roku 1996 získala cenný certifikát Zdravá škola, čím sa zaradila do projektu Národnej siete škôl podporujúcich zdravie.
V tomto roku vstupuje už do tretej etapy projektu. „Od roku 1995 sme zaznamenali veľa dobrých výsledkov v príprave detí k zdravému spôsobu života, zdravej výžive, ku kladnému vzťahu k životnému prostrediu a úcte k druhým. Je to pre nich pilier zdravia a dobrého vzťahu k prírode. To, čo si osvoja deti u nás, ponesie sa s nimi po celý život. Naše skúsenosti ukazujú, že návyky, ktoré získajú v našej škole, uplatnia už v prvých ročníkoch základných škôl, kde tento sa tento proces dotvára," hovorí riaditeľka školy Melánia Kelemenová. Uplynulé roky boli obdobím hľadania najoptimálnejších ciest ku konkrétnemu cieľu projektu Zdravá škola. Utorky patria k dňom, keď sa na jedálnom lístku detí objavuje len ovocie a zelenina.
„K príprave stravy vedieme aj samotné deti. Robia rôzne šaláty, ovocné misy z ovocia a zeleniny, ktoré si v ten deň prinášajú so sebou do školy. V tomto smere nám výdatne pomáhajú rodičia detí, ktorí im tieto potrebné potraviny dávajú. Deti sú hrdé na svoje výtvory a s tým stúpa aj ich sebavedomie, čo je veľmi dôležité pre ich ďalší život," priblížila nám škôlkárske utorky Ivana Sopóciová, koordinátorka projektu Zdravá škola.
Výročia a meniny detí tu oslavujú netradične. Namiesto zákuskov a cukríkov sa častujú ovocím a zeleninou. V trinástej MŠ majú zriadenú integrovanú triedu, v ktorej je deväť deti postihnutých tupozrakosťou. „Tieto deti sa tiež zapájajú do bežného života školy, ale navyše majú špeciálne cvičenie s odbornou lekárkou. Okrem nej úzko spolupracujeme s psychológom, logopédom, metodikmi okresného úradu, odboru školstva a odborníkmi Štátneho zdravotného ústavu. Významnú úlohu v tomto procese majú rodičia detí, bez ktorých by sme niektoré naše ciele nedokázali naplniť," oceňuje túto pomoc Melánia Kelemenová.
Učiteľky školy nestrácajú kontakt so svojim škôlkarmi ani po ich nástupe do základných škôl. „Našou najväčšou odmenou je to, keď nám ich noví učitelia poďakujú za to, že ich dostali pripravené na školu, že majú dobrý vzťah k živej prírode, ale aj úctu ku svojim spolužiakom," dodáva Ivana Sopóciová. K zdravému spôsobu života detí z trinástej materskej školy patrí aj pobyt na čerstvom vzduchu v areáli. „Vedieme detí k tomu, aby si prírodu vážili. Pripomíname si deň jabĺčok, deň Zeme, učíme ich správne dýchať, to všetko patrí k rozvoju ich krehkých osobností," zdôrazňuje koordinátorka projektu Zdravá škola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.