maliar"
MEDZILABORCE (Korzo) - Jeden z najslávnejších amerických maliarov dvadsiateho storočia Andy Warhol, ktorého preslávili napríklad obrazy obrích plechoviek s fazuľami, veľké portréty na základe fotografií - napríklad Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga či Che Guevarru- i škandalózne a často obscénne experimentálne filmy, mal rodinné korene v okolí východoslovenských Medzilaboriec.
Nedávno tu napríklad v neďalekej dedine Miková zomrel "strýko Bezek" - manžel Warholovy tety. Pani Bezeková sama odišla z tohto sveta, hoci si ani neuvedomovala, akého slávneho synovca mala. "Vedela sice, že jej sestra má za syna nejakého ´bláznivého maliara´, myslela si však, že je to chudobný, neznámy muž," spomína na Andyho tetu Michal Bycko (49), kurátor Muzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Michal - vtedy ešte učiteľ výtvarnej výchovy - bol asi prvý človek v okolí, ktorý sa začal slávnym rodákom zaoberať (obaja Warholovi rodičia Julia - rusínsky Uĺa - a otec Andrej pochádzali práve z Mikovej).
"Bolo to ešte za totality. Väčšina jeho príbuzných o Warholovi vôbec nevedela. A zo začiatku ani veľa vedieť nechcela - niektorí sa báli, aby nemali kvôli americkému príbuznému opletačky," povedal Bycko tlačovej agentúre Korzo. Po novembri 1989 sa však situácia obrátila. "Objavil sa tu celý rad ľudí, ktorí Warholovým blízkym sľubovali modré z neba. A tak si príbuzní a známi začali myslieť, že im z toho plynie úžasný blahobyt. Dokonca sa hovorilo o tom, že tu vznikne golfové ihrisko a letisko pre vrtulníky," smeje sa Bycko.
Nakoniec však z veľkolepých plánov vzišlo - zostalo len pomerne skromné Warholovo múzeum a jeden z Warholových príbuzných vo funkcii primátora Medzilaboriec. "Táto krajina sa ,bohužiaľ, nemení," tvrdí Bycko so smútkom. Napriek tomu má nové, pomerne zaujímavé plány: "Dohovorili sme sa s Janom Balážom zo skupiny Elán, že by tu mohlo vzniknúť i múzeum celého slovenského popu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.