vlastných akcií nad 5 % od všetkých, ktorí ich budú ochotní predať.
"Znamená to, že VSŽ dali ponuku aj Transpetrolu," uviedla po stretnutí B. Schmögnerová. Podľa nej je dôležitá v tomto smere aj podpora predstavenstva a odborových orgánov VSŽ. Priamy predaj 21,24 % akcií Transpetrolu vo VSŽ a 16,46 % akcií, vlastnených Fondom národného majetku, v prospech samotnej VSŽ by bol podľa B. Schmögnerovej vhodnejší ako anonymný obchod cez burzu.
Ministerka predpokladá na základe analýzy Ministerstva financií SR, že Úrad pre finančný trh (ÚFT), ktorý včera vydal predbežné opatrenie o zastavení obchodovania s akciami VSŽ, do 30 dní aj definitívne zruší predaj 21,24 % akcií VSŽ, zrealizovaný cez burzu 21. decembra 2001. "Ak by ÚFT transakciu potvrdil, v tej chvíli by bolo nutné hovoriť o vážnej politickej zodpovednosti," povedala ministerka.
Spokojnosť s rozhodnutím ÚFT vyjadril aj J. H. Goodish, podľa ktorého je dôležité, že nebola umožnená reprivatizácia VSŽ, v ktorej U.S. Steel vlastní 25,4 % akcií.
K cene, za ktorú by mohla VSŽ odkúpiť svoje podiely pri aktuálnej ponuke, sa však J. Goodish vyjadriť nechcel. V čase po problémovom predaji akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu spoločnosti Stredoeurópsky maklérsky dom za 160 Sk/kus z 21. decembra 2001 sa pritom vedenie železiarní vyjadrilo, že ich oneskorená ponuka činí až 200 Sk/kus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.