tak aj správať. Nepremokavé bundy, ktoré regulujú teplo sú nevyhnutnou ochranou proti zime, snehu a dažďu. Môžeme sa v nich voľne pohybovať bez toho, aby nás materiál, z ktorých sú ušité zaťažoval svojou váhou, veď sú mimoriadne ľahké.
Okrem búnd z peria sú obľúbené z dutých vlákien. Na rozdiel od páperových sa ľahšie čistia a môžeme ich prať v práčke. Páperové patria do čistiarne. Ak perie zmokne, pomaly schne a môže sa aj poškodiť. Je dobré ak ich pri čistení dáme impregnovať, lebo čistením sa poruší povrchová úprava.
Prešívané oblečenie z polyesteru môžete prať v práčke na 30 stupňoch C, nezabudnite ale na špeciálny prací prostriedok. Šetrný je tekutý. Radšej by ste nemali odstreďovať z takýchto odevov vodu, ale vytlačiť ju opatrne rukami. Vyprané oblečenie ešte mokré zaveste na vešiak a nechajte pomaly schnúť. Nikdy ho nedávajte na radiátor, mohlo by sa zdeformovať. Nezabúdajte, že máčaním stráca prešívané oblečenie odolnosť voči vode, preto si kúpte špeciálne impregnačné spreje v obchodoch so športovými potrebami.
Do práčky nepatrí ani high-tech vlákno. Niektoré oblečenie z neho môžete prať ručne vo vlažnej vode, ale aj tu platí to, čo aj pre páperové: chemická čistiareň. Vždy si na štítku pozorne prečítajte, ako sa s materiálom zaobchádza, či sa môže namočiť, prať, žehliť, chemicky čistiť a podobne.
Keď vám páperová bunda zmokne, oplatí sa dôkladne ju vysušiť, čo trvá aj niekoľko dní. To, že je perie v nej suché nemôžeme usúdiť podľa suchej tkaniny na povrchu. Mokré perie sa zvyčajne rozpadáva a tvorí hrudky, preto nechajme oblečenie radšej dlhšie sušiť na ramienku. Vlhké ho nikdy nedávajme do skrine, lebo jeho tepelné schopnosti náhle poklesnú. A načo vám bude taká bunda? Teplo vám v nej bude iba ak bude perie dokonale suché, neporušené a ľahučké. Starajte sa o ňu aj v lete a to tak, že ju dáte občas na čerstvý vzduch. Zo zachovalého oblečenia sa potom budete môcť ešte dlho tešiť.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.