takmer každý človek trpí osteoartrózou v určitom stupni vývoja, pričom viac ako polovica z nich nepociťuje žiadne príznaky. Osteoartróza sa nedá vyliečiť, ale vhodnou liečbou sa dajú výrazne zmierniť symptómy ochorenia a zvýšiť kvalita života.
Osteoartróza je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré je spôsobené opotrebovaním, degeneráciou až stratou chrupavky, proteínovej výstielky medzi kĺbom a kosťou. Ochorenie väčšinou postihuje prsty, bedrá, kolená, nohy, chrbticu. Na rozdiel od reumatoidnej artritídy, ktorá väčšinou postihuje kĺby symetricky na obidvoch stranách tela, sa osteoartróza nerozširuje na ďalšie orgány v tele a vyvíja sa pomaly. Hlavnými príznakmi ochorenia je často až neznesiteľná bolesť, stuhnutosť a zníženie pohyblivosti, opuchy a vŕzganie v kĺbe (napr. v kolene). Zápal môže a nemusí byť prítomný. Bolesť sa stupňuje na sklonku dňa a v noci, po dlhodobejšej nečinnosti sa objavuje stuhnutosť (po sedení v divadle, aute a pod.) Pacienti výrazne reagujú aj na zmeny počasia, kĺby bolia hlavne pri vlhkom počasí. V ťažkých prípadoch pri strate chrupavkovej výplne medzi kosťami postihnuté miesto bolí dokonca aj pri malom pohybe alebo v kľude a postihnutému často nedá spať. Osteoartróza chrbtice spôsobuje bolesť v oblasti krčnej (v ťažkých prípadoch je až sťažené prehltávanie) a krížovej.
Osteoartrózou trpia takmer všetky stavovce vrátane delfínov a veľrýb alebo v minulosti dinosaurov. Ochorenie samo o sebe neohrozuje život, ale bolesť a strata pohyblivosti, ktoré ho sprevádzajú, značne znižujú kvalitu života. Cieľom liečby je zmiernenie bolesti a zápalu. Pri liečbe je nutné redukovať záťaž postihnutých kĺbov. Pomáhajú tiež vhodné cvičenia. Odporúča sa navštevovať fyzioterapeuta. Dôležité je udržiavať si primeranú váhu a správna výživa bohatá na vitamíny C, B3 niacín, D a minerály - kalcium. V prípade zápalov pomáhajú ľadové obklady. Pacienti s osteoartrózou rúk môžu využiť parafínové zábaly.
K rizikovým faktorom patria: obezita, profesionálny šport, veľká fyzická námaha (zistilo sa, že tí, ktorí denne viac ako hodinu kľačia alebo sú v drepe, sú vystavení vysokému riziku osteoartrózy v kolene), dedičnosť (niektorí ľudia majú vrodený sklon k degenerácii kĺbov), cukrovka, dna, anatomické abnormality a vek - väčšina ľudí nad 60 rokov trpí osteoartrózou v nejakom stupni, aj keď viac ako polovica týchto ľudí nepociťuje žiadne príznaky (neexistuje žiadny krvný test na diagnostiku ochorenia). Do 45. roku sú ochorením viac postihnutí muži, po 55. roku viac ženy.
Autor: Slávka Vancáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.