stredných a vysokých škôl sa na celkovej nezamestnanosti v jednotlivých regiónoch podieľajú významným percentom. Projekt predpokladá zamestnanie absolventov u zamestnávateľov na obdobie ôsmich mesiacov a to štyri hodiny denne, počas ktorých zostanú v evidencii nezamestnaných a budú riadne poberať sociálne dávky. Absolventi tak jednak získajú potrebné pracovné návyky, pracovnú prax, ale najmä sa tak zúži priestor pre čiernu prácu. Mnoho mladých ľudí registrovaných na jednotlivých úradoch práce totiž okrem poberania sociálnych dávok má v mnohých prípadoch až lukratívne príjmy z iných, nezlegalizovaných zamestnaní.
Projekt absolventskej praxe už vlani overovali úrady práce v okresoch Poltár, Žiar nad Hronom a Zvolen. Niekoľko desiatok absolventov okamžite po ponúknutí absolventskej praxe prišlo na úrady práce s novými pracovnými zmluvami, teda vlastne len zlegalizovali dovtedajšie pracovné pomery. Ukazuje sa, že zavedenie absolventskej praxe do života bude zrejme účinnejším nástrojom pre minimalizovanie čiernej práce a tým aj pre zníženie nezamestnanosti, ako napríklad kontroly Národného inšpektorátu práce, ktorý má v kompetencii odhaľovanie nelegálnej práce od polovice minulého roku. Tie totiž narážajú na dokonalú vynaliezavosť niektorých slovenských podnikateľov, ktorí síce zamestnávajú ľudí načierno, ale dokážu pri kontrolách zo všetkého elegantne vykorčuľovať.
"Aktívne kontroly zamerané len na odhaľovanie čiernej práce nerobíme, pretože horko-ťažko stíhame robiť kontroly tam, kde máme na ich vykonanie podnet zvonku," posťažoval sa hlavný išpektor Inšpektorátu práce v Košiciach Ivan Majer. Väčšina prípadov končí tak, že hoci máme silné podozrenie, že firma zamestnáva ľudí načierno, jej vedenie to zahrá do autu. Taký klasický prípad opýtame sa zamestnanca, ten tvrdí, že vo firme pracuje len odvčera a to na dohodu. Keď pýtame od vedenia dohodu o pracovnej činnosti, dozvieme sa, že tá je u ekonómky, ktorá má kanceláriu na opačnom konci mesta. Keď ku nej prídeme, buď tam nie je, alebo do nášho príchodu stihne vyhotoviť antidatovanú dohodu. Aj samotnými priamymi kontrolami je teda veľmi ťažké čiernu prácu odhaliť."
Inšpektorát práce v Košiciach za uplynulých šesť mesiacov z celkového počtu kontrolovaných osôb 3800 odhalil len 23 prípadov čiernej práce, čo nie je ani jedno percento. V ďalších 20 prípadoch sa preukázalo zamestnanie na dohodu o pracovnej činnosti, v ďalších 21 prípadoch, kde existovalo takisto silné podozrenie z nelegálnej práce, sa ju však inšpektorom nepodarilo aj preukázať.
V tridsiatke prípadov inšpektori zistili nesprávne vyhotovené zmluvy o čiastočnom pracovnom úväzku. Vo viacerých firmách pre zmenu prišli na to, že na zabezpečenie všetkých činností majú so zamestnancami uzatvorené dohody, hoci podľa zákona minimálne hlavné činnosti musia byť zabezpečené zamestnancami zamestnanými v riadnom pracovnom pomere.
Do kolien však inšpektorov položili výsledky kontroly v istej firme, kde dokonca aj riaditeľ a celé vedenie pracovali len na dohodu. Podarených podnikateľov takýto počin vyšiel na pokutu okolo pol milióna korún.
K zníženiu čiernej zamestnanosti by teda hádam výraznejšie ako kontroly Inšpektorátu práce mohla prispieť absolventská prax. Či sa s ňou uvažuje aj v Košickom kraji, na to sme sa opýtali riaditeľa Krajského úradu práce Ján Gabštúr. "Samozrejme, o tomto projekte hovorí samotná zbierka zákonov a má sa začať realizovať od prvého januára tohto roku. Keďže vychádza tento projekt zo zákona, je naň zabezpečené aj finančné krytie. Na budúci týždeň na porade riaditeľov krajských úradov práce dostaneme vykonávacie predpisy, takže potom budem mať konkrétnejšie informácie. V každom prípade však v prvom rade prostredníctvom okresných úradov práce oslovíme jednotlivých zamestnávateľov a ponúkneme im možnosť zamestnať absolventov. Zamestnávateľom, ktorí takúto možnosť prijmú, poskytneme príspevok vo výške tisíc korún na pokrytie nevyhnutných nákladov spojených s praxou a absolventovi asi 500 korún. Zamestnaný absolvent zostane v evidencii nezamestnaných a bude naďalej poberať sociálne dávky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.