluhráči majú v priemere 22 - 25 rokov."

Je tím výrazne lepší v defenzíve alebo v ofenzíve?

"V bránení vynikáme, dostávame veľmi málo gólov. Najviac sme inkasovali v stretnutí s Bijonom, ktorý vedie pelotón, tuším šesťkrát nás jeho hráči prekonali. Celkove súťaž je pomerne vyrovnaná, na druhého a tretieho v poradí strácame len štyri body. Stačí vyhrať dva-tri zápasy po sebe a hneď sa to radikálne prejaví v umiestnení. Akurát posledný Paríž zjavne zaostáva za súpermi."

Zvykli ste si na prekonávanie značných vzdialeností na zápasy?

"Keď hráme v Nantes, čaká nás 1200 kilometrov, teda celkom pekná štreka. Máme však poruke špeciálne autobusy, v ktorých sa nesedí, ale leží a spí."

"Sú veci, ktoré vás ešte rozčuľujú?

"Najmä výkony rozhodcov, to je najväčšia slabina francúzskeho hokeja, preto sa táto krajina nedostala do A-skupiny majstrovstiev sveta. Strážcovia pravidiel strašne čachrujú, nemajú skúsenosti, nie sú profesionáli, nerozumejú hokeju."

Aké je francúzske publikum?

"Také ako všade inde. Domáce prostredie je pre každý tím rozhodujúce, fanúšikovia vedia vytvoriť dobrú kulisu. Duely sa hrajú večer, v čase, keď u nás súboje už končia. Najviac priaznivcov chodí na vystúpenia lídra z Bijonu, tritisíc ľudí zaplní maličký štadiónik, sústavne je vypredané. Možno záujem o tento šport pramení i z toho, že duely sú iba raz do týždňa, s čím som sa musel vyrovnať, lebo predtým som na Slovensku mal v krvi rytmus dvoch až troch súbojov v rovnakom časovom úseku. Je to pre mňa teraz málo, ale zlepšil som sa zase v posilňovaní. Činkáreň navštevujem každé ráno, viac trénujem ako hrám, čo je zase istá výhoda v mojom veku."

Sú zápasy, v ktorých prevažuje prehnaná tvrdosť?

"Zavše sa prihodí aj to. Hlavne Kanaďania vyvolávajú šarvátky, vylúčenia do konca zápasu nie sú výnimočné. Všimol si, že neraz sú terčom hrubej hry cudzinci, čo je pochopiteľné, lebo berú chlebík iným. Predtým sa mi nestalo, aby som duel nedohral, lenže tam si nesmiem nechať brnkať po nose. Preto som sa aj pobil a išiel som predčasne do šatne. Registračku mi ale neobrali, to sa stáva iba výnimočne po obzvlášť zákernom faule."

Vyzeráte nejaký pochudnutý, vari vám nechutí príznačná francúzska kuchyňa?

"Bude to skôr tým, že som na ľade veľmi často, zrátal som si pobyt a vychádza mi to v priemere aj 40 minút za zápas. Nuž, niekde sa to muselo odraziť, zhodil som dvanásť kilogramov za štyri mesiace. Pravda, aj stravu som trochu upravil, lebo nejaké kilogramy boli predtým navyše, no som naozaj dosť vyťažený."

Zvládli ste základy francúzštiny?

"Ani nie, zato som sa zdokonalil v angličtine, lebo spoluhráči ju ovládajú. Všimol som si ale, že na verejnosti, ak sa opýtam kohosi na niečo po anglicky, tak mi síce okolie rozumie, ale každý odpovedá v materskom jazyku. Francúzi nedopustia na svoju reč..."

Predpokladáme, že ako hráč z vyspelej hokejovej krajiny máte i špeciálne úlohy a prístup kouča je voči vám iný.

"Je to naozaj tak. Veľa o hokeji a zápasoch hovoríme, chodievam do akcie vždy, keď je presilovka či oslabenie. Trénerom je bývalý reprezentant Francúzska Christoville, má teda cit pre situácie, je to skvelý chlapík, ktorý toho dosť preskákal v kariére, hre rozumie a má správne názory. Nechcem sa chváliť, ale myslím si, že som získal dôveru nielen lodivoda, ale i spoluhráčov, medzi ktorými som obľúbený. Hoci pred tromi mesiacmi som sa stal otcom syna Jakuba, všetky sily som obetoval v prospech napredovania klubu. To si tam cenia."

Legionár je vystavený väčšiemu tlaku ako domorodec. Nerobí vám to starosti, adaptovali ste sa na túto pozíciu?

"Vedel so, čo ma čaká. Prirodzene, cudzinec musí byť vždy na očiach, musí strieľať góly, prihrávať, byť lídrom tímu. Inak začne byť terčom nespokojnosti. Aby som ale nezabudol, je milé počúvať spomienky mojich spoluhráčov, ktorí sa predtým dostali do kontaktu s niektorými slovenskými hokejistami, prípadne ich videli hrať. Nevedia si ich vynachváliť, stále majú na jazyku trebárs Paľa Zůbeka či Miša Segľu alebo Slava Vorobela. Slováci tam majú vysoký kredit, dobrý zvuk a to zaväzuje. Toho sa držím v každodennom kolotoči."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 5. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 6. Lenivý brunch s Muchom
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 9. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 049
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 153
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 759
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 298
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 266
 6. Od Česka až po Jadran 3 799
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 692
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 084
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 057
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 134
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Blaha zo Smeru (vľavo) a Marian Kotleba z ĽSNS prišli podporiť protestujúcich pred budovu Národnej rady.

Toto je rok 2021, toto je najlepší možný výsledok miliónov rokov evolúcie.


25. júl
Eliška Mintálová na OH Tokio 2020 / 2021.

Elišku Mintálovú čaká semifinále.


Marián Szűcs 6 h
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Minister Lengvarský má dôveru prezidentky.


a 1 ďalší 23. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop