hoci mnohí z nich nechápu prečo. Namiesto sľubovaných 13 740 korún dostali o 160 korún menej.
"FNM bol môj dlžník a dohodol sa s inou firmou, aby vyplácanie dlhopisov zabezpečila. Nerozumiem, prečo som to musel zaplatiť ja. Znamená to, že keď dlžník poverí tretiu osobu, aby vyplatila veriteľa, poverená firma si zaúčtuje poplatky a veriteľovi vráti menej ako on kedysi požičal?" pýta sa Róbert.
Poplatky RM-Systému však neboli jediné, ktoré museli majitelia dlhopisov vlani zaplatiť. Tí, ktorí nepožiadali o bezhotovostný prevod peňazí na účet, prispeli aj Slovenskej sporiteľni, ktorej pobočky dlhopisy vyplácali.
Konanie Fondu národného majetku je v rozpore s Obchodným zákonníkom. Ten totiž tvrdí, že "peňažný záväzok plní dlžník na svoje nebezpečenstvo a náklady". V tomto prípade to však bolo na náklady veriteľa, teda majiteľa dlhopisu.
Sprostredkovanie vyplácania dlhopisov stálo ich majiteľov približne tristo miliónov korún. FNM totiž vlani splatil vyše 1,9 milióna dlhopisov. Na účet RM-Systému tak odišlo zo štátneho fondu 26,1 miliardy korún. K občanom sa však dostalo iba 25,8 miliardy. Zvyšných 300 miliónov si rozdelili RM-Systém a Slovenská sporiteľňa.
(vel)
Autor: špa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.