to. Vraj večne uhundraný, kritický, preferujúci negatívne postoje ku všetkému okolitému... Taký je aj v materáli, ktorý sme pripravili na základe informácií zo zahraničnej tlače.
Johann Cruyff, plným menom Hendrik Johannes Cruyff, hráč, ktorého automaticky každý zaradí po boku Pelého, Beckenbauera, Maradonu, bol v ankete FIFA o futbalistu storočia jedným z kandidátov na popredné miesto. S Ajaxom trikrát získal EPM (1971, 1972, 1973), rovnako trikrát ho France Football vybral na najlepšieho hráča kontinentu (1971, 1973, 1974). Na MS 1974 dotiahol Holandsko s jeho totálnym futbalom do finále, kde "oranjes" nešťastne prehrali s domácimi Nemcami. Najlepším hráčom šampionátu však bol pred Beckenbauerom a Poliakom Deynom práve Cruyff. V reprezentácii zohral 47 zápasov, dal v nich 34 gólov. Na MS 1978 však Holandsku chýbal, typická tvrdohlavosť fenomenálneho Johanna sa prejavila v roztržke s národným zväzom. Od roku 1973 sa jeho kariéra (za vtedy neuveriteľných 922 tisíc libier) spojila s FC Barcelonou (titul v roku 1974, pohár v roku 1978), po piatich rokoch nasledoval prestup do americkej NASL (Los Angeles Aztecs, Washington Diplomats), zmluva so španielskym druholigistom z Levante, návrat do Ajaxu a nakoniec senzačné uprednostnenie holandského rivala, Feyenoordu Rotterdam. Spolu 752 zápasov, 425 gólov. Po skončení aktívnej kariéry trénoval Ajax (víťazstvo v PVP 1987), jeho trénerské pôsobenie však bolo najviac späté s katalánskym veľkoklubom... S Barcelonou získal víťazstvo v Lige šampiónov (1992), európsky Superpohár (1992), španielske tituly, Španielsky pohár, jednoducho všetko, čo sa pred ním nepodarilo Heleniovi Herrerovi, Rinusovi Michelsovi či Ladislavovi Kubalovi. V roku 1996 ho však vedenie FC Barcelona, presnejšie vtedajší prezident klubu Jose Luis Nunez, uvoľnilo z funkcie. Okrem slabých výsledkov mu bolo vyčítané aj protežovanie syna Jordiho. Prípad skončil na súde, Cruyff zažaloval klub, domáhajúc sa 800 tisíc dolárov ako "odškodné za prerušenie platného kontraktu." Od tých čias netrénoval žiaden klub, ani národný tím. Stal sa z neho kritik, ktorý nemilosrdne pranieruje všetko, čo súvisí s Barcelonou. Kritizuje prácu trénerov, štýl hry, smer vedenia klubu... Nositeľ Rytierskeho rádu (vyznamenala ho ním pred 20 rokmi holandská kráľovná Juliana) momentálne, podľa vlastných slov, nerobí nič. A je mu vraj dobre.... "V súčasnosti neplánujem trénovať žiadne mužstvo. Možno za pár rokov. Teraz si vychutnávam život, ktorý vediem." Práve Cruyff bol tým človekom, na ktorého sa po neúspechoch na Euro 2000 (pretože účasť v semifinále sa tak v krajine tulipánov zhodnotila) a v kvalifikácii na MS 2002, kde sa Holandsku podarilo to, čo Slovensku, teda zisk 3. miesta v skupine, ktorý mal vytrhnúť tulipány z biedy. Nestalo sa tak, Cruyff tvrdohlavo odmieta všetko, čo sa mu ponúka. Okrem "oranjes" to bola i kormidelnícka taktovka v španielskom Athletic Bilbao. "Odmietol som, lebo mám iné predstavy vedenia klubu ako to, ktoré mi bolo predstavené. Viem, čo chcem a nie som ochotný pristúpiť na žiaden kompromis. Navyše... Môj súčasný spôsob života sa mi veľmi páči."
