po pôrode opustila svoje dieťa a ušla z pôrodnice Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach.
"Tento čin sa nezlučuje s našou morálkou a vrhá zlé svetlo na celú rómsku komunitu. Ubezpečujem vás, že takéto prípady budeme stále verejne pranierovať," komentoval rozhodnutie prvorodičky, ktorá uprednostnila rodinné oslavy pred starostlivosťou o 14-hodinovú dcérku, predseda rady Ladislav Richter.
Podľa jeho vyjadrenia rómska nadácia Eduko Roma vypracuje zdravotnícko-osvetový program pre budúce rómske matky z rómskeho sídliska. Jeho cieľom je príprava na plnenie materského poslania.
"Keď hovoríme o svojich právach, musíme plniť aj svoje povinnosti," dodal Richter.
Podľa predsedu Parlamentu Rómov Ladislava Fízika aj tento nie ojedinelý prípad je dôkazom totálneho rozvratu hodnôt v časti rómskej komunity.
"Keď matky utekajú z pôrodníc, je to veľmi zlý signál. Základnou bunkou rómskej komunity bola predsa stále rodina, pre Rómov bol charakteristický kult dieťaťa," konštatoval Fízik.
Na otázku, či sú finančné prostriedky z fondov Európskej únie, venované rozvoju rómskej komunity na Slovensku, efektívne využívané, Fízik odpovedal:
"Výsledky nie sú adekvátne prideleným prostriedkom. Pýtam sa, kde je tých 600 miliónov korún, ktoré na Slovensko prišli? Veď za tie peniaze sme mohli zbúrať a kompletne vybudovať dvanásť rómskych osád!"
Podľa jeho vyjadrenia z Rómov žijú nerómovia, rôzne nerómske nadácia a občianske združenia, ktoré sa na riešení tzv. rómskej otázky priživujú.
"Chodia po rozumy k Rómom, pripravujú rôzne programy, na ktorých Rómovia neparticipujú do takej miery, ako by mali, často ani netušia, čo vlastne Rómovia potrebujú, aké sú ich zvyky, mentalita, kultúra, história. Rómske programy musia byť cielené, samotní Rómovia sa musia na nich podieľať. Inak sú to zbytočne vyhodené peniaze".
Podľa Fízika štát by mal urýchlene prijať mimoriadne opatrenia a vyčleniť mimoriadne prostriedky vo vzťahu k rómskej menšine.
"Tridsať osád by sa malo zbúrať a mali by sa vytvoriť vhodné podmienky na resocializáciu, na ktorej by mali participovať samotní Rómovia. Iná cesta nejestvuje. Keď dnes stojí rómsky problém každého občana tisíc korún, v prípade, že sa nebude urýchlene riešiť, bude stáť desaťtisíc."
Predseda Parlamentu Rómov SR vidí prapríčinu súčasného stavu v separácii majoritnej spoločnosti od rómskej komunity. "Rómovia bez nerómov nemôžu žiť oddelene."
Rada mimovládnych organizácií Parlamentu Rómov SR, ku ktorej sa hlási 75 rómskych občianskych združení a nadácií, určila na sobotňajšom zasadnutí v Košiciach priority na tento rok. Hlavnú pozornosť chce okrem iného venovať vzdelávaniu, dodržiavaniu ľudských práv, sociálnym aktivitám, boju proti rasizmu a zdravotnej výchove. Rada bezvýhradne podporuje vstup SR da Európskej únie.
(sen)
foto do čísla, pondelok, fízik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.