vyplýva, trčí kvalitná medzinárodná zápletka. Taká typicky stredouerópska. Ak teda ešte platí . predvianočné vyhlásenie Eduarda Kukana, podľa ktorého "Slovensko urobí také opatrenia, ABY SA NA ÚZEMÍ SR sporné časti zákona nemohli uplatňovať" (dôvod zvýraznenia textu sa dozviete na konci).
Ale po poriadku. Proti tzv. Zákonu o zahraničných Maďaroch sa protestovalo od počiatku najsilnejšie v Bukurešti a Bratislave (Belehrad, Kyjev, Ľubľana ani Záhreb - napodiv - žiadny problém nemali). Rumunský premiér Nastase inicioval preskúmanie jeho paragrafov u tzv. Benátskej komisie. Analýza právnikov však zmier nepriniesla, iba rozpútala nové kolo sporov, keďže Rumuni, Maďari i my sme zo správy vyťahali to, čo sa do vlastného výkladu hodilo. Faktom je, že ani Európska komisia zákon vľúdne neprijala a odporučila v hodnotiacej správe Budapešti implementovať ho až po ďalších konzultáciách so susedmi.
Medzi SR a MR potom prebehlo jedno kolo rozhovorov na úrovni štátnych tajomníkov (Chlebo-Németh), po ktorom sa obojstranne konštatovalo akési zblíženie stanovísk a vytvorenie zmiešanej komisie expertov. Napriek pokroku sa ale maďarským zákonom rozhodol urgentne zaoberať aj Zahraničný výbor NR SR... A to z iniciatívy tých istých koaličných poslancov, z ktorých sedelo na predchádzajúcej rozprave o rozpočte dokopy sedem... ZV NRSR prijal vyhlásenie, ktoré - okrem iného - vyzvalo MR, aby "zákon dala do súladu so základnými zásadami medzinárodného práva a európskymi štandardami a ABY SA UPLATŇOVAL VÝHRADNE NA ÚZEMÍ SR" (dôvod zvýraznenia zase na konci). Navyše, ZV skoro jednomyseľne odporučil, aby sa v januári maďarským zákonom zaoberalo aj parlamentné plénum. Čo neurobia slovenskí politici pre vlastnú väčšiu slávu...
Zatiaľ čo naši takto a podobne šaškovali, Rumuni pracovali. Nastase vyvolal predvianočný premiérsky summit s Orbánom, ktorý má štyri mesiace pred voľbami a medzinárodné komplikácie, najmä s Bruselom, nepotrebuje. Nastase ho teda pritlačil k múru a zo stretnutia vzišlo memorandum, ktoré špecifikuje podmienky, za ktorých Rumuni súhlasia s uplatňovaním problematického zákona na svojom území. A tu začína veľká zábava. Orbán šokujúco ustúpil najväčšej výhrade Rumunov: Na krátkodobý pracovný pomer na území Maďarska budú mať nárok PLOŠNE VŠETCI občania Rumunskej republiky! Teda nie iba držitelia menšinového preukazu.
Nie je stále jasné, prečo cúvol Orbán až tak ďaleko. Faktom je, že rumunskí nezamestnaní dostali absurdný vianočný darček, v Bukurešti vítali Nastaseho ako národného hrdinu a hovoria o najväčšom úspechu rumunskej diplomacie všetkých čias. Naopak, maďarská opozícia textuje o totálnom fiasku a zlyhaní vlády, ktorá jedným ťahom pera rozvrátila maďarský trh práce; chudobní Rumuni nielenže zaplavia Maďarsko kobylkovým náletom, ale navyše aj poriadne zrazia cenu práce. Hodinová mzda v Rumunsku je asi tretinová...
Jadrom argumentácie maďarskej opozície pritom je, že podľa rumunskej predlohy teraz môžu konať aj Ukrajinci, Srbi, Chorváti a ... Slováci. Uvidíme, ani my nemáme nezamestnaných málo. Hoci relatívne nízky počet slovenských "gastarbeiterov" v Česku zase až takú katastrofu pre Maďarov neveští. Štátny tajomník Chlebo dohodu z Budapešti veľmi pochválil... Či sa ňou ale SR inšpiruje, sa zatiaľ odmietol vyjadriť. Korunná kauza Rumunov, ktorú teraz s veľkou slávou vyhrali, čiže "nediskriminatívny prístup k všetkým občanom v zamestnávaní na území Maďarska", totiž vôbec nefiguruje medzi výhradami Slovenska!
"Máme určité výhrady voči exteritoriálnemu pôsobeniu, presahu jurisdikcie..., za neprijateľnú považujeme finančnú podporu rodinám, ktorých deti chodia do maďarských škôl" - toto sú hlavné námietky SR, ktoré notoricky opakuje Chlebo. Čiže nám, resp. slovenskému MZV, prekáža niečo celkom iného ako Rumunom - pôsobenie zákona na našom území, s rozlišovaním podľa etnického princípu. To je všetko; jasne to dokazujú už vyššie zvýraznené formulácie, ktoré použili Kukan a zahraničný výbor NR SR ("aby sa uplatňoval výhradne na území MR", resp. "aby sa na území SR sporné časti nemohli uplatňovať").
Čiže tak sa veci majú: Slovenská diplomacia tak úporne bojovala proti Zákonu o zahraničných Maďaroch, až ten najproblematickejší bod, na ktorom mohla bravúrne zahraničnopoliticky zvíťaziť, celkom prehliadla. Slovensko a Rumunsko sa vzácne zhodli na neprijateľnosti maďarského "štatútového" zákona. Akurát že pre každého je neprijateľný z iných dôvodov…. .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.