jednoducho čarujú, až kým sa na tanieri neobjaví malý zázrak. K majstrom, ktorých vareška sa zmenila na kúzelnícku paličku, patrí aj prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov František Janata, ktorý je aj naším zlatým olympijským medailistom. Ako nám povedal, varí veľmi rád a azda nepozná krajší pocit, ako keď sa prejde medzi hosťami v reštaurácii a vidí ako im chutí. K vareniu pristupuje tvorivo, "odrezať kus mäsa, to dokáže každý", povedal nám. "Ja sa s mäskom rád pohrám, modelujem z neho rôzne tvary." A na tanieroch, ktoré signuje František Janata, môžete vidieť a samozrejme aj ochutnať pletienky, pníčky, či závitky. Dekoráciu dotvárajú rôznofarebné a mnohochuťové omáčky a prílohy servírované s rovnakou fantáziou. Už tridsať rokov tento rodák z bratislavskej Rače preniká do tajov kulinárstva a napriek tomu, že varil už v mnohých krajinách a spoznal kadečo, madam gastronómia je preňho stále strhujúco inšpiratívna. "Najlepší pocit mám vtedy, keď sa prejdem popri stoloch v našej Slovenskej reštaurácii a zistím, že hosťom u nás naozaj chutilo. Vtedy som ozaj šťastný a viem, že roky, ktoré som strávil v kuchyni stáli za to." František Janata varil vo Viedni, ale aj v Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Juhoslávii či v Anglicku. Dokonca je aj držiteľom zlatej olympijskej medaily. Usporiadať recepciu pre 2 či 3 tisícky hostí teda preňho nie je problémom. Raz však musel nakŕmiť celú dedinu a to dalo poriadne zabrať. Istý "Amerikánec" prišiel splniť svoj sľub o tom, že pohostí všetkých zo svojej rodnej obce. Roky strávil za veľkou mlákou a tak sa mu nič nezdalo nemožné. Oslovil mnoho kuchárov až sa napokon tejto neľahkej úlohy zhostil pán Janata. Dokázal takmer nemožné. Od začiatku do konca boli stoly plné najrôznejších pochúťok, nič nechýbalo a každý sa najedol do sýtosti. Vtedy hodovalo viac ako 5-tisíc hostí. Niektoré zo špecialít tohoto skvelého majstra ponúkame aj čitateľom Víkendu, sú nielen pekné a atraktívne, ale aj veľmi chutné.
Kuracie korbáče s tromi syrovými omáčkami
Potrebujeme (pre 4 osoby): 800 g kuracích rezňov, 1 g grilovacieho korenia na hydinu, 10 g soli, 100 g oleja.
Šťava: 150 g papriky (mix - žltá, červená, zelená), 150 g čerstvých šampiňónov, 80 g masla, 100 g 33 % smotany, 400 g sójových klíčkov sterilizovaných bez nálevu, 100 g mrkvy, 0,5 g bieleho mletého korenia, 5 g soli, 5 g petržlenovej vňate, 200 g hydinového vývaru.
Postup: Kuracie rezne rozkrojíme, zapletieme do tvaru pletienok. Každú pletienku zaistíme špáradlom. Osolíme. Okoreníme a opečieme po oboch stranách na oleji do zlatista. Odložíme na teplé miesto.
Šťava: Očistené šampiňóny pokrájame na plátky, podusíme na masle, pridáme na rezance pokrájanú mix papriku, mrkvu, chvíľu podusíme a pridáme sójové klíčky. Podlejeme hydinovým vývarom, necháme povariť, zjemníme šľahačkou, prevaríme, ochutíme soľou, posekanou petržlenovou vňaťou. Hotovú šťavu dáme na tanier, na to kladieme opečené kuracie pletienky. Príloha varené zemiaky alebo dusená ryža.
Šalát z čínskej kapusty
Potrebujeme: 500 g čínskej kapusty, po 100 g papriky (červenej, zelenej, žltej), 100 g uvarenej roštenky, 50 g čiernych olív, 100 g sterilizovaných šampiňónov, ˝ hlávky šalátu, 100 g brokolice, 1 cibuľa, 2 polievkové lyžice olivového oleja, šťava z ˝ citróna, trocha soli, trochu octu, 100 g rajčín.
Postup: Očistenú čínsku kapustu pokrájame na rezance, dáme do nádoby, osolíme a pridáme na rezance pokrájanú papriku, na rezance pokrájanú roštenku, na drobno pokrájanú cibuľu, obvarenú brokolicu, rozobratú na malé ružičky, nakrájané oblanšírované rajčiny, čierne olivy a všetko ochutíme citrónovou šťavou, octom, olivovým olejom. Zľahka premiešame a kladieme na tanier na listy hlávkového šalátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.