začína uberať inou cestou. Chceme do Európy, žijeme v trhovej ekonomike, no "darček" stále monopolných Slovenských telekomunikácií (ST) svojim zákazníkom v podobe zvýšenia cien za používanie internetu je krokom späť od proklamovanej európskej integrácie. Len čo sa dostali správy o zvyšovaní spomínaných poplatkov na svetlo sveta, ľudia sa začali búriť. Internet, ktorý by mal slúžiť všetkým, sa totiž onedlho stane luxusom, ktorý si bude môcť dovoliť len hŕstka vyvolených. Ostatní budú mať možnosť o surfovaní po internete len snívať.
Protest proti zvyšovaniu poplatkov za internetové volania sa pritom stupňuje. Bola vypísaná i petičná akcia, ktorá bude doručená všetkým, ktorí majú k problematike čo povedať. "Podpora internetu na Slovensku väčšinou začína na politických mítingoch a končí v parlamentnom bufete. Slovenské telekomunikácie od 1. januára zvýšili cenu za ISDN spojenie o vyše 100 % za hodinu surfovania, pričom za víkendový internet pomocou klasickej linky (dial - up) taktiež zaplatíme viac. To je podľa mňa neúnosné a očakávam drastický pokles návštevnosti slovenského internetu," myslí si spoluautor protestu proti zvyšovaniu poplatkov za internetové volania Peter Polakovič.
To však nie je všetko, Slovenské telekomunikácie pripravujú od apríla nový cenník pre podnikateľov, pričom za hodinu víkendovej prevádzky zaplatia až 30 Sk, čo predstavuje zvýšenie ceny o viac ako 40 percent. Od júla postihne zvýšenie cien aj domácnosti, tiež o zhruba 40 percent. "Pýtam sa, prečo sa služby za internet zdaňujú vyššou daňovou sadzbou (23 percent) a nie nižšou (10 percent), ako je to v štátoch, ktoré to s rozvojom informačnej spoločnosti myslia naozaj vážne," hovorí P. Polakovič.
Vyzerá to tak, že protesty, či argumenty koordinátorov celoštátneho protestu proti zdražovaniu internetu zatiaľ nezaberajú. Telekomunikačný úrad SR už svoj názor vyslovil a vo zvyšovaní cen problém nevidí. "Telekomunikačný úrad SR v prípade Slovenských telekomunikácií reguluje ceny služieb, ktoré priamo súvisia s poskytovaním telefónnej služby prostredníctvom pevnej telekomunikačnej siete. Jednou z podmienok privatizácie ST bolo vydanie rozhodnutia o regulácii cien, ktorým by bol regulovaný tzv. kôš služieb. Tento spôsob regulácie je vo väčšine krajín EÚ ponímaný ako štandard," vyjadril sa hovorca Telekomunikačného úradu SR Roman Vavro.
Ako ďalej uviedol, cieľom je, aby regulované ceny v horizonte piatich rokov dosiahli takú výšku, ktorá odráža úroveň nákladov súvisiacich s poskytovaním služieb (tzv. rebalancing). "Zvyšovanie cien sa neposudzuje jednotlivo za každú službu, ale ako zvýšenie ceny celého koša služieb. Pritom nesmie presiahnuť percentuálnu zmenu indexu spotrebiteľských cien (index inflácie) medzi jednotlivými obdobiami regulácie, zvýšenú o hodnotu faktora cenovej regulácie (hodnota faktora je 3 percentá). Navrhované ceny sú teda v súlade s regulačným rozhodnutím úradu," uviedol hovorca Telekomunikačného úradu.
Reakcia organizátorov protestu proti zdražovaniu internetu na stanovisko Telekomunikačného úradu však na seba nedala dlho čakať. "V poskytovaní pripojenia na internet majú Slovenské telekomunikácie, a. s., v Slovenskej republike monopolné postavenie, čo znamená, že prenos dát nemôže byť vo viac ako v 95 percentách prípadov uskutočnený inak ako pomocou pevnej telefónnej linky. Sme presvedčení, že ST neposkytujú svoje služby v oblasti pripojenia na internet za primeranú cenu. Veď za pripojenie na internet v Nemecku má Deutsche Telecom výrazne menšie poplatky za svoje služby, v Českej republike bude internet v slabej prevádzke dokonca lacnejší až o polovicu," hovorí P. Polakovič a dodáva, že problém spočíva aj v nedostatočnom konkurenčnom prostredí, ktoré SR poskytuje Slovenským telekomunikáciam. "Sme presvedčení, že ST zavádzajú svojich zákazníkov vyhláseniami o opodstatnených nákladoch a primeranom zisku, pričom ST nikdy výšku svojich opodstatnených nákladov radšej nezverejnili."
Chceli sme si overiť priamo v ústredí Slovenských telekomunikácií, ako to s cenovými zmenami, či v súvislosti s opodstatnenými nákladmi ST v tejto oblasti vlastne je. Žiaľ, ST sa oháňajú len zvyšovaním cien, či vyplakávaním nad vysokými výdavkami a nízkymi príjmami. "Svoje stanovisko k zvyšeniu cien internetu pripravujeme a bude vydané v najbližších dňoch," znela strohá odpoveď hovorkyňe ST Gabriely Nemkyovej.
Hneď od spustenia internetovej petičnej akcie, v ktorej majú možnosť používatelia internetu vyjadriť svoj protest proti jeho zdražovaniu na adrese: www.bystro.host.sk a nečinnosti štátnych inštitúcií v tejto oblasti, zaznamenali koordinátori obrovský záujem a reakcie nielen internetových používateľov, ale aj širokej verejnosti o túto problematiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.