nezoženiem. Je možné, aby aj po rozvode mal manžel ku mne nejaké finančné povinnosti, zvlášť, keď som rozvod nezavinila?
Zn.: Výživné aj po rozvode
Odpoveď: Rozvodom zanikajú osobné i právne vzťahy medzi manželmi. Zákon o rodine však pripúšťa z tejto zásady výnimku. Rozvedený manžel tak môže od bývalého partnera žiadať príspevok na výživu. Podmienkou pre plnenie vyživovacej povinnosti po rozvode je neschopnosť jedného z bývalých manželov živiť sa vlastnou prácou (najčastejšie to býva zo zdravotných dôvodov, alebo práve kvôli starostlivosti o malé či zdravotne postihnuté deti), prípadne nemožnosť zabezpečiť svoje životné náklady výnosom z vlastného majetku, napr. nájmom nehnuteľností.
Na druhej strane musí byť v možnostiach a schopnostiach druhého z bývalých manželov príspevok poskytovať. Rozvedený manžel sa môže domáhať príspevku v rozsahu tzv. primeranej výživy, čo znamená pokrytie nákladov na stravovanie a ďalších osobných potrieb vyplývajúcich z jeho veku, zdravotného stavu a celkového spôsobu života. V zásade je možné tento príspevok požadovať kedykoľvek od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, po dobu, kým zotrvajú podmienky pre jeho poskytovanie. Pokiaľ sa bývalí manželia nedohodnú, rozhodne na návrh súd.
Právo na výživné zaniká v prípade, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo, alebo ak povinný manžel zomrie.
Samozrejme, vyživovacím príspevkom v prospech bývalého manžela nie je dotknutá vyživovacia povinnosť otca k deťom. Vo vašom prípade sú dané zákonné predpoklady k tomu, aby sa manžel po rozvode podieľal i na vašom výživnom. Pokiaľ sa nedohodnete, domáhajte sa jeho určenia súdnou žalobou, ako navrhovateľka budete oslobodená od súdnych poplatkov.
Odkazy:
Zn.: Trestný čin a dedičstvo
Kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom, alebo zavrhnutiahodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle nemôže po poručiteľovi dediť. Predpokladom dedičskej nespôsobilosti je, aby osoba ustanovená za dediča svojím konaním založila stav, pre ktorý ju zákon vylučuje z dedenia. Pri trestnom čine voči poručiteľovi sa vyžaduje úmyselné konanie páchateľa, nedbanlivostné delikty dediča nemajú vplyv na jeho dedičskú spôsobilosť. Podmienkou dedičskej nespôsobilosti však nie je, aby páchateľ trestného činu bol právoplatne odsúdený rozhodnutím trestného súdu, napr. preto, že sa naňho vzťahovala amnestia, bola mu udelená milosť, skutok nebolo možné stíhať pre premlčania a pod. Rozhodujúce bude to, že sa skutok proti poručiteľovi a jemu blízkym osobám stal a že vykazuje znaky niektorej skutkovej podstaty osobitnej časti Trestného zákona. Poručiteľ môže odvrátiť právne účinky dedičskej nespôsobilosti tým, že dedičovi odpustí. Môže tak urobiť písomne, ústne alebo i mlčky (konkludentne).
Zn.: Kto odstráni závady v byte?
Nájomca má možnosť v prípade nečinnosti prenajímateľa zabezpečiť nápravu tým, že závady brániace riadnemu užívaniu bytu odstráni sám v nevyhnutnej miere. Môže tak urobiť len po predchádzajúcom upozornení prenajímateľa. Upozornenie nemá predpísanú formu, najlepšie však bude voliť formu písomnú, aby nemohli vznikať žiadne pochybnosti v prípade súdneho sporu. Ak nájomca závady odstráni sám, má právo na náhradu účelne vynaložených nákladov, ale musí ich uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu v prekluzívnej lehote 6 mesiacov od odstránenia závad. Nájomca je však povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré spôsobil v dome sám, alebo tí, ktorí s ním bývajú. Samozrejme, že zodpovednosť za škodu spôsobenú nielen v byte, ale v celom dome znáša nielen nájomca, ale aj osoby, ktoré s ním bývajú.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.