priniesla šťastie tamojším žobrákom.
Mnohí bezdomovci a ľudia žobrajúci peniaze na uliciach čoskoro s potešením zistili, že Európania sa snažia čo najskôr vyprázdniť svoje vrecká od starých mincí, aby si ich mohli naplniť novučičkými lesknúcimi sa eurami. Žobrákom sa vďaka tomu napĺňajú plechovky a klobúky oveľa rýchlejšie než kedykoľvek predtým.
Twealing, robotník potulujúci sa po Európe, ktorý sa musí na svojich cestách plne spoliehať na štedrosť cudzích ľudí, hovorí, že v nedeľu počas stopovania Nemeckom dostal od ľudí viac ako 50 mariek, čo je asi desaťnásobok sumy, ktorú zvyčajne získa pri podobnej ceste.
V Írsku sa ľuďom bez prístrešia darí viac než obvykle vďaka kombinácii snahy ľudí zbavovať sa peňazí v starej mene, ako aj podeliť sa v momentálnom návale dobrej vôle s nemajetnými spoluobčanmi o novozavedené eurá.
Žobrákom, ktorí po troch dňoch nepriaznivého počasia vyšli opäť na ulice gréckej metropoly Atény, sa vrecká napĺňajú drachmami aj eurami.
V Ríme sa v jednom prieskume verejnej mienky štyria z piatich Talianov vyjadrili, že sú ochotní darovať svoje posledné líry bezdomovcom a žobrákom. Anketa taktiež ukázala, že svoje prvé eurá sa opýtaní chystajú minúť typicky talianskym spôsobom - na kapučíno, espresso a cigarety.
Euro akceptujú aj žobráci vo Veľkej Británii, ktorá nie je súčasťou eurozóny. Jeden z bezdomovcov naďaleko Covent Garden v Londýne mal na sebe odev s nápisom: Prijímam aj eurá, ale uprednostňujem libry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.