generácie ľudí, ktorí o neho bojovali dlhé roky. Uplynulé roky dali mnohým zabudnúť na olejové dlážky, pec na uhlie s neodmysliteľným čiernym uhliakom a drevené sociálne zariadenia. To všetko sprevádzal dusný dym, ktorý prenikal deťom a učiteľom cez šaty až do celého tela. Bol to vtedy najkrajší sviatok, ktorý mohli dostať čerhovské deti.
Na tento deň obyvatelia Čerhova nezabúdajú. Každoročne je pre nich sviatkom. Deti nacvičia kultúrny program a rodičia im za to pripravia darčeky pod stromček. Koncom minulého roka si Čerhovania udalosť spred desiatich rokmi opäť pripomenuli. Poďakovali sa tým , ktorí sa najviac zaslúžili o novú školu.
Bývalý tajomník Miestneho národného výboru Vladimír Kubíny po nástupe do funkcie v roku 1985 vytiahol zo zásuvky už odložené, zaprášené projekty novej školy. Stalo ho veľa námahy než sa mu podarilo presadiť výstavbu školy v rámci akcie Z v roku 1986. Obyvatelia prejavili veľké porozumenie pre tento krok. Stavba rástla ako z vody. Po dvoch rokoch, v roku 1989 hrozilo, že stavba bude zakonzervovaná. Príčinou bol celkom prozaický nedostatok peňazí. Vtedajšie vedenie trebišovskej školskej správy však presadilo pokračovanie výstavby a následné ukončenie. Za starostovania Štefana Sakáča sa začala v dedine výstavba vodovodu a plynofikácia. V priebehu rokov sa však práce zastavili uprostred obce a napriek upozorneniam hygienikov, nedarilo sa dlhší čas dostať vodu do školy pre nedostatok financií. Hrozilo odstavenie školy kvôli ochrane zdravia detí.
Vodu k deťom sa podarilo dostať až súčasnému starostovi Pavlovi Baloghovi. Spolu s nimi ju dostala celá dedina. Neskôr ukončili aj plynofikáciu. Plyn mala opäť celá dedina okrem základnej a materskej školy. V marci minulého roku dali dokopy združené prostriedky starostovia Veľkej Tŕne, Malej Tŕne a Čerhova, František Dóczy, Štefan Horník a Pavol Balogh. Pripravili projektovú dokumentáciu a vysúkali rukávy. A tak sa desiateho decembra 2001 začalo v novej škole kúriť plynom.
Tento krok je hodný nasledovania. Môže byť príkladom pre ostatných starostov obcí, ktoré svoj deti posielajú do škôl do iných dedín. V spolupráci s odborom školstva, mládeže a kultúry OÚ v Trebišove sa podarilo vybudovať spojovaciu chodbu zo starej do budovy novej školy. Je to veľká pomoc deťom, ktorí nemusia chodiť v zime a v nepriaznivom počasí v prezuvkách po daždi či snehu. Sme veľmi radi, že môžeme s čistým svedomím povedať, že uplynulé roky neboli prázdne, ale že sme urobili kus práce pre dobro mladej generácie.
Autor: Mgr. Mária Nadzamová, Čerhov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.