pokút, ktorý umožní sankcionovať vodičov na mieste až do výšky 2 000 korún. Preto dopravní policajti pri cestných kontrolách využívajú naďalej sadzby a hlavne sankcie, ktoré umožňuje starý priestupkový zákon.
„Ide predovšetkým o riešenie priestupku dohovorom, prípadne pri závažnejšej forme oznámením priestupku do správneho konania," charakterizuje súčasnú situáciu hovorca.
Podobne si v týchto dňoch počína dopravná polícia po celom území Zemplína. Napriek tomu, že nový priestupkový zákon platí od prvého januára tohto roka, Policajné prezídium ešte k nemu nevydalo vykonávací predpis, ktorým je nový sadzobník pokút. Malo by sa tak stať údajne už na budúci týždeň.
Nový priestupkový zákon oveľa prísnejšie postihuje najmä alkohol za volantom a nedodržiavanie predpísanej rýchlosti. Zásadnú zmenu prináša zákon aj v súvislosti s odberom krvi a dychovou skúškou na alkohol. Ten, kto sa odmietne podrobiť dychovej skúške, vyšetreniu krvi či iného biologického materiálu, bude považovaný za opitého či nadrogovaného a môže v správnom konaní dostať pokutu až 15-tisíc korún a prísť o vodičské oprávnenie na dva roky.
V týchto dňoch sa vo verejnosti veľa diskutuje o tom, či nové, vyššie sadzby za dopravné priestupky, najmä možnosť uložiť na mieste pokutu až do výšky 2-tisíc korún, nevytvára živnú pôdu pre korupciu v dopravnej polícii. Ako sa nový priestupkový zákon uplatní v praxi, bude závisieť aj od toho, ako ho na drobné v týchto dňoch premení sadzobník pokút Policajného prezídia a ako budú fungovať kontrolné mechanizmy v samotnej polícii. Nový priestupkový zákon nie je totiž zďaleka jedinou možnosťou pre korumpovanie slovenských policajtov.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.