ríše, ktorých vek sa odhaduje na 260 rokov, udržia svoje kvety nanajvýš do konca februára.
"Šesť kamélií, ktoré obklopujú jazierko záhradného pavilónu, pribudlo do Liberca pred tridsiatimi rokmi z frýdlantského zámku," zverila sa tlačovej agentúre Korzo záhradníčka Hana Eichlerová. "Pôvodne rástli v zámockom skleníku - oranžérii - a obdivovali ich mnohí hradní páni."
Kamélie sa do Európy dostali počas sedemnásteho a osemnásteho storočia z Číny a Japonska. Meno dostali po českom misionárovi Jiřím Kamelovi. Ten pritom priamo v ich domovine nikdy nebol.
Vďaka svojim nádherným kvetom, ktoré doslova žiaria ružovou, bielou alebo červenou farbou, si kamélie získali tisícky obdivovateľov. "Napríklad na zámku v Sychrove pestovali záhradníci vyše šesťsto stromov a krov kamélií," upresnila Eichlerová. Pôvabné kvety, ktoré na rozdiel od iných rastlín kvitnú iba v zime, potom zdobili šaty a vlasy mnohých zámockých krásavíc.
"Bohužiaľ, časom kamélie stratili na svojej obľube a zo zámockých a mestských skleníkov mizli. Je to zázrak, že vo Frýdlante vydržali tak dlho," poznamenala Eichlerová.
O najstaršie kamélie vedú libereckí botanici dlhoročné dohady s berlínskymi kolegami. Aj tí totiž majú vo svojej záhrade veľmi starý druh kamélií. "Z Berlína dokonca prišla návšteva, aby Nemci naše stromy videli na vlastné oči. Na veku sme sa ale nedohodli," dodala Eichlerová.
Liberecké kamélie sú, bohužiaľ, terčom desiatok nedisciplinovaných návštevníkov. "Často nám ľudia orezávajú vetvičky, aby si mohli zasadiť štepy," povedala záhradníčka.
Vypestovať kaméliu však nie je ľahké. Stromček potrebuje dostatok svetla a tiež zimnú teplotu okolo siedmich stupňov nad nulou. "V byte určite nevykvitne," zverila sa Eichlerová so svojou skúsenosťou. "Odporúčam radšej vzať kabát a prísť sa na krásavice pozrieť do botanickej záhrady. Kvety vydržia ešte asi mesiac."
Autor: St. Felicien (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.