Tatiana Pavlovičová. Dospeli do štádia, že časť klientov už v bytoch býva, ale ďalším chýbajú kolaudačné rozhodnutia, teda právo na ich užívanie a s ním spojený prevod vlastníckych práv. Podstatným dôvodom je dokončenie komunikácií. Tie sú podmienkou na vydanie kolaudačných rozhodnutí. Patová situácia si žiada riešenie a o to sa pokúsil odbor životného prostredia (OŽP), ako príslušný stavebný úrad, na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove. Zvolal stretnutie zainteresovaných strán a požiadal ich o návrhy.
Konateľka T. Pavlovičová zdôraznila, že podľa vtedajších podmienok počítali so štátnou dotáciou na inžinierske siete a komunikácie vo výške 45 miliónov korún, ale štát neskôr zmenil podmienky a v skutočnosti uvoľnil na tento účel len 10 miliónov korún. V roku 1999 vstúpil do spoločnosti Paul Rusnak a podľa jej slov vložil do postupujúcich stavebných prác 25 miliónov korún." Bol by dal aj na asfalt, ale klienti ho podviedli, nezaplatili doplatky vo výške 9 miliónov korún a on už nebol ochotný investovať ďalšie peniaze. Keby dlžníci zaplatili, nemali by sme problém," uviedla na spoločnom rokovaní a dodala, že opakovane žiadali kompetentné orgány o navýšenie dotácie, ale nepochodili.
Oficiálnym investorom inžinierskych sietí bola obec Ľubotice. Starosta Marián Baňas konštatoval, že voda, kanál a plyn sú dokončené, ale komunikácie nie. "Preinvestovali sme toľko, koľko sme dostali od štátu. Konkrétne na cesty bolo účelovo viazaných 3,1 milióna korún a za toľko sme práce urobili. Obec nemá ďalších 6 miliónov korún, aby ich dokončila." vysvetlil situáciu. Odmietol sa zaväzovať k akýmkoľvek vyhláseniam bez súhlasu obecného zastupiteľstva, ale poznamenal, že aj v tomto štádiu sa obec stará o vývoz odpadu a údržbu existujúcich ciest a chodníkov.
Pripomíname, že v záujme vyjsť v ústrety klientom, ktorí podmienky zmluvy o výstavbe splnili, vrátane navýšenej ceny za byt, chceli vyjsť štátni úradníci v ústrety. Prvé kolaudácie bytov začali realizovať v marci 2001 s tým, že na nedokončené cesty dali súhlas na predbežné užívanie. To však termínovali do konca mája 2001."Stav ciest vtedy nebol vhodný ani na dočasné užívanie z hľadiska bezpečnosti. Vtedy ale existoval predpoklad, že budú dokončené. Uložili sme podmienky užívania a keď sme skontrolovali ich splnenie, zistili sme, že neboli dodržané. Situácia sa nemenila a preto sme v máji už odmietli predĺžiť predčasné užívanie komunikácií. Na tomto stanovisku trváme z jediného dôvodu a tým je bezpečnosť ľudí," popísal situáciu zástupca odboru dopravy a cestného hospodárstva na OÚ Vladimír Koscura.
Organizátor rokovania, vedúci OŽP na OÚ Marián Harčarík si trpezlivo vypočul všetky argumenty, z ktorých sa nečrtalo žiadne riešenie. Na východisku však nekompromisne trval. Keď sa riešenia nedočkal, navrhol ho sám. "Pokúsime sa získať stanovisko od požiarnikov a z oddelenia dopravnej polície. Ak odborne posúdia, že súčasný technický stav ciest a chodníkov vyhovuje z hľadiska bezpečnosti a dajú nám súhlasné stanovisko, v takom prípade sme ochotní pokračovať v kolaudácii bytov."
Účastníci rokovania uznali, že ide o jediné možné východisko, otázkou je, ako budú vnímať situáciu spomínaní odborníci. Čakanie na mimoriadne dotácie, ktoré by mohlo, ale aj nemuselo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR schváliť, by totiž bolo opäť na dlhé lakte. Klienti už čakali pridlho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.