len ako ozdobný prvok v interiéri. V poslednom čase akoby vyšla z módy, aspoň v obchodoch ju nenájdete. No možno by potešila nejednu z vám blízkych osôb. Ponúkame vám jednoduchý návod na zhotovenie paravánu, ktorý zložený nezaberie veľa miesta a možno ho schovať v kúte miestnosti, rozložený poslúži a zmení izbu na nepoznanie.
Základným materiálom sú laty 2x4 cm, z ktorých zhotovíme obĺžnikové rámy. Počet rámov a ich rozmery záležia od individuálnych potrieb, mali by však byť aspoň tri alebo štyri. Pri väčšom počte je manipulácia s ním náročnejšia a je ťažký pri prenášaní. šírka jednotlivých rámov sa pohybuje od 50 do 70 cm, výška môže byť 150 až 170 cm. Výška by mala byť asi taká, aby stojacej osobe vyčnievala hlava, no výška rámu záleží aj od výšky nožičiek, ktoré sú v dolnej časti.
Rámy zhotovíme tak, že narezané laty spojíme v rohoch čapovaním. Spoje posilníme disperzným lepidlom a rámy spojíme navzájom závesmi tak, aby sa dali poskladať harmonikovým spôsobom (obr. 1). Je to základný spôsob pre ďalší postup, keď sa môžeme uberať viacerými smermi.
Najjednoduchší spôsob vyplnenia rámov je závesová látka alebo iná vhodná tkanina (ľanové plátno, batikovaná látka...). Rámy prevŕtame pozdĺžnym smerom cez zvislé laty v rohoch. Cez otvory prevlečieme kovové alebo drevené tyčky, ktoré tkaninu ponesú. V dolnej časti sú otvory oválne, aby sa tkanina mohla napnúť. Zložitejším spôsobom vyplníme preistor rámu tkaninou tak, ža ju umiestníme do poldrážok, ktoré vyrežeme po obvode rámu. Tkaninu do poldrážok napneme klinčekmi a zakryjeme profilovanými lištami. Strana paravánu s lištami je lícová, opačná strana je rubová.
Najkrajší paraván na spôsob štýlového dobového kusa je s výplňou z dreva, s vyrezávanými ornamentami. Na zhotovenie je najnáročnejší, pretože vyžaduje nielen zručnosť, ale aj poriadnu dávku trpezlivosti a vytrvalosti. Na horné okraje rámov vyrežeme z dosiek ozdobné okraje, do ktorých lupienkovou pílkou vyrežeme ornamenty podľa vlastného návrhu. Príklad oblúkovej ozdoby je na obr. 2.
Vnútro rámov vyplníme kostrou z latiek z tvrdého dreva, ktoré majú obojstranne vyrezanú poldrážku. Poldrážka je aj z vnútornej strany rámov. Latky navzájom spájame v kolmom smere preplátovaním podľa obr. 3. Vzniknutá kostra vytvorí okienka štvorcové alebo obdĺžnikové, s veľkosťou strán 15 až 20 cm. Do týchto okienok pripravíme potrebný počet doštičiek s hrúbkou 3 až 5 mm, na ktoré prekopírujeme vhodný ornament. Môžeme si ho vymyslieť, alebo si nájsť vhodnú inšpiráciu v starších knihách. Jeden z možných vám ponúkame aj na obr. 4. Najnáročnejšou prácou je vyrezanie ornamentov na jednotlivých doštičkách. Pri priemernom paraváne ich bude viac než sto, takže vyrezanie lupienkovou pílkou nám zaberie zrejme niekoľko týždňov.
Hotové doštičky vložíme do poldrážok a po obvode zakryjeme tenkou ozdobnou lištou. Na dolný koniec rámov pripevníme nôžky z drevenej guľatiny, v prípade vyrezávaného paravánu sú vhodnejšie sústružené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.