Na to, kedy sa človek začne učiť cudzí jazyk, neexistuje žiadny správny čas ani správny vek, tvrdia zhodne nemeckí a americkí vedci.
Mozog človeka, ktorý sa rozhodne naučiť druhý jazyk v neskoršom veku, podľa ich zistení spracúva slová cieľového jazyka úplne rovnako ako rodený rečník. je preto úplne jedno, kedy sa jazyk začne učiť.
Doteraz panovalo všeobecné presvedčenie, že len ten, kto sa začne učiť druhý jazyk do desiatich rokov veku, môže dosiahnuť jeho plnú spôsobilosť porovnateľnú s rodeným rečníkom. Vedecký tím Angely Friedericiovej z Inštitútu kognitívnych vied Maxa Plancka však túto teóriu vyvracia.
Podľa ich štúdie, na ktorej sa zúčastnila vzorka dospelých jedincov, je lingvistická zložka učenia u dospelých úplne rovnaká než u detí. Hoci je nesporné, že v neskoršom veku môže byť učenie o niečo ťažšie, než keď sa jazyk učí malé dieťa, nie je to z dôvodu samotného jazyka, ale z dôvodu väčšej unavenosti a menšej pružnosti šedej mozgovej kôry.
Aktivita mozgu pri procese učenia sa samotného jazyka však vykazuje u dospelého i u dieťaťa úplne rovnaký priebeh ako u rodených rečníkov, ktorí používajú daný jazyk ako svoj materinský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.