Korzár logo Korzár

Nebyť zväčšenia ilustračných snímok, na svete by bolo o jedného vynikajúceho fotografa menej

Levoča - V Spišskom múzeu v Levoči máte možnosť vidieť zaujímavú výstavu fotografií, ide výlučne o ženské akty, známeho českého teoretika v oblasti

fotografovania Jána Šmoka.

Jeho zábery nikdy neboli určené do výstavných siení, autor bol v prvom rade zakladateľom a pedagógom Katedry fotografie na Filmovej akadémii múzických umení (FAMU) v Prahe a fotografie, zväčšené len pre účely výstavné, boli ilustráciami jeho kníh zaoberajúcich sa technikou fotografovania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ján Šmok sa narodil v roku 1921 v Lučenci českým rodičom, detstvo a mladosť prežil na Spiši, v Levoči a Kežmarku, pretože tu pracoval jeho otec. Až do roku 1939 žil na Slovensku. Počas okupácie sa vyučil knihárskemu remeslu, no od roku 1944 sa začal aktívne zaujímať o fotografiu. V roku 1951 skončil na FAMU kameru. Jeho spolužiakmi boli dnes už slávni českí režiséri Vojtech Jasný, Karol Kachyňa či Zdenek Podskálsky. "Bol to veľmi šarmantný pán. Na Spiš sa často vracal, poznal ho lepšie ako niektorí ľudia, ktorí tu žijú celý život, a vodieval sem aj svojich žiakov," zaspomínala si na sympatického muža riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná. V deväťdesiatych rokoch vznikli aj zaujímavé fotografické knihy jeho poslucháčov, ktorí zdokumentovali napr. Mariánsku púť v rokoch 1989 a 1990, oslavy 40. výročia založenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktoré sa konali na levočskej radnici alebo dnes už známy fotograf Peter Župnik nafotil otvorenie expozície Majstra Pavla z Levoče v roku 1987. Okrem kníh a fotografií Jána Šmoka v historických priestoroch múzea nájdete i knihy jeho žiakov a momentky z ich spoločných potuliek.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Šmok, zomrel takmer osemdesiatročný, počas svojho života otváral veľmi veľa výstav. "Zo skromnosti o sebe tvrdil, že nie je fotografom, len učiteľom, ktorý pátra po pravde a vyučuje fotografiu," spomína na šarmantného umelca riaditeľka. Kurátorom výstavy je Prof. Vladimír Birgus a zväčšeniny urobil Čedomír Butina, Šmokov žiak pôsobiaci v zámorí.

Na vernisáži výstavy pozornosť pútala Vlasta Šmoková, ktorá veľkú časť svojho života prežila najskôr ako družka, krátko i ako manželka, po boku tohto zaujímavého muža. "Jan nerobil závesné fotografie určené na pozeranie či predaj. Bol predovšetkým teoretik. Keď šiel do Levoče, nepriniesol mi odtiaľto fotky, vyjadroval sa radšej kresbičkami," začala svoje rozprávanie pani Vlasta. Na stenách levočského múzea nájdete výlučne ženské akty, na niektorých záberoch je aj telo Vlasty Šmokovej. "Nefotografoval však len ženy, do teórie potreboval vzorky všetkého. Príbory s leskom i bez neho alebo chlapca, ktorý hádže list do schránky ako symbol posla," vysvetľuje ďalej. Autorova manželka priznáva, že keby výstavu organizovala sama, urobila by to za amatérskejších podmienok. "Pomohla mi však FAMU a s ňou prišli dva granty. Jeden od mesta Prahy, druhý od ministerstva kultúry a výrobu katalógu sponzoroval Olympus," vymenúva.

SkryťVypnúť reklamu

Pedagógovia z FAMU prehlásili, že najväčší prínos Šmokovho diela je práve v akte, v ňom bol prvý. Svojmu ateliéru, veľkému dva a pol krát tri metre plnému kníh, hovoril spisovňa. "Písal tri knihy do roka. Mal väšiu potrebu písať, než fotografovať. Už počas štúdia písal skriptá pre kolegov v nižších ročníkoch." Po skončení štúdia kamery ostal na FAMU vyučovať, ale keď videl, že niektorí z jeho poslucháčov majú lepšie fotografické videnie, čo bolo nežiadúce pretože fotografii po vojne nebola venovaná dostatočná pozornosť, po dlhých peripetiách sa mu podarilo vybojovať založenie katedry fotografie. "Najprv vybudoval program výuky pre študentov kamery, ktorý s minimálnymi obmenami funguje dodnes, a potom vypracoval program pre fotografiu. Dá sa povedať, že pripravil programovo dve katedry, aj keď len jednu z nich vydupal a založil," usmieva sa Vlasta Šmoková.

SkryťVypnúť reklamu

Čedo Butina zábery v Čechách naskenoval, v San Franciscu ich zväčšil a priviezol podľa V. Šmokovej zhruba o rok presne v deň inštalácie výstavy. "Vtedy, keď ich všetci uvideli, žasli. Až na základe týchto zväčšenín Jana uznali za fotografa. Už to nebol len teoretik, ktorého fotky sú len ilustráciami do kníh." Až potom bol J. Šmok zaradený do dejín fotografie.

Výstava, ktorá svet objektívu presvedčila o existencii ďalšieho vynikajúceho fotografa, už precestovala české galérie. V novembri, v rámci mesiaca fotografie bola v Bratislave a teraz sa táto umelecká lahôdka núká Spišiakom.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu