intravenóznej antibiotickej liečby pacientov s cystickou fibrózou (CF).
Problém sa týka približne 300 pacientov trpiacich touto závažnou genetickou chorobou a presadiť sa ho už niekoľko rokov snažia členovia Klubu rodičov a priateľov detí s CF. Pretože antibiotiká tretej a štvrtej generácie je možné podávať v súčasnosti iba v nemocnici, musia tam takto postihnutí pacienti stráviť ročne až niekoľko mesiacov.
Riaditeľ odboru štátnej liekovej politiky MZ SR Ján Šipeky potvrdil, že zastáva voči požiadavke rodičov detí s CF na domáce podávanie antibiotík odmietavý postoj. Zdôvodnil ho dvoma faktami. Jeden je administratívneho charakteru a týka sa principiálneho postoja, že lieky viazané na podanie v nemocnici nie je možné podávať ambulantne, aby sa nekontrolovateľne "nerozutekali". Po druhé argumentuje špecifickou situáciou antibiotík na Slovensku. Ako pripomenul, v porovnaní s inými štátmi sa ich u nás používalo a používa neodôvodnene veľa. Dôsledkom toho je dnes mimoriadne nepriaznivá situácia v oblasti rezistencie mikroorganizmov na rôzne, aj špičkové antibiotiká. Ako dodal, aj z tohto dôvodu sú antibiotiká tretej a štvrtej generácie, ktoré majú charakter istej antibiotickej rezervy, viazané na podávanie v nemocniciach na základe špecifického schvaľovacieho konania.
Na Slovensko pritom prichádzajú už teraz rôzne zahraničné odborné skupiny, aby získali raritné rezistentné kmene, ktoré sa v celosvetovom kontexte nevyskytujú. Riaditeľ odboru liekovej politiky sa tiež obáva, že ak vyhovie jednej skupine, o chvíľu sa prihlási niekto podobný a "budeme mať dokorán otvorené dvere k ďalším problémom a na svetových fórach budú hovoriť o Slovensku ako o najzaostalejšej krajine v oblasti antibiotickej liečby".
"Súcitím s rodičmi postihnutých detí, ale rozvoj rezistencie ohrozuje milióny iných ľudí," uviedol Šipeky. Za oprávnený pritom považuje obozretný postup a požiadavku, aby sa problém hodnotil v širších súvislostiach. Preto požiadal začiatkom decembra poradný orgán Ministerstva zdravotníctva SR - Ústrednú komisiu pre racionálnu antibiotickú liekovú politiku a jej podvýbor pre monitorovanie rezistencie na antibiotiká, aby sa k požiadavke rodičov detí s CF vyjadrili.
Zárukou ich objektívneho stanoviska by mal byť fakt, že ho tvoria odborníci - mikrobiológovia z celého Slovenska, ktorí nie sú pracovníkmi ministerstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.