Cruyffovi neprajníci tvrdia, že fenomenálny Johann čaká len na jedno: satosfakčnú ponuku zo strany katalánskeho veľkoklubu. Dodávajú však, že to by najprv museli Nuneza odniesť z Nou Campu nohami dopredu... "Je pravdou, že Barcelona je pre mňa viac ako hocičo iné. Ale v súčasnosti neprahnem po tom, aby som v nej trénoval." V súčasnosti prechádza európsky futbal obrovskými zmenami. Menia sa modely súťaží, klubových i národných, mení sa transferový systém, systém zmlúv... Zabehané koľaje sa menia ťažko, transformácia, ktorá súvisí s integračnými zmenami Európy, má celý rad kritikov. Medzi nimi je i Cruyff, ktorý odsudzuje najmä miešanie sa politicko - spoločenských ustanovizní do sveta zelených trávnikov. "Celý problém spočíva v tom, že dnes má futbal obrovský význam. Stal sa z neho spoločenský fenomén. Veľa ľudí preto chce aktívne vplývať na dianie vo futbale. Angažovanie sa politikov do futbalu však považujem za veľké negatívum, povedal by som, ohrozenie futbalu."
To neznamená, že Cruyff je proti "globálnym" futbalovým zmenám. Má však na "prestavbuL" futbalu iný názor. "To, čo by som ja na ňom zmenil, nie sú predpisy, ale vzdelanie trénerov. Oni sú povinní byť učiteľmi, vychovávateľmi, tými, kto vedie hráčov. Namiesto toho sa vadia medzi sebou." Práve tu vidí Cruyff slabinu holandského futbalu. "99% holandských trénerov je hrozných. No dobre, 90%..."
Ako si vysvetľuje niekdajší holandský fenomén ten súčasný francúzsky fenomén, ktorý priniesol krajine galského kohúta titul majstrov sveta, Európy a zisk Pohára Konfederácií? "Tie tituly si zaslúžili. Majú svetových hráčov. Majstrovstvá sveta vyhrali pred vlastným publikom, čo ich veľmi motivovalo a hnalo vpred. A titul majstrov Európy získali na vlne eufórie spred dvoch rokov. Francúzi však dokázali to, čo sa nepodarilo iným. Aby sa vyhrávalo, je potrebné zohnať hráčov, ktorí majú individuálne prednosti. Potom ich zladiť, aby z nich bolo dobré mužstvo. Bez toho sa nedá dosiahnuť úspech a povedal by som, že tieto záležitosti spadajú pod trénera. Francúzi to dokázali." A opäť sme len pri tréneroch, fazóna Jacqueta, Houlliera, Lemerreho, Wéngera, teda všetko Francúzov, asi nebude náhodná... A náhodné asi neboli ani slová Cruyffa, aj keď odzneli pre francúzsky Le Parisien.
Meno Cruyff z futbalových trávnikov nezmizlo, počas minulosezónneho ťaženia Alavésu dalo o sebe naopak dobre vedieť. Ako sa pozerá na kariéru svojho syna Jordiho otec Cruyff? "Nič nechcem posudzovať," začína tradičná štylizácia pre španielske El Mundo, ktoré sa o postoj orca k synovi zaujímalo. "Za päť rokov štyrikrát zmenil klub (Barcelona, Manchester Utd., Celta Vigo, Alavés pozn. red.), stále preto, že nevedel nájsť miesto v prvom mužstve. V Manchestri United toho veľa nenahral, dobre, že odtiaľ odišiel. Každý sa musí dostať do takého mužstva, v ktorom potom hráva. Ale Jordiho kariéra sa rozvíja. Som optimista."
Jordimu sa však doteraz nepodarilo vyjsť z tiena slávneho otca, reálne povedané: nikdy sa mu to nemôže podariť. Pomyselná laťka je príliš vysoká. "Našťastie je Jordi psychicky silný a je sám sebou. Je to veľmi milý chlapec a dobrý futbalista. A osobne som rád, že vzal svoju kariéru do vlastných rúk," dodáva Cruyff, ktorý sám neľutuje, že sa nenarodil o 30 rokov neskôr, v čase, keď sa vo futbale točia neskutočné peniaze... "Žil som a hral som vo fantastickom období. Dnes by som možno mal viac peňazí,. Ale čo z toho? Mám ich aj tak toľko, koľko potrebujem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.