MUDr. Ján MICHALKO, člen ZK SFZ, dlhoročný lekár košických futbalistov
V súčasnosti sa futbal považuje za veľmi náročnú hru. Preto sa od hráčov vyžaduje vysoký stupeň rozvoja telesných - pohybových vlastností. Pripraviť futbalistu na vysoké nároky v priebehu prípravného obdobia je úlohou trénerov v spolupráci s ostatnými členmi realizačného tímu, kde má telovýchovný lekár nezastupiteľné miesto. Všetky mužstvá superligy začali v januári zimnú prípravu. Niektoré majú plánované časť tejto prípravy absolvovať vo Vysokých Tatrách. Treba rátať s tým, že hráči môžu byť vystavení účinkom chladu. Pritom tohoročná zima je mimoriadne chladná.
Podobne ako v ostatných športoch aj vo futbale je výkon hráča tak v tréningu, ako aj v zápase ovplyvnený množstvom faktorov. Jedným z nich je extrémny chlad. V takomto prípade, keď je teplota pod nulou, musí lekár, masér, ale aj tréner sledovať reakcie hráčov, pretože nie každý jednotlivec reaguje rovnako. Všímať si treba predovšetkým dva základné faktory:
1. lokálne vplyvy na špecifické časti organizmu športovca
2. všeobecné vplyvy so zvláštnou pozornosťou venovanou funkcii pľúc a srdca
Lokálne efekty nepredstavujú najväčší problém pre futbalistu. Avšak kombinácia nízkych teplôt a vysokej vlhkosti spôsobuje rýchle ochladzovanie tela. Aj v tomto prípade je dôležitá prevencia. Lekár a masér musia byť počas tréningu s mužstvom v teréne a spolu s trénerom pozorne sledujú, či sa na tvárach futbalistov nevytvárajú biele škvrny, ktoré sa môžu objaviť veľmi rýchlo v mrazivom, veternom počasí, ide vlastne o miestne omrzliny. Postihnuté časti - koniec nosa, líca, uši a prsty - najprv zblednú, potom sú voskovo biele a neskôr mramorovito modré. Organizmus sa snaží v chladnom prostredí obmedziť straty tepla: znižuje prekrvenie na periférii. Teplota na vyčnievajúcich častiach klesá ďaleko prudšie ako inde v tele, čím vznikajú omrzliny. Vazokonstrikcia (zúženie ciev) v koži poškodzuje povrchové, ale i hlboké tkanivá.
Všetky extrémy sú riskantné, takže hráči musia byť upozornení, že problémom môže byť ak si necítia aj špičky prstov na nohách, rukách a už na spomínaných častiach tváre vznikajúce biele škvrny sú mementom!
Všeobecné efekty na organizmus sú omnoho nebezpečnejšie. Ak dôjde k značnému zníženiu teploty kože, môžu sa narušiť koordinačné schopnosti hráča. Najviac je to nápadné na zmenenej technike behu a pri vedení lopty. Sú to momenty, ktoré si môže uvedomiť hráč, ale mali by si to všimnúť aj lekár a tréner. Výrazným príznakom ochladenia tela je chladový tras. Sú to rytmické, trhavé zášklby svalstva, ktoré sa nedajú potlačiť vôľou, ich účelom je zvýšenie výroby tepla. Sú prajavom tzv. chemickej termoregulácie.
Dnes sa už vie, že teploty pod nulou sú predispozičným momentom k vzniku poranení svalov, šliach a väziva.
Skutočným problémom zatiaľ ostáva efekt nízkej teploty na pľúca. Pripomeniem, že dýchanie zahŕňa zohriatie vdychovaného vzduchu na 37 stupňov C, poskytuje 100 % vlhkosť a elimináciu cudzorodých častíc. Pri veľmi nízkych teplotách prvé dva elementy kladú veľké nároky na dýchacie cesty a to môže spôsobiť krátko, alebo dlhodobé následky.
Je to hlavne kašeľ spôsobený studeným a suchým vzduchom pri vysoko stresových podmienkach. Vytvárajú sa hlieny v prieduškách a zvyšuje sa riziko infekcie najmú horných ciest dýchacích a môžu vznikať chladom spôsobené asthmatické záchvaty.
Ochladenie tela pod 33 stupňov C ohrozuje najviac srdce. Pri nízkej teplote dôjde k fibrilácii (srdcový sval sa nezmršťuje, iba sa jemne chveje). Prúdenie krvi sa zastaví a nastáva smrť. Poškodenie chladom je vlastne poškodením z hypoxie (špecifický typ nedostatku kyslíka).
Dôležitým preventívnym opatrením je, že ak počas tréningu, alebo zápasu klesne teplota na -18 stupňov C je potrebné akciu zrušiť!
Nemenej dôležité je správne sa obliekať. Novinkou je vhodné používať funkčné prádlo (MOIRA), ktoré plne nahradí bavlnu a má mnoho výnimočných vlastností. Odvádza vlhkosť od pokožky, ale ono samo ostáva suché. Tým umožňuje ideálnu termoreguláciu. Hráči by mali nosiť čiapku siahajúcu až na uši. Strata tepla u holohlavých a plešatých je rýchlejšia ako u dlhovlasých. Nezabúdať na rukavice a správne obutie.
Tréningové metódy musí tréner prispôsobiť aktuálnej teplote. Nie je rozumné trénovať tvrdo, keď teplota klesá pod -10 stupňov C. Môže sa viesť tréning techniky hry, ale nie ťažký aerobický tréning! Tréneri taktiež musia prispôsobiť svoje metódy tak, aby hráči nemuseli dlhý čas stáť v pokoji, kým im dávajú inštrukcie. Podštandardné výkony môžu byť spôsobené práve zvýšenou citlivosťou na nízke teploty (už aj pri -2 stupňoch C). Lekár mužstva by mal vypracovať program prevencie, ktorý zahŕňa lieky, špecifické vybavenie a hygienu šatne. Musí dokonale poznať príznaky omrzlín, postup pri ošetrení a vedieť sa správne rozhodnúť pre odsun do nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.