kompetentní riešia nedostatočne, alebo neriešia ho vôbec. Dnešnou témou sú majetkové priznania. Podať ich vlastne musíme všetci, či sme majetní alebo nie. Nemajetní dokonca musia podať prehlásenie, že majetok nevlastnia. Pokiaľ tak neurobia, hrozí im pokuta až 2 000 korún.
Jedným z najväčších kritikov tejto požiadavky ministerstva financií je predseda DS Ľudovít Kaník. Podľa neho táto požiadavka v čase ústredných evidencií a databáz je nezmyselným, ponižujúcim a zbytočným šikanovaním občanov.
Podľa vás nielen prehlásenia o tom, že sa občanovi majetok nezvýšil, ale aj daňové priznania sú zbytočnou byrokraciou, ktorá neplní svoj účel. Ako chcete zabezpečiť zdaňovanie novonadobudnutého majetku?
„Naozaj si myslím, že podávanie majetkových priznaní ako takých je zbytočný úkon, ktorý absolútne nemôže zabezpečiť deklarovaný cieľ, t.j. zdaniť majetok nadobudnutý z nezdanených príjmov. Je smiešne a naivné očakávať, že niekto sám od seba uvedie pravdivo v majetkovom priznaní majetok, ktorý nadobudol z nezdanených príjmov. Naproti tomu, profesionálna a poctivá práca daňových úradov by takýto majetok mohla identifikovať aj bez podávania majetkových priznaní. Nehnuteľný majetok je totiž adresne a nezameniteľne evidovaný na katastroch nehnuteľností. Automobily eviduje polícia a k bankovým účtom má daňový úrad takisto prístup. To znamená, že všetky údaje, ktoré sa majú objaviť na majetkovom priznaní sú daňovému úradu dostupné. Napriek tomu, sú občania nútení strácať čas duplicitným a zbytočným poskytovaním týchto informácií, čím okrem toho, že sú zbytočne obťažovaní, zavaľujú daňové úrady zbytočnými papiermi a nechtiac bránia daňovým úradníkom vykonávať zmysluplnejšiu prácu."
Prehlásenia o tom, že nič nevlastním pôsobia síce veľmi virtuálne, avšak pokuta 2000 korún je príliš reálna. Ako z toho?
„To je predsa hotové Kocúrkovo. Občan sa má postaviť do radu a na pokyn byrokracie odovzdávať nezmyselné papiere o tom, že jeho majetok sa nezvýšil. V ére databáz a ústredných evidencií je to nezmyselné, zbytočné a ponižujúce. Navyše, vyhrážať sa pritom občanom sankciou 2 000 korún za nepodanie prehlásenia je neprípustné a šikanujúce. Veď si len uvedomte, že obeťou týchto pokút sa môže stať väčšina priemerných občanov, ktorí nikdy nepodávali daňové priznania a preto možno ani netušia, že štátna byrokracia si vymyslel ďalší nezmysel, ktorí majú platiť zo svojich daní a ešte ich budú sankcionovať. Pýtate sa ako z toho? Ministerka financií, pokiaľ aspoň trochu myslí aj na nemajetných a menej majetných občanov, mala verejne prehlásiť, že keď už taký nezmysel jestvuje v schválenom zákone, táto sankcia sa nebude uplatňovať voči občanom, ktorí zabudnú podať prehlásenie o „nemajetnosti". Samozrejme, čím skôr treba tento nezmysel odstrániť zo zákona."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.