choroba sa vyznačuje tým, že ovce majú poškodený mozog a začínajú sa chovať nezvyčajne. Pobehujú do kruhu, motajú sa a chradnú. Príznaky sú podobné ako u BSE, čiže choroby šialených kráv. Bola objavená v Anglicku v roku 1732.
Klusavka je príbuznou chorobou s BSE a Creutzfeldt - Jakobovou chorobou. Už v osemdesiatych rokoch minulého storočia bolo dokázané medzidruhové prelomenie bariéry, kedy sa klusavka preniesla na dobytok a pretransformovala jeho prióny. Anglickí farmári totiž začali z nútene zabitých oviec robiť mäsokostnú múčku a tú pridávali do krmiva hovädziemu dobytku. Počas ďalších päťdesiatich rokov ju začali pripravovať pri nižších teplotách ako sto stupňov Celzia a pri nedostatočnom tlaku, čím sa prióny, prenášajúce chorobu, prestali ničiť. Vedci sú si takmer istí, že nová forma Creutzfeldt - Jakobovej choroby u človeka je ďalším prelomením medzidruhovej bariéry, kedy BSE pozmenilo tvar priónu v mozgu človeka. Napriek tomu vraj nehrozí na Slovensku panika z tejto choroby.
"Prvý krát bola klusavka medzi vedcami popísaná pred dvesto až tristo rokmi v Anglicku. V našom regióne nebola diagnostikovaná," informoval nás riaditeľ Regionálnej veterinárnej správy Košice - okolie MVDr. Andrej Fedák. Ani podľa vyjadrenia riaditeľa sekcie veterinárnej starostlivosti Štátnej veterinárnej správy SR (ŠVS SR), MVDr. Dušana Hlinku, nie je dôvod k hystérii. Česká ovca, nakazená klusavkou bola totiž plemena texel, ktoré sa u nás nechová. Pri dovoze oviec na Slovensko sa uplatňujú prísne predpisy a opatrenia, výdané ŠVS SR. V tomto roku sa dokonca začalo s plošným monitorovaním oviec vo veku nad osemnásť mesiacov, určených na jatočné účely. Žiadny chovateľ, ktorý na jeseň precízne vykonal ochranné zooveterinárne opatrenia, by nemal mať problém s výskytom klusavky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.