zákony týkajúce sa začlenenia do Európskej únie," skonštatoval. Jedným dychom dodal, že veľa zákonov sa prijímalo v skrátenom legislatívnom konaní, čo sa v konečnom dôsledku odrazilo aj na ich nižšej kvalite. Zároveň spomenul nedobrú disciplínu poslancov. Podľa neho toto súvisí s problémami vládnej koalície. "Disciplínu zlepšiť treba, som však pesimista, lebo sme vstúpili do volebného roku," skonštatoval.
V súvislosti s tým, na čo chce svoju poslaneckú prácu zamerať v poslednom volebnom roku, Rusnák uviedol, že ako doteraz sa bude angažovať pri aktivitách zameraných na znižovanie nezamestnanosti. Spomenul však aj svoju "srdcovú záležitosť", štátny podnik Imuna Šarišské Michaľany. Uviedol, že premiér Dzurinda ho ubezpečoval, že Imuna pôjde do riadeného konkurzu. "Som však sklamaný z toho, že vláda sa tak ľahko vzdala. Veď dovážať zo zahraničia lieky, ktoré sa doma mohli vyrobiť kvalitnejšie a bezpečnejšie považujem za nezodpovedné." Poslanec pokračoval, že vláda možno niekedy minula obrovské peniaze na menej dôležité veci a možno len časťou z nich sa dal riešiť problém Imuny. Na otázku, či podľa neho vláda vyčerpala všetky možnosti na privatizáciu Imuny, odpovedal Štefan Rusnák: "Nemyslím. Nezodpovedné bolo už rozhodnutie o vyňatí zo strategických podnikov."
Štefan Rusnák ako krajský predseda SDĽ pokračoval decembrovými voľbami do vyšších územných celkov. Povedal, že s výsledkom nie sú spokojní a už si urobili analýzy a závery. "Ako jediná krajská organizácia SDĽ na Slovensku, ktorá išla do volieb samostatne a nie v koalícií, sme však skončili s našim kandidátom na treťom mieste." Pokračoval tým, že je ľahšie sľubovať, ako vládnuť. "Nikto z nás pritom nemá čarovný prútik na rýchlu zmenu," zdôraznil. V súvislosti s konštituovaním orgánov Prešovského samosprávneho celku Rusnák informoval, že SDĽ navrhne svojho kandidáta na funkciu hlavného kontrolóra. Následne konkretizoval, že ide o hlavného kontrolóra mesta Bardejov Bartolomeja Novotného. "Bude dobre, ak kontrolór bude mimo koalície HZDS Smer," zdôraznil. Tiež poznamenal, že slová župana Petra Chudíka o tom, že sa nedá vymedziť účasť SDĽ na jeho volebnom úspechu, považuje za nevhodné. "Určite v tých 242 hlasoch, ktorými zvíťazil, má veľký podiel SDĽ," skonštatoval.
Na tému opozície v prešovskom samosprávnom parlamente poslanec Rusnák skonštatoval, že ťažko určovať, kto bude opozíciou. Podľa neho viac než politické tričká bude v samosprávnom parlamente hrať úlohu príslušnosť k regiónom. Napokon zdôraznil, že SDĽ v rámci VÚC vytvorila poslanecký klub, ktorého predsedom sa stal Milan Benč.
Pokračoval menovaním úspechov. Za úspešnú napríklad označil svoju angažovanosť pri vyriešení petície študentov Prešovskej univerzity, ktorá skončila tak, že v štátnom rozpočte na rok 2002 sú peniaze na odkúpenie objektu, v ktorom vznikne 600 ubytovacích miest pre študentov. Spomenul aj schválenie balíka peňazí pre vznik Fakulty ošetrovateľstva a sociálnych štúdií. "Schválené by malo byť aj finančné odškodnenie účastníkom československého a zahraničného odboja v rokoch 1939 až 1945, ktoré som tak isto inicioval," uviedol poslanec Rusnák. Napokon menoval návrh zákona o ochrane a rozvoji územia Bardejova, ktorý má v parlamente ísť do druhého čítania.
Predsedu krajského výboru SDĽ sme sa tiež opýtali na názor, prečo pri vyšachovaní ministra Jozefa Macejku z prešovského mestského parlamentu nekonala SDĽ razantnejšie, najmä keď mandát po Macejkovi pripadne SDĽ. "Nechceli sme z toho robiť aféru, ani štvanicu," povedal. Zároveň zdôraznil, že teraz keď je už avizované odstúpenie Macejku z pozície poslanca prešovského mestského zastupiteľstva, stane sa klub SDĽ najsilnejším v rámci Prešova (najsilnejší bol aj doteraz - pozn. redakcie). Keďže na stoličke vedľa poslanca Rusnáka sedel jeho asistent Miroslav Biroš, chceli sme ešte počuť, akým je asistentom. "Dobrý. Úlohy, ktoré mu vyplývajú z funkcie, si plní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.