každý zberateľ začína zbierať mince a bankovky vlastného štátu. Je to pochopiteľné, lebo sú najprístupnejšie a najlacnejšie. Vývoj mincí môžeme zhruba rozdeliť na denárové, grošové, toliarové. Československé mince sa razili v rokoch 1918-1992. Kompletná zbierka týchto mincí je nemožná, preto sa zberatelia väčšinou špecializujú na niektoré z týchto období.
Všetky tieto mince sa nedajú skompletizovať z viacerých dôvodov. Z niektorých razieb existuje iba jediný kus, ktorý je uložený v múzeu. Dodnes sa objavujú nové typy a ročníky, ktoré doteraz nie sú katalogizované. Základná zbierka by mala obsahovať ukážku českých denárov, groše a z novších razieb aspoň to čo je cenovo prístupné. Zo zbierky by nemali chýbať prístupnejšie razby Márie Terézie, Jozefa II, Ferdinanda V. Razby Františka Jozefa sú už cenovo prístupnejšie, takže môžu byť zastúpené v zbierke vo väčšom množstve. Československo sa dá skompletizovať bez problémov, ak vynecháme zo zbierky vzácne razby. Niektoré razby patria medzi kuriozity a aj medzi veľkými zberateľmi sa objavujú iba zriedka. Medzi vzácnosti patrí 5 Kč 1937, 10 Kč 1933, 5 halier 1924. Päťhalier z roku 1924 je najvzácnejšou mincou z obdobia prvej ČSR.
Ťažko dať akýsi návod, ako postupovať pri budovaní zbierky. Viac-menej to závisí od finančných možností a vkusu zberateľa. Niekoho viac zaujmú mince vzdialených štátov, iný sa uspokojí s pamätnými mincami. Odporúčame, aby si zberateľ začiatočník vytvoril vlastný systém, akým rozširuje svoju zbierku. Nemá zmysel hromadiť mince sveta bez systému. Zberateľstvo má zmysel ak sledujeme určité historické obdobie. Potom sa nám podarí skompletizovať sériu mincí, ktoré skrývajú v sebe dejiny. Môžete začať zbierať mince Slovenského štátu z obdobia 1939-1945. Kompletná séria týchto mincí sa dá bez problémov skompletizovať a je finančne prístupná...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.