dodnes. Vedecky to síce nie je dokázané, ale studené nohy môžu negatívne pôsobiť na obranný systém nášho organizmu. V každom prípade sú osoby s poruchou krvného obehu v nohách podstatne náchylnejšie na infekčné choroby a v tomto ročnom období na prechladnutie.
Najvážnejším dôsledkom dlhodobého vystavenia nôh zime sú omrzliny. Postihnuté miesta sú studené, tvrdé, biele a necitlivé. Po oteplení prudko sčervenajú, napuchnú a bolia. Najlepšou prevenciou proti omrzlinám je teplá a suchá obuv a, samozrejme, pohyb. Pri prvých náznakoch skrehnutia dolných končatín treba ísť do tepla a masážou nôh obnoviť cirkuláciu krvi. Pomôže, ak si nohy namočíte do vlažnej, nie horúcej vody alebo ich necháte pri izbovej teplote jednoducho zohriať. Nikdy si nedávajte omrznuté nohy k horúcim telesám ako kozub či ústredné kúrenie. Dovoľte nohám zohriať sa prirodzene.
Studeným dolným končatinám môžete predísť tak, že večer si pravidelne rozcvičte lýtka. Vzpriamte sa a jednu nohu zdvihnite tak vysoko, aby stehno bolo vo vodorovnej polohe. Lýtko voľne prevísa. A teraz koleno, asi desaťkrát maximálne rýchlo vystrite a skrčte.
Aj striedanie studených a teplých kúpeľov podporuje prekrvenie. Naplňte dve vedrá dopoly vodou. Teplota vody v prvom by mala byť asi 40 °C a v druhom asi 18 °C. Nohy si kúpte tri minúty v teplej vode, potom asi 20 sekúnd v studenej vode. Zopakujte to 3-krát a kúru zakončite vždy studeným kúpeľom. Udržať nohy v teple vám pomôžu aj teplé masážne vložky.
Nezabúdajme: "Jeden pár nôh nám musí vydržať na celý život." Nohy nám nič nenahradí. Ani auto, a ani žiadny iný dopravný prostriedok vás nedopraví tam, kde vaše nohy. Preto ich nezanedbávajte. Nohy potrebujú pravidelnú starostlivosť. Iba tak sa zbavíte rôznych nepríjemností a ťažkostí, ktoré vám strpčujú život.
Autor: Anna Zemanová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.