od 5. januára 2002
do 12. januára 2002
Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t. j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko o 15. hod. 52. min. stredoeurópskeho času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 7. hod. a 28. min. so začiatkom brieždenia o 05. hod. 33. min. Kulminuje o 11. hod. 40. min. a za obzor zapadá o 15. hod. 53. min. s koncom súmraku o 17. hod. 48. min. Nachádza sa v súhvezdí Strelca.
Mesiac
Počas víkendu sa bude Mesiac nacházdať vo fáze poslednej štvrti. Zajtra bude Mesiac žiariť presne 50% svojej osvetlenej časti. Vychádza už okolo polnoci a zapadá pred nedeľňajším poludním. Nachádza sa v súhvezdí Panny a v nedeľu pri svojom východe je tesne pod nebeským rovníkom, východne od jesenného priesečníka ekliptiky s rovníkom.
Merkúr
V týchto dňoch je obtiažne pozorovateľný večer, nízko nad juhozápadným obzorom. Počas víkendu Merkúr zapadá vyše hodinu a pol po západe Slnka. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca spolu s Uránom a Neptúnom. Zdanlivá jasnosť planéty má približne hodnotu nultej magnitúdy.
Venuša
V tomto období je Venuša nepozorovateľná. Nachádza sa veľmi blízko pri Slnku a táto vzdialenosť sa v nasledujúcich dňoch ďalej zmenšuje. Nachádza sa v súhvezdí Strelca.
Mars
je dobre pozorovateľný večer po západe Slnka nízko nad južným a juhozápadným obzorom. V tomto období zapadá už okolo 21. hod. 45. min. a najvyššie na oblohe vystúpi v čase západu Slnka - pred 16. hodinou. Nachádza sa pri hranici súhvezdí Vodnára a Rýb. Pomaly sa približuje k jarnému bodu - priesečníku rovníka s ekliptikou. Dosahuje zdanlivú jasnosť približne nultej magnitúdy.
Jupiter
je dobre a ľahko pozorovateľný v prvej i druhej polovici noci. Vychádza približne pred západom Slnka a zapadá pred východom Slnka. Zdanlivá jasnosť Jupitera dosahuje hodnotu mínus 2,7 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Blížencov. Počas víkendu kulminuje približne hodinu pred polnocou.
Saturn
je podobne ako Jupiter pozorovateľný počas celej noci. Nachádza sa v súhvezdí Býka. Vychádza približne dve hodiny pred Jupiterom ako objekt s jasnosťou vyše nultej magnitúdy. Pozorovateľnosť planéty, podobne ako v prípade Jupitera ukončuje až ranný svit Slnka. Do svitania však stihne vystúpiť spolu s Jupiterom veľmi vysoko nad obzor. Počas víkendu najvyššie na oblohe vystúpi približne o deviatej večer.
Urán
voľným okom nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,9 magnitúdy. Nachádza sa vo východnej časti súhvezdia Kozorožca.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +8 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
najmenšia a v súčasnosti najvzdialenejšia planéta Slnečnej sústavy nie je pozorovateľná. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa približne v polovici medzi rovníkom a ekliptikou. Jeho zdanlivá jasnosť je len +14,4 magnitúdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.