minulý rok dosiahnuť výšku 15 miliónov.
"Máme určitý plán a predbežnú skutočnosť a vyzerá to tak, že by sme sa mali dostať do predpokladaných čísel," uviedol pre náš denník riaditeľ DPMP Peter Janus a dodal, že presné čísla budú známe koncom marca. Podľa predbežných výsledkov hospodárenia mal podnik náklady 213,7 milióna korún a výnosy 198,7 miliónov. Na margo straty riaditeľ uviedol: "Budeme ju riešiť tak, ako po uplynulé obdobia, teda zúčtovaním na úkor kapitálových fondov."
V praxi to znamená, že tých 15 miliónov nebude použitých na investície. Podľa riaditeľových slov sa má strata postupne znižovať aj v roku 2002.
"Sme si vedomí, že budeme musieť, tak ako počas minulých rokov, redukovať náklady a hľadať optimum. Časť nákladov, ktorá priamo súvisí s hlavnou činnosťou, teda mestskou hromadnou dopravou, sú dosť ťažko ovplyvniteľné," povedal P. Janus, pričom upresnil, že do týchto nákladov spadá spotreba pohonných hmôt, náhradné diely, či mzdy vodičom. Znižovanie nákladov bude teda zamerané predovšetkým na režijné náklady ako opravy vo vlastných zariadeniach, údržba a technická prevádzka vozidiel a podobne. Táto optimalizácia sa bude týkať aj počtu pracovníkov. Nedávno znížil DPMP stav technicko-hospodárskych pracovníkov o piatich ľudí, v tomto roku sa budú podľa riaditeľa zmeny dotýkať technickej prevádzky, teda počtu údržbárov a mechanikov. "Je to možno nepríjemné, lebo sa to bude dotýkať zamestnancov, či už preradením na inú prácu alebo ukončením pracovného pomeru," uviedol riaditeľ Janus, pričom zdôraznil, že novela Zákonníka práce postihne najmä vodičov, kvôli zmenám dĺžky smien, prestávok medzi nimi, prípadne bezpečnostných prestávok. "Budeme sa to snažiť zrealizovať tak, že pracovníkov z technickej prevádzky preradíme za vodičov MHD, lebo zrejme bude potrebné na tomto úseku zvýšiť počet pracovníkov, aby sme splnili požiadavky novely Zákonníka práce."
Šéf dopravného podniku ďalej uviedol, že v nedávnej minulosti došlo k zníženiu nákladov v oblasti trolejbusovej dopravy, kde zrealizovali diaľkové ovládanie meniarní, a tým znížili počet pracovníkov zabezpečujúcich ich obsluhu. Dopravný podnik má tri meniarne napájajúce systém trolejbusovej dopravy. "Na každej z nich bola obsluha 24 hodín denne, teraz máme jeden centrálny elektordispečing s jedným pracovníkom."
Na margo stavebných investícií uviedol, že aj v tomto roku mieni DPMP pokračovať v rekonštrukcii trolejbusových tratí. Mimochodom, prvá trolejbusová linka (Šebastová - Solivar) bola spustená do prevádzky pred 40 rokmi.
"Vlani sme realizovali rekonštrukciu trolejbusových tratí, konkrétne na úseku od Dukly po Čierny most a v súčinnosti s novým hypermarketom sme robili rekonštrukciu na Solivarskej ulici. To je aj výhľad investícií pre rok 2002. Trate majú štyridsať rokov, respektíve o niečo menej, takže nás čaká rekonštrukcia Levočskej ulice," uviedol riaditeľ DPMP a dodal, že pôjde o náročnú investíciu, keďže Levočská ulica je v jedným z hlavných dopravných ťahov v Prešove. V tomto roku chce podnik v rámci obnovovania vozového parku uskutočniť nákup troch až štyroch nových kĺbových autobusov. Mal by aj zvýšiť počet generálnych opráv, ktoré predlžujú životnosť vozidiel. Od spustení trolejbusovej trate medzi sídliskami III a Sekčov ubehlo desať rokov a v tom čase bolo zakúpených 21 trolejbusov. Preto chce DPMP namiesto obvyklých dvoch až troch generálnych opráv ročne spraviť šesť. Podľa riaditeľových informácií stojí nový kĺbový autobus stojí 6,5 až 7 miliónov, generálna oprava vychádza na 1,2 milióna korún. Kĺbové trolejbusy sú ešte drahšie, nový stojí vyše desať miliónov, generálna oprava jeden a pol milióna.
V súčasnosti stále prebieha súdny proces medzi vodičmi MHD a dopravným podnikom. Vodiči žiadajú od zamestnávateľa uhradenia náhrady mzdy za sviatky.
"Mňa osobne mrzí, že sme sa nedohodli mimosúdne, lebo bola tu snaha aj z našej strany vyriešiť tento spor. Jeho podstata je z môjho pohľadu taká, že zadelenie vodičov je v nepretržitej prevádzke a podľa nej sa nedáva náhrada za sviatky. To zaradenie je také, že sa pracuje aj v soboty, nedele, sviatky. Ak teda vychádza smena na sobotu, je to pracovná smena, aj keď je spojená s príplatkami. Nejde teda o klasickú šichtu od pondelka do piatku," komentoval spor riaditeľ Janus. Zamestnanci však tvrdia, že do určitej doby (Veľká noc 1997) náhradnú mzdu za sviatky dostávali. "Predtým to bolo chybne," tvrdí riaditeľ, ktorého sme sa opýtali aj na to, či možno celú kauzu chápať ako osobný spor medzi vodičmi a vedením podniku. "Myslím, že sa to nedá takto charakterizovať. Keď to však dôjde do takéhoto štádia, tak sa to môže javiť ako osobný spor. No myslím, že vieme sa nad to povzniesť a spor nie je o ľuďoch, ale o princípe, o podstate problému. Opakujem, že ma mrzí, že sme sa nevedeli dohodnúť a skončilo to na súde."
Ako podotkol, podniková kolektívna zmluva na nasledujúce obdobie je už podpísaná. Garantuje, pri predpokladanej šesť až sedempercentnej inflácii, medziročný mzdový nárast päť percent. V súčasnosti sa chystá i vyššia kolektívna zmluva naviazaná na nový Zákonník práce, ktorú majú podpísať vedenia a odbory dopravných podnikov v Prešove, Košiciach a Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.