Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Bátory v stíhačke SP deviaty, dominovali Elofsson a Lazutinová

Val di Fiemme - Slovenský bežec na lyžiach Ivan Bátory obsadil v sobotňajších stíhacích pretekoch Svetového pohára FIS na 10 km klasicky a 10 km

voľne v talianskom stredisku Val di Fiemme 9. miesto a získal prémiu v hodnote 500 švajčiarskych frankov.

Tretím umiestnením v prvej desiatke v sezóne Bátory získal ďalších 29 bodov do hodnotenia SP, v ktorom figuruje na 11. priečke s celkovým súčtom 170 bodov. "V prvej časti stíhacích pretekov mi pomohol najmä dobrý žreb. Po skončení klasickej desiatky som vedel, že voľnou technikou môžem predbehnúť Jevneho i Hjelmeseta, ktorí sú špecialisti na klasiku. To sa mi aj podarilo, predo mňa sa však dostal Francúz Vittoz, ktorý za sebou dotiahol celú skupinu bežcov," skonštatoval Bátory a dodal: "V závere som musel odrážať nápor niekoľkých súperov."

Rodák z Uhorskej Vsi dobehol do cieľa so stratou 42,6 sekundy na víťazného Švéda Pera Elofssona. Ten vyhral v čase 22:33,8 pred druhým Nórom Thomasom Alsgaardom (+31,4) a potvrdil tak svoje prvé miesto z klasickej desiatky, po ktorej viedol s náskokom 15 sekúnd. Na treťom mieste skončil ďalší Nór Anders Aukladn so stratou iba šesť desatín sekundy na druhého Alsgaarda. Ďalší slovenský zástupca Martin Bajčičák obsadil v pretekoch konečné 38. miesto so stratou 2:12,8 min na víťaza.

V pretekoch žien na 5 kilometrov klasickou technikou a následne 5 km voľnou technikou zvíťazila ruská bežkyňa na lyžiach Larisa Lazutinová v čase 25:26,1 min pred svojou krajankou Oľgou Danilovovou (+16 s) a vedúcou pretekárkou priebežného poradia Svetového pohára Nórkou Bente Skariovou (+20,1). Slovenská reprezentantka Jaroslava Bukvajová zaznamenala svoje najlepšie tohtoročné umiestnenie i napriek tomu, že v pretekoch skončila na predposlednom 46. mieste so stratou 2:43,9 min na víťazku. Slovenka bola po prvej časti pretekov na 48. mieste a na voľnej päťke svoje umiestnenie o dve pozície vylepšila.

Výsledky stíhacích pretekov muži - 10 km klasicky + 10 km voľ. tech.: 1. Elofsson (Švéd.) 22:33,8 min., 2. Alsgaard +31,4, 3. Aukland (obaja Nór.) +32,0, 4. Veerpalu (Est.) +32,1, 5. Mae (Est.) 32,2,... 9. Ivan BÁTORY (SR) +42,6. Výsledky po 10 km klasicky: 1. Elofsson 24:12, 2. Veerpalu +15 s, 3. Aukland, Mae, Alsgaard všetci + 18 ... 9. BÁTORY +33, 45. BAJČIČÁK +1:27. Priebežné poradie SP (11): 1. Elofsson 549, 2. Aukland 307, 3. Alsgaard 296, 4. Zorzi 275, 5. Hetland 250 ... 11. BÁTORY 170, 83. BAJČIČÁK 14. Ženy - 5 km klasicky + 5 km voľ. tech.: 1. Lazutinová 25:26,1 min., 2. Danilovová (obe Rus.) +16,0 sek., 3. Skariová (Nór.) +20,1, 4. Neumannová (ČR) +26,7, 5. Čepalovová (Rus.) +32,4.. 46. Jaroslava BUKVAJOVÁ (SR) +2:43,9 min. Výsledky po 5 km klasicky: 1. Skariová 13:14 min., 2. Danilovová +6 s., 3. Lazutinová +7, 4. Neumannová +23, 5. Pedersenová +24 ... 48. BUKVAJOVÁ +1:25.