"Majetkové priznanie alebo vyhlásenie budú podávať fyzické osoby, a to rovnako občania podnikajúci ako aj nepodnikajúci, ktorí majú na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo majú povolenie na trvalý pobyt. Trvalý pobyt pre účely majetkového priznania v roku 2002 bude rozhodujúci ku dňu podania, teda k 31. januáru 2002," informovala nás metodička Daňového riaditeľstva SR Ing. Jana Turóciová. "Podávať majetkové priznania budú povinní aj cudzinci, ktorí majú povolenie na trvalý pobyt v Slovenskej republike."
Ako sme sa ďalej dozvedeli, za fyzickú osobu, ktorá je nespôsobilá na právne úkony alebo za máloletého, ktorí vlastnia majetok, podáva majetkové priznanie ich zákonný zástupca, opatrovník alebo pestún.
Občania budú predkladať majetkové priznania alebo vyhlásenia podľa miestnej príslušnosti na ten daňový úrad, v ktorého obvode sa nachádza ich trvalé bydlisko. Napríklad občan s trvalým bydliskom na sídlisku KVP odovzdá majetkové priznanie alebo vyhlásenie na Daňový úrad Košice II, ktorý sídli na Garbiarskej ulici 1 v Košiciach.
A komu vznikne povinnosť podať majetkové priznanie a kto podá len vyhlásenie? "Povinnosť podať majetkové priznanie vznikne fyzickej osobe v troch prípadoch. Ak vlastnila k 31. decembru 2000 nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999, a jeho súhrnná hodnota bola vyššia ako 1,5 milióna Sk. Ak vlastnila k 31. decembru 2000 hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty, pričom ich súhrnná hodnota bola vyššia ako 1,5 milióna Sk," vysvetlila nám Ing. Turóciová.
"Tretím prípadom, keď musí podať majetkové priznanie je, ak občan súčasne vlastnil nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999 a jeho súhrnná hodnota bola vyššia ako 1,5 milióna Sk i hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota bola k spomínanému dátumu vyššia ako 1,5 milióna Sk."
Fyzickej osobe, ktorá k 31. decembru 2000 nevlastnila majetok podľa žiadneho z vyššie uvedených bodov, povinnosť podať majetkové priznanie nevznikne, ale o tomto stave podá vyhlásenie.
A v akom ocenení sa bude majetok v majetkovom priznaní uvádzať? "Nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999 sa ocení cenou obstarania. Pri odplatnom nadobudnutí majetku je to dohodnutá kúpna cena, pri bezodplatnom nadobudnutí je to cena podľa vyhlášky MF SR č.465/1991 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov, úhradách za zriadenie práva osobného používania pozemkov a náhradách za dočasné užívanie pozemkov," vysvetlila metodička Daňového riaditeľstva SR.
Ako ďalej uviedla, pri nehnuteľnom majetku obstaranom vlastnou výstavbou sú cenou obstarania výdavky na obstaranie takéhoto majetku. "Hnuteľný majetok, majetkové práva a iné majetkové hodnoty sa ocenia cenou, za ktorú sa v určitom čase a na určitom mieste takýto majetok obvykle predáva s výnimkou peňažných prostriedkov v slovenskej a cudzej mene."
Ak máte záujem získať bližšie informácie k problematike majetkových priznaní, tak vedzte, že Daňové riaditeľstvo SR organizuje pre verejnosť prednášku dňa 11. januára 2002 v priestoroch Daňového úradu Košice V na Južnej triede 8 v Košiciach o 9.30 hod. Zúčastniť sa jej môže každý občan. A aby sme nezabudli, tlačivá na majetkové priznanie alebo vyhlásenie budú občanom k dispozícii prostredníctvom daňových úradov už na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.