Korzár logo Korzár

Pokračujú v šľapajach svojich predchodcov

Okres Humenné sa nachádza na sútoku riek Laborca a Cirochy. Je to národnostne zmiešaný región s bohatou požiarnou históriou. V súčasnosti ho tvorí

jedno mesto a 60 obcí, kde žije okolo 62 tisíc obyvateľov. V nich je toho času vytvorených 57 dobrovoľných požiarnych zborov, v ktorých je zaregistrovaných 1 326 členov.

Prvý dobrovoľný hasičský zbor tam vznikol v roku 1904 v Humennom. Jeho veliteľom bol pán Ugrai, učiteľ Štátnej drevárskej školy. Pod jeho vedením sa na boj s červeným kohútom vycvičila 25-členná skupina odvážnych mužov, ktorí sa stále dobre zhostili potrebných úloh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Život v uvedenom období bol biedny, a tak na potrebnú ochranu pred zhubným ohňom v obciach peňazí nebolo. Najčastejšími pomocníkmi sa stávali sudy s vodou, piesok, háky na strhávanie striech a ochotní ľudia. Preto humenskí dobrovoľníci museli chodiť hasiť vzniknuté požiare i do Ohradzian, Stakčína, Sniny, Gruzoviec i inde.

SkryťVypnúť reklamu

Zásluhu na rozvoji hasičstva v tomto meste a jeho propagácií v šírej okolici, mali nielen Alexander Čanda, ktorý za svojho života pomáhal pri hasení 366 požiarov, ale aj Michal Merjavý, Andrej Pirič, Ľudovít Griger a mnohí iní.

Humenné, ktoré malo prvé ručné striekačky v okrese a požiarnu zbrojnicu, zasialo veľmi dobré semeno, z ktorého potom vyrástli ďalšie hasičské zbory. Napríklad v Rovnom (1924), v Kamenici nad Cirochou, Topoľovke, Vyšnom Hrušove a Udavskom (1925), v Prituľanoch, Humenskom a Zbudskom Rokytove (1926), v Ruskej Porube a Brekove (1927), v Hažíne nad Cirochou, Brewstove, Adidovciach a Závadke (1930), v Chlmci (1931), v Ľubiši, Modrej nad Cirochou a Kudlovciach (1932), v Kamienke, Lackovciach, Maškovciach, Hrubove, Jasenove, Hudcovciach, Baškovciach, Mysline, Kárnej, Kochanovciach, Veľopolí, Slovenskej Volovej a Ohradzanoch (1933), v Nižných Ladičkovciach (1934) a pod.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1934 mala Okresná hasičská jednotka v Humennom už 32 hasičských zborov (zo vtedajších 46 obcí), kde bolo 670 činných, 36 samostatných, dvaja prispievajúci a šiesti čestní členovia. K dispozícii mali jednu dvojkolesovú motorovú striekačku, 15 štvorkolesových a 16 dvojkolesových striekačiek. Ďalej vlastnili 1 695 bežných metrov hadíc, 150 bežných metrov savíc a 17 rebríkov. Tento inventár mal hodnotu 487 562 korún.

Vtedajší i neskorší dobrovoľníci boli agilní nielen v hasení požiarov, ale tiež v poriadaní rôznych kultúrnych akcií, ako boli hasičské bály, divadelné predstavenia, kurzy samaritánov a niektoré ďalšie zaujímavé podujatia.

Dobrým reprezentantom okresných hasičských orgánov bola po druhej svetovej vojne humenská dychová hudba, ktorá v roku 1950 obsadila vo svojej kategórii prvé miesto. Na podobnej priečke sa v rámci kraja umiestnila aj o rok neskôr v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1960 boli v jeden celok zlúčené okresy Humenné, Snina a Medzilaborce. Novú okresnú organizáciu tak vytvorilo 154 zborov na dedinách a 3 v mestách, s celkovým počtom 3 086 členov, z ktorých bolo 124 žien.

V spoločnom okrese už nebolo obce, kde by nemali motorovú striekačku. Vedno s ich rastom pribudlo aj 36 nových požiarnych zbrojníc. Bola tiež nadviazaná družba s okresom Třebíč v Čechách.

V rámci týždňov požiarnej ochrany sa každoročne prekontrolovalo viac ako 23 tisíc obytných domov a 793 malých prevádzkární. Zistené závady sa postupne odstraňovali, čo tiež ochotne kontrolovali obetaví dobrovoľníci. Požiarnici pomáhali tiež pri letných a jesenných prácach na JRD.

V roku 1996 došlo k rozčleneniu okresu Humenné. V Snine a v Medzilaborciach boli vytvorené samostatné OV DPO, čím sa život zmenil aj na tomto úseku.

Dnes v okrese Humenné majú najväčšie organizácie DPO v Kamenici nad Cirochou (50 členov), v Sopkovciach (44 členov), v Topoľovke, Turcovciach a Adidovciach (po 40 členov), v Modrej nad Cirochou (38 členov), v Brekove (33 členov) a pod.

Najmenšie členské základne DPO sú v Ruskej Kajni ä9 členov) v Dedačove (11 členov) a v Prituľanoch (12 členov). Žiadne základné organizácie dobrovoľnej požiarnej ochrany nemajú vytvorené v Maškovciach, Brestove a v Slovenskej Volovej.

Súčasnú činnosť OV DPO v Humennom riadi 7-členné predsedníctvo. Jeho plénum má 14 a kontrolná komisia 5 členov. Predsedom OV DPO a zároveň KV DPO v Prešove je dlhoročný agilný požiarnik, člen Prezídia DPO SR Michal Čurlej z Hudcoviec. Podpredsedom OV DPO je Miroslav Čepevik z Humenného. Funkciu predsedu kontrolnej komisie vykonáva Ján Dzubej zo Sopkoviec, ktorý je zároveň funkcionárom v kontrolnej komisii pri Prezídiu DPO SR v Bratislave.

OV DPO venuje veľkú pozornosť nielen ďalšiemu zdokonaľovaniu svojich členov z teórie, ale aj po praktickej stránke. Za tým účelom poriada každoročné previerky pripravenosti v jednotlivých obvodoch, kde najlepšie výsledky dosahujú družstvá z Kamenice nad Cirochou, Sopkoviec, Topoľovky a niektorých iných dedín.

Súčasná okresná organizácia DPO plní svoje poslanie v súlade so zákonom o požiarnej ochrane a podľa svojich vnútorných dokumentov, čo je na prospech hlavne obcí, kde sú dobrovoľní požiarnici hlavnými pomocníkmi pri prevencii a ochrane súkromného a obecného majetku pred zhubnými požiarmi. Súčasní dobrovoľníci tak v okrese Humenné úspešne pokračujú v šľapajach svojich predchodcov a to je veľmi potešujúca skutočnosť.

Autor: Jozef Hrubovčák, Humenné

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 211
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 229
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 046
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 065
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 761
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 174
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 633
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu