rodinných domov. Ako nám tlmočila šéfka popradského pracoviska štatistického úradu Mária Drefková, najviac prázdnych bytov v regióne pod Tatrami sa podarilo identifikovať v okrese Stará Ľubovňa. Spolu ich bolo 1656, čo predstavuje 16,5 percenta z celkového počtu bytov v okrese. Len o niečo menej ich je v okrese Poprad - 1535 a Kežmarok - 1190, čo predstavuje koeficient 11,5 resp. 11,3 percenta.
Podobná situácia je aj v oblasti rodinných domov. V okrese Poprad je ich neobývaných 2349, Stará Ľubovňa 1858 a Kežmarok 1585.
Napriek tomu, že tieto "rezervy" by do značnej miery dokázali riešiť situáciu množstva rodín bez vlastnej strechy nad hlavou, podľa našich zistení na ne zatiaľ nik spomedzi správcov bytových fondov neupriamil svoju pozornosť. My sme sa preto zamerali predovšetkým na bytové podniky a bytové družstvá. Rodinné domy totiž vo väčšine prípadov niekto vlastní a ten si s nimi môže nakladať podľa vlastného uváženia.
"V našej správe nie sú žiadne voľné byty. Ak by sa aj nejaký našiel, tak jeho užívateľ nám pravidelne platí nájomné. A keď platí, tak je vlastne všetko v poriadku," konštatoval pre náš denník technický námestník Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) v Poprade Štefan Péter. Podľa jeho slov, v prípade, že užívateľ bytu tri mesiace po sebe neuhradí požadované platby, k slovu sa dostane upozornenie a po jeho neuposlúchnutí vymáhanie dlžnej čiastky. Vtedy by zrejme vyšlo najavo, že byt je neobývaný. V prípade popradského OSBD však takáto situácia, pri vymáhaní peňazí od neplatiča, zatiaľ nenastala.
Podobný názor nám tlmočil pred Vianocami aj Jaroslav Švirloch z kežmarského OSBD: "V našej správe jednoducho prázdne byty nie sú. Možnože niekto býva načierno, ale aj to by nám už susedia nahlásili. Nemôžem to síce odprisahať, ale myslím si, že je to tak. Skôr by sa to mohlo týkať bytov v správe mesta."
Obrátili sme sa preto na riaditeľa Mestského podniku bytového hospodárstva v tom istom meste. "Ak je aj byt prázdny, ale jeho nájomca ho neprenajíma ďalšej osobe, nenastáva porušenie zákona. Užívateľ bytu totiž môže byť vzdialený zo svojho bytu či už z pracovných, zdravotných alebo iných osobných dôvodov. Nie je tiež vylúčené, že užívateľ nášho bytu môže vlastniť aj iné byty. Vtedy však už môžeme pristúpiť k výpovedi z nájmu. Lenže toto sa mimoriadne ťažko dokazuje, vo väčšine prípadov je to prakticky nepreukázateľné," povedal nám Marián Bešenej. Zároveň ale pripustil, že v kežmarských bytovkách sa prázdne byty nachádzajú. "Na jeden dom to robí v priemere jeden až dva byty. Vieme to napríklad podľa odpisu z vodomerov. Nezasahujeme však, pokiaľ ich užívateľ platí nájomné, resp. pokiaľ nezistíme, že byt niekomu prenajal," dodal riaditeľ podniku.
Najjednoznačnejšie stanovisko nám poskytol Ján Orlovský, riaditeľ firmy Slobyterm, ktorá má v Starej Ľubovni v správe mestské byty. Podľa jeho odhadu, v tomto okresnom meste je štvrtina až jedna tretina bytov prázdnych. Zdôvodnil to tvrdením, že časť nájomcov už odkúpila užívané byty do osobného vlastníctva. Nie všetci z nich však žijú v kúpených bytoch. Bývajú zväčša v okolitých dedinách a mestské byty "držia" pre svoje deti resp. vnúčatá. "To je dôsledok platnej legislatívy, ktorá umožňuje odkúpiť užívaný byt do osobného vlastníctva každému, kto ho mal právoplatne pridelený a poctivo platil nájomné. Teraz nám za správu bytov platia anonymné osoby, ktoré mnohokrát v tých-ktorých bytoch ani nebývajú, ale všetko je čisté. Oni majú k dispozícii byt, my máme požadované platby a obe strany sú spokojné," tvrdí J. Orlovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.