potrebné ďalej zafarbovať. Niekedy sa ale vyskytne prípad, že farebnosť modelu nezodpovedá skutočnosti, alebo farby jednoducho časom vybledli. Potom nám neostáva nič iné, len začať s rekonštrukciou.
Na túto činnosť máme k dispozícii množstvo modelárskych farieb, ktoré sa dajú bez problémov zakúpiť. Nutnosťou je zvolenie si správneho odtieňa podľa podkladových materiálov (fotografií, literatúry, videozáznamov a pod.). Po ukončení prípravy nám už nič nebráni v tom, aby sme započali samotné natieranie.
Najbežnejším spôsobom nanášania farieb je natieranie štetcom. Na natieranie väčších plôch treba použiť širší štetec s mäkkými štetinami. na sfarbenie drobných dielcov sa dobre hodia menšie štetce (0.00) podľa veľkosti natieraného dielca. Farba sa nanáša rovnomernými ťahmi. Dôležité je správne riedenie farby príslušným riedidlom. Farba musí byť dostatočne riedka. Inak by sa jednotlivé ťahy štetcom nezliali do rovnomerného celku a nezískali by sme žiadúcu, čo najtenšiu vrstvu. Ak plochy nie sú dostatočne prekryté, treba nechať natretý povrch riadne preschnúť (najlepšie do druhého dňa) a naniesť druhú vrstvu. Tento postup sa dá dodržiavať pri olejovo - syntetických farbách (napr. Revell, Humbrol), akrylátových i disperzných farbách. Pri použití liehových farieb sa povrch nedá pretierať ani po dôkladnom vyschnutí. Dôvodom je, že riedidlo týchto farieb rozpúšťa aj vyschnutú farbu a tým narušuje jej povrch. Povrch teda musíme urobiť na jeden náter.
Problematika náterov je veľmi rozsiahla. Nesmieme preto očakávať, že sa nám všetko vydarí na prvý pokus. Výber, riedenie aj použitie farieb si vyžaduje znalosti a hlavne skúsenosti, ktoré môže každý modelár rýchlo získať už po niekoľkých náteroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.