rozsah sa bude postupne znižovať, minimálne do roku 2004 budú vedľa seba pôsobiť nielen orgány VÚC, ale aj KÚ. "O čom" bol uplynulý rok a čo chystá Krajský úrad v roku 2002 sme sa porozprávali s jeho prednostom Štefanom Vranovským.
Koncom minulého roka ste podpisovali dekréty o celoročných odmenách. Dostali ich aj vedúci odboru školstva P. Osif, ktorému bolo v televízii dokázané, že pri cestovaní do práce zo svojho bydliska v Michalovciach používal auto istého michalovského SOU, či riaditeľ Domova Sociálnych služieb na Opatovskej L. Osz, ktorý "priklepol" šesť služobných bytov DSS sebe, svojej manželke a ďalším pracovníkom spomínaného domova? Prípad L. Osza je už dokonca na vyšetrovačke...
- Na túto otázku som už vo vašich novinách odpovedal a neviem, prečo by som sa mal opakovať. Pre mňa naďalej platí, že pokiaľ nie sú odsúdení, pokladám ich za nevinných.
Takže ešte raz, koľko korún odmien dostali obaja vaši podriadení podozriví zo zneužívania svojich právomocí pod vianočný stromček?
- Odmietam to konkretizovať. Je na to zákon o ochrane osobných údajov. Preto vám o ich odmenách nemôžem nič bližšie povedať. Ak by som tak urobil, mohli by ma žalovať...
S akými dlhmi vstupuje KÚ do roku 2002? Koľko ste dostali v minulom roku od vlády na oddĺženie?
- V minulom roku dostal KÚ na oddlženie školstva a správy vyše 160 mil. korún. Napriek tomu do roku 2002 sa presunie dlh v školstve z predchádzajúceho roka v sume vyše 50 mil. korún, a to preto, že školstvo nebolo celkovo oddlžené. Konečnú sumu dlhu budeme vedieť až po účtovnej uzávierke. Teda koncom januára vám už budem vedieť povedať konkrétne číslo.
Aké najväčšie úlohy čakajú KÚ v roku 2002 najmä v súvislosti s reformou verejnej správy a prijatým Kompetenčným zákonom?
- Tie úlohy sú v troch rovinách. Po prvé ide o úlohy smerujúce do ekonomicko-sociálneho rozvoja kraja. Mám na mysli najmä začatie realizácie už rozpracovaných alebo dokončených projektov. Po druhé, ide o úlohy súvisiace s napĺňaním reformy verejnej správy a konkrétnymi krokmi presunu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu, ako o tom hovorí Kompetenčný zákon. Tretí okruh úloh tvorí skvalitnenie výkonu štátnej správy na všetkých stupňoch.
Za posledných 14 mesiacov sme tu mali dve výjazdové rokovanie vlády. Čo konkrétne Košickému kraju tieto "výjazdy" priniesli? Stále si myslíte, že vzťah vlády k nášmu kraju je macošský alebo už badáte náznaky zlepšenia?
- Mne neprislúcha hodnotiť plnenie uznesenia vlády. Zdôrazňujem, že nikdy som proti vláde nebojoval, ale tvrdo som obhajoval oprávnené požiadavky tohto ťažko skúšaného kraja a budem tak robiť vždy, až do konca funkčného obdobia. Že si niektoré médiá osobne stotožnili moje postoje za záujmy kraja s bojom proti vláde, to už nie je moja záležitosť.
Čo považujete za najhoršiu vec, ktorú v kraji vláda zanedbala?
- Stále za ňu považujem ekonomicko-sociálny prepad a následne aj najvyššiu nezamestnanosť v republike. Na tom sa nič nezmenilo ani po rokovaniach vlády. S takýmto stavom v kraji sme vstúpili aj do roku 2002. Východisko zo zlej situácie stále vidím predovšetkým v tvorbe zdrojov a oživení ekonomiky.
Zlé jazyky tvrdia, že priestory pre novozvoleného župana ste na KÚ stihli expresne zrekonštruovať za tri týždne preto, lebo ste boli presvedčení, že ním budete vy...
- Úlohu pripraviť priestory a vytvoriť komplexné podmienky pre činnosť VÚC dostal KÚ zo zákona podobne ako iné kraje v republike. Vláda na tento účel vyčlenila aj finančné zdroje. Túto úlohu som naozaj splnil v skrátenom termíne za tri týždne, a to ešte pred druhým kolom volieb. A teraz v týchto priestoroch sídli ten, kto vyhral voľby. K tomu niet čo dodať.
Pred rokom ste nám povedali, že "funkcia župana nového samosprávneho celku je lákavá najmä preto, že tam človek ďaleko viac bude môcť uplatniť manažérske, tvorivé, organizačné a životné skúsenosti, než napríklad na poste prednostu KÚ, kde tento priestor je skutočne minimálny." Platí to aj napriek vášmu nezvoleniu za župana i v súčasnosti?
- Áno, myslím si to aj teraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.