čítanie alebo šitie, iné pri odpočinku, alebo pri prechádzaní z miestnosti do miestnosti. Množstvo svetla je rozhodujúcou požiadavkou predovšetkým na pracovných plochách - písacom stole, kuchynskej linke a pod. Záleží tiež od veku obyvateľov. Čím je človek starší, tým viac svetla potrebuje pre danú činnosť.
Vernosť farieb: Farba určitého predmetu tak, ako sa nám javí, závisí jednak na dopadajúcom svetle a jednak na odrazových vlastnostiach predmetu. Pokiaľ si budeme svietiť čisto modrým svetlom, budú všetky predmety modré. Naopak, pokiaľ vo svetle zdroja určitá farba chýba, nemôžu ju predmety odrážať. Vernosť podania farieb vo svetle toho ktorého zdroja charakterizuje tzv. index podania farieb - odnota 0 až 100. Hodnotu 100 dosahujú všetky teplotné zdroje - žiarovky a pod. Žiarivky, vrátane kompaktných žiariviek, majú spravidla index podania farieb v rozmedzí 70 - 90. Vernosť podania farieb je rozhodujúca v kuchyni, v miestach určených pre stolovanie a na toalete.
Vytvorenie atmosféry: Spôsob osvetlenia môže značne ovplyvniť celkové vyznenie interiéru. Pre vytvorenie upokojujúcej atmosféry a pocitu útulnosti je vhodné tlmené svetlo, spojené s miestami s vyšším jasom. Svetlo by malo byť s nádychom oranžovej farby (s nižšou teplotou chromatičnosti, okolo 2 700 K). Z toho hľadiska sa môžeme použiť žiarovku, ako aj žiarivku s teplým bielym farebným tónom. Vyššie teploty chromatičnosti môžeme dosiahnuť iba žiarivkou. Pocitovo neutrálne je biele osvetlenie (teplota chromatičnosti 4000 K). Naopak aktivizujúce je namodralé osvetlenie (teplota chromatičnosti približne 6 000 K) - používa sa hlavne v kombinácii s denným svetlom pre tzv. denné prisvietenie pri pochmúrnom počasí a v tmavých miestnostiach. Ďalej je osvetlenie možné využiť k zvýrazneniu rôznych detailov - napr. akvária.
Spotreba elektriny: Spotrebu elektriny pre osvetlenie je možno ovplyvniť niekoľkými spôsobmi. Predovšetkým je to voľba svetelného zdroja. Obyčajná žiarovka premení na svetlo zhruba iba 8 percent dodanej energie, zbytok sa neužitočne premení na teplo. O niečo lepšie sú halogénové žiarovky, z hľadiska účinnosti však víťazia žiarivky - sú štyri až päťkrát úspornejšie v porovnaní s klasickou žiarovkou (oproti nej usporia 72 - 81 percent elektriny pri rovnakej hladine osvetlenia). Pre lepšiu názornosť sa často používa hodnota merného výkonu. Merný výkon, ktorý má jednotku Lm/W (lumen/Watt) nám udáva, koľko svetla (vyjadrené v lumenoch) sa vyrobí z jedného wattu elektriny.
Spotrebu elektriny ovplyvníme aj voľbou svietidla. Vhodnejšie sú svietidlá s lesklými vnútornými plochami, ktoré smerujú svetlo priamo na osvetľovaný predmet. Pokiaľ chceme využiť napríklad odraz o strop, musíme si uvedomiť, že i čerstvo vymaľovaná plocha stropu odrazí iba cca 85 percent dopadajúceho svetla. Svietidlá, ktoré svietia iba priamo, vytvárajú ostré tiene, čo je tiež nežiadúce, preto je spravidla nutné uchýliť sa ku kompromisu. Odporúča sa pravidelné čistenie svietidiel a obnova povrchu stien. Vhodné je použiť svetlú maľbu a svetlý nábytok v miestnostiach.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.