o pol stupňa teplejší oproti dlhodobému normálu. "Z hľadiska celého roka nie je odchýlka o pol stupňa ničím výnimočným," hovorí prognostik počasia Jozef Iľko.
"Teplotne podpriemerné boli len štyri mesiace - apríl, september, november a december. Najmä december bol veľmi studený. Jeho teplotná odchýlka od dlhodobého priemeru bola mínus 3,5 stupňa," povedal Iľko.
"Teplotne nadpriemerné boli všetky ostatné mesiace a preto aj rok vychádza nadpriemerne. Ja zvyknem počítať aj koľko dní v roku je nadpriemerných a podpriemerných. V predchádzajúcich rokoch zvyklo byť až osemdesiat percent dní teplejších a dvadsať chladnejších, ako je priemer. Vlani to bolo šesťdesiat ku štyridsať," hovorí prognostik.
Tohtoročná zima bude s najväčšou pravdepodobnosťou teplotne podpriemerná (studenšia ako priemer zím). Naznačuje to studený december aj začiatok januára.
December bol štvrtým najchladnejším od začiatku dvadsiateho storočia a úplne najchladnejším za posledných tridsaťosem rokov. Od roku 1900 boli na Slovensku chladnejšie decembre len v rokoch 1902, 1933 a 1963.
"V decembri bolo osem dní rekordne studených. Väčšinu rekordov namerali na strednom a juhozápadnom Slovensku. Boli to typické zimné situácie, pri ktorých nižšie polohy veľmi vychladnú," povedal Iľko.
Rekordy padli už aj v tomto roku, v piatok namerali na Sliači mínus 25 stupňov, čo bola najnižšia teplota 4. januára za posledných približne päťdesiat rokov. Chladno bolo aj v Poprade, kde namerali mínus 23,1 stupňov.
Napriek chladnému koncu roku 2001 sa podľa Iľka potvrdzuje teória, že atmosféra sa pomaly otepľuje. Globálne oteplenie totiž treba chápať celosvetovo, nielen podľa vývoja počasia na Slovensku.
Minulá zima bola teplejšia ako priemer, teplejší oproti normálu bol december 2000, i január a február 2001. V lete zas padlo zopár rekordov najvyššej nameranej teploty pre konkrétny deň.
(rf)
foto do čísla, pondelok, zima
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.