o zamestnanosti č. 556 je povinnosťou mladých ľudí absolvovať prax. V prípade odmietnutia to bude príslušný úrad práce hodnotiť ako nespoluprácu. Rovnako ako odmietnutie rekvalifikácie bude znamenať vyradenie z evidencie.
Zaujímalo nás, ako je na uvedenie absolventskej praxe do života pripravený Krajský úrad práce (KÚP) v Prešove. Oslovili sme preto vedúcu oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj na KÚP v Prešove Ing. Ivetu Baranovú.
"Do konca januára oslovíme všetkých zamestnávateľov v Prešovskom kraji dotazníkovou formou. Medzitým budeme vyberať z databázy vhodných adeptov z radov absolventov podľa záujmu zamestnávateľov."
Zdôraznila, že podľa zákona o zamestnanosti došlo aj k zmene definície absolventa. Do konca roku 2001 bol absolvent evidovaný po dobu jedného roka od skončenia školy, ale podľa novely je v kategórii absolventov dva roky. Skupina mladých ľudí sa teda podľa tohto posudzovania podstatne rozšíri, preto nám zatiaľ nevedela uviesť údaj, o koľkých absolventov v Prešovskom kraji pôjde.
"Budeme mať snahu umiestňovať najmä absolventov z učňovských škôl, teda skupinu s najnižším stupňom vzdelania, o ktorých nie je v praxi veľký záujem. Navyše, podstatným argumentom pri umiestňovaní je vždy nedostatočná prax. Teraz ju ponúkame," dodala.
Zákon umožňuje poskytovať zamestnávateľovi paušálny príspevok za praxujúceho absolventa vo výške tisíc korún mesačne na úhradu nevyhnutných výdavkov. Mladý človek dostane za denný štvorhodinový úväzok 500 korún mesačne. Je síce diskutabilné, či je to dostatočná odmena, ale zrejme ide o príspevok na dopravu. Motivujúcim prvkom je aj úrazové poistenie. To znamená, že každý zamestnanec počas praxe môže uzavrieť zmluvu s poisťovňou podľa vlastného výberu a úrad práce bude tieto náklady refundovať. Po dobu praxe má nárok na 10 dní neplateného voľna. Podľa slov I. Baranovej absolvent ostáva v evidencii a referentky s ním budú naďalej pracovať.
Na našu otázku, ako dlho má trvať povinná prax a či pri výbere budú zohľadňovať aj predpoklady konkrétneho absolventa, nám odpovedala:
"Prax má trvať osem mesiacov u jedného zamestnávateľa. Nie však paušálne. Pri vyprofilovaní schopností nie je vylúčené, že môže po určitom čase prejsť k inému zamestnávateľovi, alebo ak mu práca nesadne. Nie každý je komunikatívny a vie sa predať pri ústnom pohovore, ale môže byť zručný. Po čase môže zamestnávateľ o praxujúceho prejaviť aj trvalý záujem a uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu."
Netajila, že od absolventskej praxe očakávajú najmä to, že mládež získa pracovný návyk, ale aj záujem o prípadné samopodnikanie.
Zaujímalo nás, ako vnímajú zákon absolventi a oslovili sme čerstvú absolventku gymnázia.
"Neviem si predstaviť, kde umiestnia absolventov všeobecných škôl a čo im to prinesie. Možno je to dobrá myšlienka, ale mám pochybnosti, či sa v praxi osvedčí, keď tu funguje tak málo aktívnych firiem. Myslím si, že očakávaný efekt bude skôr šťastnou náhodou ako pravidlom," povedala nám Silvia Bartošová z Prešova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.