Poprad - Približne desaťpercentný nárast počtu dopravných nehôd v roku 2001 v porovnaní s rokom predchádzajúcim zaznamenali dopravní policajti v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
regióne pod Tatrami. V okrese Poprad ich bolo spolu 1249, čo je o 126 viac ako v roku 2000. Nemenej zaujímavé sú aj ďalšie údaje. Počet obetí sa zastavil na čísle deväť, čo je o päť menej. Naopak, nárast o deväť zaznamenala štatistika v počte ťažkých zranení - 57, a pokles o 13 je aktuálny v položke ľahké zranenia - spolu 173.
"Najviac nehôd zapríčinili prirodzene vodiči motorových vozidiel. Druhým najfrekventovanejším vinníkom je v 55 prípadoch lesná zver, nasledujú chodci - 32 a vodiči nemotorových vozidiel - 23. Deti zapríčinili šesť dopravných kolízií. Alkohol koloval v krvi 73 účastníkov karambolov, čo je o 12 viac ako predchádzajúci rok. Zaujímavosťou je, že v rámci Popradského okresu sa najviac nehôd stáva na uliciach v mestách a obciach. Zvláštnosťou je tiež, že vlani sa z miesta nehody nepodarilo ujsť ani jednému spomedzi vinníkov," dozvedeli sme sa z policajných zdrojov.
Najfrekventovanejším časovým intervalom z pohľadu počtu kolízií je doba medzi 8.00 a 12.00 hodinou, ktorá len tesne vedie pred úsekom od 12.00 do 16.00 hodiny. Najrizikovejším dňom bol vlani štvrtok. Po ňom nasledujú streda, pondelok a piatok. Najmenej nehôd sa tradične stáva v nedeľu. Paradoxne, nehody s najťažšími následkami sa však stávajú práve v nedeľu a pondelok.
Kežmarok - Značný nárast počtu i následkov dopravných nehôd zaznamenali uplynulý rok aj v Kežmarku. Dopravní policajti zaevidovali spolu 520 kolízií, čo je o 48 viac ako pred rokom. O život prišlo päť účastníkov nehôd, v roku 2000 len dvaja, ťažké zranenia utrpelo 35, kým pred rokom len 20. Iba u ľahkých zranení je prehľad obrátený. Kým vlani sa ľahko zranilo 66 ľudí, v roku 2000 ich bolo 69.
"Celková hmotná škoda na automobiloch a zariadeniach bola vyčíslená na vyše 43 miliónov korún, čo je o vyše 12 miliónov korún viac, ako pred rokom," informoval nás hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku kpt. Jozef Žemba. Podľa jeho slov, najčastejšou príčinou nehôd bol nesprávny spôsob jazdy, porušenie základných povinností vodiča a neprimeraná rýchlosť. Najviac nehôd sa stalo v čase od 11.00 do 12.00 hodiny. Ako uviedol ďalej, kým lesná zver tu spôsobila 39 karambolov, chodci len tretinu z nich. Alkohol asistoval v 32 prípadoch.
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.