reformných zmien. Školstvo dostalo na tento rok vyše 40 miliárd korún, z toho vysoké školy dostali po schválení štátneho rozpočtu 7,4 miliardy korún, čo je o 1,2 miliardy Sk viac ako vlani. O takmer 5 miliárd si oproti vlaňajšku prilepší školstvo spadajúce pod krajské a okresné úrady. Z tejto sumy by malo byť 2,4 miliardy určených na mzdy, na prevádzku škôl jedna miliarda a na kapitálové výdavky 1,4 miliardy korún.
V súvislosti s navýšením rozpočtu sa z radov odborárov ozývajú hlasy, že aj napriek prísľubu financií sa školy oveľa lepšie mať nebudú.
"Predpokladáme problémy vo sfére prevádzky škôl, pretože, financie na tarifné platy by síce mali byť vykryté, ale pohyblivá zložka je stále veľkým otáznikom. Zatiaľ neviem povedať, ako to bude, predpokladám, že po pripravovaných rokovaniach budem v tejto otázke múdrejší," dozvedeli sme sa od predsedu Rady základných organizácií odborových zväzov školstva stredných škôl Košického a Prešovského kraja Pavla Ondeka.
Kľúčovým pre pokračovanie reformy školstva na Slovensku je okrem financií aj zákon o presune kompetencií na samosprávne kraje a obce, ktorý by sa mal uskutočniť do 1. júla. Rozdelenie peňazí na školy by mal zabezpečiť zákon o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení. Ten podľa jeho autorov sprehľadní financovanie ZŠ a SŠ a zrovnoprávni podporu štátnych a neštátnych subjektov.
Zákon o verejnej službe prinesie zmeny v oblasti finančného odmeňovania pedagogických a nepedagogických pracovníkov školstva. Okrem všeobecnej tabuľky obsahuje aj samostatnú platovú tabuľku pre učiteľov, pričom platy pedagógov od apríla 2002 porastú asi o 30 percent.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.