/Npor. Štefan Murza, dopravný inžinier Okresného dopravného inšpektorátu v Rožňave/
Príchod zimy vnímame nielen podľa dátumu v kalendári, ale aj podľa počasia. Na jednej strane sa snehu mnohí potešili, na druhej strane toto množstvo spolu s teplotami pod bodom mrazu neraz dokázali pripraviť problémy. Šmykľavé cesty a chodníky si vyžadujú omnoho väčšiu pozornosť a disciplínu. Dokazuje to skutočnosť, že každú zimu zaznamenávame viac úrazov a dopravných nehôd, ako v lete. Povrch ciest býva zradný a príčina nehôd sa pripisuje neprimeranej rýchlosti, ako dôsledku zlého odhadu povrchu vozovky.
Cesta môže sklamať aj napriek tomu, že máte vozidlo v dobrom technickom stave a kvalitné zimné pneumatiky. Je potrebné jazdiť opatrne a predvídať, ako sa môže situácia vyvinúť. Pri jazde na šmykľavých cestách odporúčam pomaly akcelerovať, z väčšej vzdialenosti brzdiť a v križovatke myslieť na to, či sa stihnete bezpečne pohnúť, kým k vám dôjde vozidlo prichádzajúce z hlavnej cesty. Kolesá vášho auta môžu prešmykovať, vodič prichádzajúceho vozidla môže dostať šmyk a nestihne spomaliť, alebo zastaviť svoje auto. Veľmi ľahko môže dôjsť k zrážke.
Aj chodci si musia uvedomiť, že by mali venovať väčšiu pozornosť ostatným účastníkom cestnej premávky, hlavne vodičom. Na cestách, pokrytých snehom, ľadom, či posypovým materiálom nie sú viditeľné ani vodorovné dopravné značky a prechody pre chodcov. Ak sa spoliehate na to, že stihnete prejsť cez cestu na prechode pre chodcov a vodič pribrzdí, môže táto situácia dopadnúť aj inak, než ste očakávali. Vodič nielenže nemusí vidieť "zebru", ale aj jeho možnosti spomaliť alebo zabrzdiť sú obmedzené. Zimné obdobie je pre všetkých účastníkov cestnej premávky náročnejšie. Ak si chceme užiť v zdraví sviatky, prázdniny a príjemné stránky zimy, musíme byť k sebe na cestách ohľaduplní.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.