jedno mesto a 60 obcí, kde žije okolo 62 tisíc obyvateľov. V nich je toho času vytvorených 57 dobrovoľných požiarnych zborov, v ktorých je zaregistrovaných 1 326 členov.
Prvý dobrovoľný hasičský zbor tam vznikol v roku 1904 v Humennom. Jeho veliteľom bol pán Ugrai, učiteľ Štátnej drevárskej školy. Pod jeho vedením sa na boj s červeným kohútom vycvičila 25-členná skupina odvážnych mužov, ktorí sa stále dobre zhostili potrebných úloh.
Život v uvedenom období bol biedny, a tak na potrebnú ochranu pred zhubným ohňom v obciach peňazí nebolo. Najčastejšími pomocníkmi sa stávali sudy s vodou, piesok, háky na strhávanie striech a ochotní ľudia. Preto humenskí dobrovoľníci museli chodiť hasiť vzniknuté požiare i do Ohradzian, Stakčína, Sniny, Gruzoviec i inde.
Zásluhu na rozvoji hasičstva v tomto meste a jeho propagácií v šírej okolici, mali nielen Alexander Čanda, ktorý za svojho života pomáhal pri hasení 366 požiarov, ale aj Michal Merjavý, Andrej Pirič, Ľudovít Griger a mnohí iní.
Humenné, ktoré malo prvé ručné striekačky v okrese a požiarnu zbrojnicu, zasialo veľmi dobré semeno, z ktorého potom vyrástli ďalšie hasičské zbory. Napríklad v Rovnom (1924), v Kamenici nad Cirochou, Topoľovke, Vyšnom Hrušove a Udavskom (1925), v Prituľanoch, Humenskom a Zbudskom Rokytove (1926), v Ruskej Porube a Brekove (1927), v Hažíne nad Cirochou, Brewstove, Adidovciach a Závadke (1930), v Chlmci (1931), v Ľubiši, Modrej nad Cirochou a Kudlovciach (1932), v Kamienke, Lackovciach, Maškovciach, Hrubove, Jasenove, Hudcovciach, Baškovciach, Mysline, Kárnej, Kochanovciach, Veľopolí, Slovenskej Volovej a Ohradzanoch (1933), v Nižných Ladičkovciach (1934) a pod.
V roku 1934 mala Okresná hasičská jednotka v Humennom už 32 hasičských zborov (zo vtedajších 46 obcí), kde bolo 670 činných, 36 samostatných, dvaja prispievajúci a šiesti čestní členovia. K dispozícii mali jednu dvojkolesovú motorovú striekačku, 15 štvorkolesových a 16 dvojkolesových striekačiek. Ďalej vlastnili 1 695 bežných metrov hadíc, 150 bežných metrov savíc a 17 rebríkov. Tento inventár mal hodnotu 487 562 korún.
Vtedajší i neskorší dobrovoľníci boli agilní nielen v hasení požiarov, ale tiež v poriadaní rôznych kultúrnych akcií, ako boli hasičské bály, divadelné predstavenia, kurzy samaritánov a niektoré ďalšie zaujímavé podujatia.
Dobrým reprezentantom okresných hasičských orgánov bola po druhej svetovej vojne humenská dychová hudba, ktorá v roku 1950 obsadila vo svojej kategórii prvé miesto. Na podobnej priečke sa v rámci kraja umiestnila aj o rok neskôr v Prešove.
V roku 1960 boli v jeden celok zlúčené okresy Humenné, Snina a Medzilaborce. Novú okresnú organizáciu tak vytvorilo 154 zborov na dedinách a 3 v mestách, s celkovým počtom 3 086 členov, z ktorých bolo 124 žien.
V spoločnom okrese už nebolo obce, kde by nemali motorovú striekačku. Vedno s ich rastom pribudlo aj 36 nových požiarnych zbrojníc. Bola tiež nadviazaná družba s okresom Třebíč v Čechách.
V rámci týždňov požiarnej ochrany sa každoročne prekontrolovalo viac ako 23 tisíc obytných domov a 793 malých prevádzkární. Zistené závady sa postupne odstraňovali, čo tiež ochotne kontrolovali obetaví dobrovoľníci. Požiarnici pomáhali tiež pri letných a jesenných prácach na JRD.
V roku 1996 došlo k rozčleneniu okresu Humenné. V Snine a v Medzilaborciach boli vytvorené samostatné OV DPO, čím sa život zmenil aj na tomto úseku.
Dnes v okrese Humenné majú najväčšie organizácie DPO v Kamenici nad Cirochou (50 členov), v Sopkovciach (44 členov), v Topoľovke, Turcovciach a Adidovciach (po 40 členov), v Modrej nad Cirochou (38 členov), v Brekove (33 členov) a pod.
Najmenšie členské základne DPO sú v Ruskej Kajni ä9 členov) v Dedačove (11 členov) a v Prituľanoch (12 členov). Žiadne základné organizácie dobrovoľnej požiarnej ochrany nemajú vytvorené v Maškovciach, Brestove a v Slovenskej Volovej.
Súčasnú činnosť OV DPO v Humennom riadi 7-členné predsedníctvo. Jeho plénum má 14 a kontrolná komisia 5 členov. Predsedom OV DPO a zároveň KV DPO v Prešove je dlhoročný agilný požiarnik, člen Prezídia DPO SR Michal Čurlej z Hudcoviec. Podpredsedom OV DPO je Miroslav Čepevik z Humenného. Funkciu predsedu kontrolnej komisie vykonáva Ján Dzubej zo Sopkoviec, ktorý je zároveň funkcionárom v kontrolnej komisii pri Prezídiu DPO SR v Bratislave.
OV DPO venuje veľkú pozornosť nielen ďalšiemu zdokonaľovaniu svojich členov z teórie, ale aj po praktickej stránke. Za tým účelom poriada každoročné previerky pripravenosti v jednotlivých obvodoch, kde najlepšie výsledky dosahujú družstvá z Kamenice nad Cirochou, Sopkoviec, Topoľovky a niektorých iných dedín.
Súčasná okresná organizácia DPO plní svoje poslanie v súlade so zákonom o požiarnej ochrane a podľa svojich vnútorných dokumentov, čo je na prospech hlavne obcí, kde sú dobrovoľní požiarnici hlavnými pomocníkmi pri prevencii a ochrane súkromného a obecného majetku pred zhubnými požiarmi. Súčasní dobrovoľníci tak v okrese Humenné úspešne pokračujú v šľapajach svojich predchodcov a to je veľmi potešujúca skutočnosť.
Autor: Jozef Hrubovčák, Humenné
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.